Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-10, 04:26   #1
Stefan-Yarna

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Mercedes Benz w202 C220 CDI

Salut tuturor posesorilor de Mercedes Benz.
Sunt detinatorul unui Mercedes Benz w202 C220 CDI din 1999 si vreau sa ii schimb toate uleiurile in primul rand.Ma poate ajuta cinva cu sfaturi in genul ce ulei sa folosesc pentru motor (cineva mi-a sugerat Motul;e bun?),ce ulei sa folosesc pentru cutia de viteze (e automata) sau pentru caseta de directie?Care componente/mecanisme necesita schimbul de ulei/lichid.
Poate e putin cam ciudat ca pun atatea intrebari insa sunt nou pe aici iar Mercedes nu e jucarie oarecare, de aceea va intreb.In plus sunt foarte multumit de masina si vreau sa o tin cat mai intreaga sin punct de vedere mecanic si estetic.
Multumesc anticipat tutror celor care ma pot ajuta cu sfaturi sau sugestii.
Stefan-Yarna is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 15:18   #2
LEO.SR

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 145
Default Re: Mercedes Benz w202 C220 CDI

EU FOLOSESC MOBIL SI SUNT MULTUMIT DE EL ,PE LANGA AM ADAUGAT SI ADITIV 2+2 MOTOR,CUTIE SI GRUP, LA SERVO DOAR DACA ESTE FOARTE MURDAR "DIN ROSU ESTE NEGRU" MOBIL FOLOSESTE MERCEDES
LEO.SR is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 22:31   #3
Stefan-Yarna

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Re: Mercedes Benz w202 C220 CDI

Multumesc mult pentru ajutor.
Stefan-Yarna is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 13:54   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Mercedes Benz w202 C220 CDI

Quote:
Originally Posted by Stefan-Yarna View Post
Multumesc mult pentru ajutor.
in nici un caz sa nu pui aditiv in cutie !!!!!!!!

fa rost de un manual, google (daca nu ai) , si foloseste uleiurile specificate acolo.

cutia are si un filtru, schimba-l si pe el . schimbul de ulei la cutie l-as face intr-un servis autorizat mercedes sau un servis specializat pe cutii automate.

bafta
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -