Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-10, 22:03   #1
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default iluminare bord w202

salut am cateva intrebari legate de al meu w202 non-facelift

va trebui sa demontez ceasurile indicatoare de la bord pt ca sa ars un bec
intrebare: imi trebuie neaparat acele carlige pt a scoate ceasurile sau il pot impinge din spate(am citit pe un forum)
si inca ceva: sub ceasul de temperatura apei si indicatoru de benzina am un display in care ar trebui sa arate temperatura exterioara insa eu nu stiu daca aceasta exista( becurile din partea stanga sunt arse si nu imi dau seama daca este un display acolo sau e plastic de forma) adica pe scurt toate w202-urile au ceas de temp ext, standard??

sper sa ma fi exprimat corect si astept raspunsuri

multumesc anticipat
costin
__________________

Low bitch
1994 Mercedes Benz w202 C180 Classic 122HP - Gold Pearl (under construction)

2012 Range Rover Sport SE SDV6 3.0 Black Pearl
2007 Smart ForFour 1.3 Pulse 110HP Black & Silver
2006 SSangYong Rexton 2.7 XDi 180HP Candy Black Paint
1969 Dacia 1100 1.1 ~30HP X2
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 06:54   #2
EMaiL
Mercedes Driver

Stage 5
 
EMaiL's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 618
Member of:
[4 Speed Squad]
[MERCEDES]
Default Re: iluminare bord w202

Salut
Din cate stiu eu cam toate W202 au senzor de temperatura exterioare.

Probleme cu Display-ul au multe masini din generatia aia dar se poate repara relativ usor. Eu am gasit firme care fac OBD-tuning si care rezolva si problema Display-ului. Ideea este ca apare o eroare si dispar pixeli. daca nu gasesti o firma care sa faca asa ceva .... la Mercedes iti repara sigur

Bafta
EMaiL is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 08:10   #3
petrarca

Stage 3
 
petrarca's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 126
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: iluminare bord w202

Quote:
Originally Posted by EMaiL View Post
Salut
Din cate stiu eu cam toate W202 au senzor de temperatura exterioare.

Probleme cu Display-ul au multe masini din generatia aia dar se poate repara relativ usor. Eu am gasit firme care fac OBD-tuning si care rezolva si problema Display-ului. Ideea este ca apare o eroare si dispar pixeli. daca nu gasesti o firma care sa faca asa ceva .... la Mercedes iti repara sigur

Bafta
Stii rau.Nu au toate senzorul de temperatura exterioara.A mea cel putin nu are si are un suport de plastic care mascheaza locul acela sa nu ramana gol.Si nu ai neaparata nevoie de carligele alea daca demontezi plasticul ala de sub volan si impingi cu putere prin spate.Intra iar pe forumul ala de Mercedes si ai acolo explicatii clare cum se scot ceasurile la w202 chiar si fara demontarea volanului.Eu l-am demontat de 4 ori deja si niciodata nu am folosit nici carlige si nici nu am dat jos volanul
__________________
Mercedes W202 C180 Sport.
petrarca is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 11:27   #4
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: iluminare bord w202

am avut multe tentative de demontare a ceasurilor de cand am postat aici....da ai dreptate am inceercat deja metoda impingerii din spate numai ca nu am reusit in sensul ca in partea dreapta nu pot impinge din cauza butucului de la chei.... in fine mia promis un prieten deal meu tot cu un c180 cca ma ajuta el...pt ca el sia schimbat toate beculetele(inclusiv cele din butoane) cu led-uri ... si petrarca are dreptate senzorul de temp ext era optional... iar cum masina mea e cheala nu am asa ceva
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 08:30   #5
EMaiL
Mercedes Driver

Stage 5
 
EMaiL's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 618
Member of:
[4 Speed Squad]
[MERCEDES]
Default Re: iluminare bord w202

Quote:
Originally Posted by petrarca View Post
Stii rau.Nu au toate senzorul de temperatura exterioara.A mea cel putin nu are si are un suport de plastic care mascheaza locul acela sa nu ramana gol.Si nu ai neaparata nevoie de carligele alea daca demontezi plasticul ala de sub volan si impingi cu putere prin spate.Intra iar pe forumul ala de Mercedes si ai acolo explicatii clare cum se scot ceasurile la w202 chiar si fara demontarea volanului.Eu l-am demontat de 4 ori deja si niciodata nu am folosit nici carlige si nici nu am dat jos volanul

Da sorry se pare ca ai dreptate, eu m-am luat dupa masina mea si se pare ca acel senzor de temperatura este standard la modelele cu facelift
EMaiL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -