Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CITROEN > Alte discutii Citroen

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-11, 19:43   #1
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Pareri despre C2?

Vreau sa cumpar un C2, motor 1.4HDI din 2004, 120000km.
La ce ar trebui sa ma uit cu atentie, care sunt punctele slabe?
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 21:54   #2
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Pareri despre C2?

In general, la masinile frantuzesti trebuie sa fii atent la electrica.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 15:58   #3
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Pareri despre C2?

avand in vedere ca nimeni nu stie sau nu vrea sa spuna nimic despre aceasta masina, va zic eu C2-ul este o masina f buna si fiabila. De 8 luni de cand o am nu am schimbat decat consumabile.
Consumul este ff ok si merge super bine.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 22:28   #4
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Pareri despre C2?

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
In general, la masinile frantuzesti trebuie sa fii atent la electrica.
ia zi tu de ce tre sa ai grija la electrica....cate experiente neplacute ai avut tu cu un citroen pe partile electrice?
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 10:11   #5
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Pareri despre C2?

Aiurica....daca tot scrii cu o tenta ironica ...mai cauta si tu informatii despre electrica si electronica de pe masinile frantuzesti (aceste informatii le gasesti pe forumuri si pe la electricieni auto).
In general (pe Citroen/Peugeot...unde am experiente personale) BSIul este "slab", defectele de ordin electric sau electronic sunt foarte greu de depistat.
Daca tot insisti....cand am ceva mai mult timp la dispozitie...o sa iti povestesc.
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 15:55   #6
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Pareri despre C2?

te rog, pt ca desi sunt ironic, ma vad nevoit sa intervin de fiecare data cand cineva spune ceva si nu are dovezi( nu contest ca tu poate ai) despore Citroen ...
nu ma vad aparatorul masinilor frantuzesati insa ma deranjeaza cand se afirma fara o baza.

Eu conduc 2 citroenuri si mai am in familie inca 2....ei bine nu am avut nici o problema electrica....mai mult....sunt moderator pe un forum de marca frantuzeaza.....iarasi imi este necunoscut acest aspect...am relatii la Citroen, reprezentanta...service.....tot ce spui tu acolo te asigur ca nu ai cum sa dovedesti pur si simplu ca nu este o regula generalizata....este doar o parerea de a ta..pe care o pot respecta...
__________________
C4 VTS 2.0 180hp by Loeb nr 1882
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 21:20   #7
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Pareri despre C2?

1. In prima fraza esti putin incoerent si destul de "sensibil" (prea te deranjeaza orice parere).
De unde stii ca eu nu am "baza" pentru cele afirmate de mine ?
2. Eu am avut 2 Citroen (unul inca il mai am) si un 307 (de aici primele exepriente neplacute cu electronica lor)+ sfaturile unui prieten care are un mic atelier auto (si care .....spre deosebire de mine, de tine si de forumurile marcilor frantuzesti....anul trecut a iesit pe locul 2 in top mecanici auto in Romania).
Ca o mica paralela....nu prea am incredere in "expertii' reprezentantelor auto de la noi. Spun "expertii" pentu ca singurul avantaj al unui service de reprezentanta este documentatia de care dispun....asta o mai spun tot din experienta (legata de reparatia puntii spate de pe 206, Partner si Berlingo). Am gasit un fisier pe un site din Anglia, cu modul in care se poate ramforsa puntea spate la masinile mai sus mentionate, am pus in practica acest lucru...iar la una din reprezentantele Peugeot din Bucuresti am primit raspuns ca nu se poate face asa ceva.
Ma "invart" in domeniul auto....si am auzit destul de multe lucruri urate despre reprezentantele auto de la noi (indiferent de marca....acolo exista "schimbatori de piese" si nu mecanici....in proportie destul de mare).
3. Mai exista un site (din afara Romaniei) pe care sunt diferite informatii legate de modulele de confort, defectiuni, remedieri etc, indiferent de marca.....legat de modulele de confort ale Citroen, Peugeot si Renault sunt facute cateva remarci nu tocmai placute.....
Daca nici experienta personala cu 3 masini, experienta cel putin a unui mecanic si electrician care ocupa un loc 2 pe tara, informatiile de pe site'uri externe, informatii ale celor care repara module de confort ..... nu sunt argumente solide pentru a putea spune ca electrica/electronica masinilor frantuzesti sunt destul de prost concepute sau slab calitative, imi retrag cele scrise (pentru a te multumi pe tine).

PS: Daca tot spui ca esti moderator pe un forum....nu cumva ar trebui sa iti acorzi un avertisment pentru acest "atac" ? ....sau crezi ca "puterea" oferita ca moderator, norocul ca ai 2+2 citroen care nu ti-au facut probleme si o alta parere despre marca (pe care probabil o indragesti atat de mult incat as merita pus la zid pentru ca am indraznit sa spun ca "masinile frantuzesti sunt "slabe' pe partea electrica/electronica" ?
Bafta
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 21:28   #8
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Pareri despre C2?

Eu C2-ul asta de 10 luni si nu am avut nici un fel de problema la el. Inainte sa il cumpar am avut la servici tot un C2 timp de 1 an si jumatate si nici cu acela nu am avut probleme.
Acum........fiecare cu parerile, sau poate ca C2-ul este un "french shit" mai bun ca alte modele
Eu am cumparat masina pt consum si din cauza pretului ff bun la care l-am luat, dar sunt f multumit de achizitie.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 21:54   #9
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Pareri despre C2?

Este destul de "tinerica" probabil 120K.
Oricum ... colegul aiurica (mai ales ca frecventeaza forumurile frantuzesti) ar trebui sa stie problemele extrem de suparatoare cu blocul de semnalizare al peugeot 307, cu contactele senzorilor de usi si a BSIurilor (astea sunt cele 3 mari probleme).
Primul meu Citroen a fost Berlingo din 1999 1,4 benzina .... am fost foarte multumit de acea masina (dar nu avea geamuri electrice, nu avea inchidere centralizata, AC etc).
Oricum...la tine (drivere)..... se trage de la Taunash ..... din cauza lui ni o sa ai probleme cu Citroenul.
Bafta
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 23:05   #10
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Pareri despre C2?

nu stiu cine dintre noi devine din ce in ce mai ironic, insa iti spun eu si inca cativa mii de membri , ( poate chiar mecanicul de pe locu 1) ca Citroenul nu prea a avut astfel de probleme.
Ca sa incheiem acest subiect, nu neg experienta ta sau a mecanicului tau, insa iti pot spune ca a generaliza e un lucru gresit!

cu stima,

Aurelian

Ps C2 este o masina senzationala pt pretul ei!
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 22:32   #11
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Pareri despre C2?

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Este destul de "tinerica" probabil 120K.
Oricum ... colegul aiurica (mai ales ca frecventeaza forumurile frantuzesti) ar trebui sa stie problemele extrem de suparatoare cu blocul de semnalizare al peugeot 307, cu contactele senzorilor de usi si a BSIurilor (astea sunt cele 3 mari probleme).
Primul meu Citroen a fost Berlingo din 1999 1,4 benzina .... am fost foarte multumit de acea masina (dar nu avea geamuri electrice, nu avea inchidere centralizata, AC etc).
Oricum...la tine (drivere)..... se trage de la Taunash ..... din cauza lui ni o sa ai probleme cu Citroenul.
Bafta
Cand am cumparat-o avea 123000km, iar acum are 145000, iar pterul a fost ff convenabil.
Xdriver is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -