Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-10, 22:50   #1
mercedes_diesel

Stage 1
 
mercedes_diesel's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 20
Default probleme turati e 220 cdi

salut !!! am si eu o problema , am un mercedes e 220 cdi din 2001 si de o vreme incoa nu se mai tureaza mai mult de 2800-3000 de ture nici pe liber si nici in viteza !!!!care ma poate ajuta cu o idee ce sa`i fac
mercedes_diesel is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 21:29   #2
cocoirl

Stage 4
 
cocoirl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 186
Talking Re: probleme turati e 220 cdi

ok,mb-ul tau a intrat in limp mode home.un senzor a picat,ceva de genul..trebuie pusa pe un scaner,si sa o scoata din limp mode.se inanpla la aproape toate.
cocoirl is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 13:39   #3
mercedes_diesel

Stage 1
 
mercedes_diesel's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 20
Default Re: probleme turati e 220 cdi

Am fost cu ea pe tester mi-a dat debimetru ! l-am schimbat cu unu nou made in turki sau cine stie pe unde a mers 300 de metri si gata )) am bagato din nou pe tester , unde mi-a dat tot acelasi lucru debimetru
mercedes_diesel is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 23:08   #4
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: probleme turati e 220 cdi

Hehe..buba veche la cdi ) mam confruntat multa vreme cu buba asta pana sai dau de cap.
Deci: daca nici cu debitmetru nou nu merge, incearca senzoru de boost care deobicei nu apare pe tester. Nou costa aprox 140 ron. Se afla pe coducta de aer care vine din intercooler si intra in admisie, undeva in lateralul radiatorului de apa. Schimbal pe ala cu unu de calitate si o sa vezi diferenta.
yitzack is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 14:38   #5
83slk

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: probleme turati e 220 cdi

Este debitmetrul de vina și chiar după schimbare. Intră pe www.clubmercedes.ro pentru mai multe informații. Acolo s-a discutat mult despre această problemă.

Recomand moderatorilor forumului să atașeze link-uri către forumurile oficiale ale fiecări mărci în parte, pentru o mai bună cunoaștere a rezolvării problemelor
83slk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -