Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Alte discutii Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-10, 12:08   #1
TyByShor

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 16
Default un sfat pentru un incepator .Multumesc

salut tuturor. sunt nou pe aici si doresc sa-mi achizitionez o masina,si anume un seat leon , model 2000...2005 , seat leon Cupra R sau seat leon Fr ambele sa fie 1.9 tdi , as vrea sa va cer sfatu vostru ,in special celor care au deja una dintre acestea.....multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	85
Size:	93.5 KB
ID:	1449410   Click image for larger version

Name:	seat-leon-fr-tdi.jpg
Views:	80
Size:	52.7 KB
ID:	1449411  

Last edited by TyByShor; 02-05-10 at 12:26.
TyByShor is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 19:15   #2
k_a_t_a21

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 95
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

Quote:
Originally Posted by TyByShor View Post
salut tuturor. sunt nou pe aici si doresc sa-mi achizitionez o masina,si anume un seat leon , model 2000...2005 , seat leon Cupra R sau seat leon Fr ambele sa fie 1.9 tdi , as vrea sa va cer sfatu vostru ,in special celor care au deja una dintre acestea.....multumesc
leon cupra r nu exista 1.9 tdi...decat daca vrei tu sa iti cumperi separat kitul
leon fr 1.9 tdi ....este si mai este un model denumit cupra 4 de 1.9 tdi 150 cp si 4x4.....in rest cupra r este doar 1.8 turbo benzina 225 cp si fr 1.8 turbo benzina 180cp
k_a_t_a21 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 20:44   #3
TyByShor

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 16
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

kata 21 iti multumesc pt raspuns. vreau neaparat sami iau un seat leon fr 1.9 150cp sau cupra 4 (cred ca nu e mare diferenta, in'afara k are tractiune 4x4) ,si sper sa nu ma ajunga mult ? dk ma mai poti ajuta cu niste informatii (orice informatii)sau oricine altcineva ....este OK multumesc.
TyByShor is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 11:03   #4
k_a_t_a21

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 95
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

Quote:
Originally Posted by TyByShor View Post
kata 21 iti multumesc pt raspuns. vreau neaparat sami iau un seat leon fr 1.9 150cp sau cupra 4 (cred ca nu e mare diferenta, in'afara k are tractiune 4x4) ,si sper sa nu ma ajunga mult ? dk ma mai poti ajuta cu niste informatii (orice informatii)sau oricine altcineva ....este OK multumesc.
cumparati din germania nu din romania ca sunt toate cu peste 200 mii de km...........da ele pe bord au mai putin....asa ca mergi in germania
k_a_t_a21 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 11:20   #5
TyByShor

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 16
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

as merge ,dar nu am pe cineva care sa stie limba ....si sa stie si locurile pe acolo....poate sa mio aduca cineva ....pe platforma ...si nu stiu nici un site de masini tunning ,cum este acesta.....pt germania

Last edited by TyByShor; 08-05-10 at 11:41.
TyByShor is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 19:36   #6
k_a_t_a21

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 95
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

Quote:
Originally Posted by TyByShor View Post
as merge ,dar nu am pe cineva care sa stie limba ....si sa stie si locurile pe acolo....poate sa mio aduca cineva ....pe platforma ...si nu stiu nici un site de masini tunning ,cum este acesta.....pt germania
www.mobile.ro
k_a_t_a21 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 07:58   #7
TyByShor

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 16
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

il stiu si pe acesta,dar nu prea am vazut masini putin tunate, eu as vrea sa cumpar o masina cum sar spune - gata facuta - o sa ma apuc de cautat , ms
TyByShor is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 21:15   #8
AutoemotionM

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1
Smile Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

Buna tuturor,
Si eu sunt o incepatoare si mi -as dori ft tare sa achizitionez un seat ibiza. Mi-ar placea sa stiu mai multe despre intretinerea ei si daca este ok pt o fata. Multumesc frumos!
AutoemotionM is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 15:08   #9
ct74cdi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 62
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

pt o fata e o masina ideala asa are prietena mea si eu am un leon 1P din 2009...cumpara si nu o sa regreti...sau un drive test la reprezentanta sa te convingi

ATENTIE!!! cu germania baieti vedeti ca e ca la noi...toate parcurile sunt de samsari,geambasi sau alte ciori care o cumpara da km inapoi cosmetizare si multa prosteala apoi...si ca sa fie credibili arunca un neamtz la inaintare ca sa fie baietii credibili...vrei o masina buna cauta in ziarele locale nu pe net si preferabil undeva in nordul tarii...exemplu rostok...daca te duci in parcuri poti gasi masini identice ca la noi si mai scumpe sau acelasi pretz...deci fiti atenti!!!
ct74cdi is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 01:51   #10
paplino

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default Re: un sfat pentru un incepator .Multumesc

Salutare tuturor,

La fel ca initiatorul thread-ului, si eu sunt incepator, atat pe forum, cat si ca soferie. Ma gandesc serios ca prima mea masina sa fie un Seat Leon. Am test-drive-at (ca sa zic asa) astazi aceasta masina si pot sa zic ca m-am indragostit, cat sunt eu de incepator, mi-a dat o senzatie de siguranta si de "pricepere" nemaipomenita.

Dupa intrebari si interesari, insa, am aflat ca motorul de pe acest model (respectivul 1.6 benzina, cu 105 cai) e cel mai slab, cel mai problematic, consuma nejustificat de mult si, deci, e nerecomandat.

Vin deci cu intrebarile:
- ce imi recomandati, ca motorizare, avand in vedere ca sunt, repet, incepator si multa vreme voi conduce "batraneste", pentru ca sunt si cam speriat de bombe la volan, cel putin deocamdata. Am in plan drumuri lungi cu ea (gen pana in Germania, Franta etc.), dar asta poate intr-un an de acum incolo.
- imi plac enorm gadget-urile, vreau o masina cat mai "gadget-ata" pe interior. Dati-mi bluetooth-uri, navigatii, jdemii de climatronice, butonase care sa faca chestii tehnice si "fun", displayuri, faruri inteligente care sa citeasca gandurile etc. Imi recomandati sa caut pe cat posibil o masina cu dotarile astea gata montate, sau sa ma caznesc sa mai pun din ele pe parcurs ?

Sa nu uit, am un buget 10k eur, extensibil la caz de urgenta la 10.5, poate poate 11k. As prefera pe cat posibil sa ma limitez totusi in jurul a 8 - 8.5k, daca s-o putea.

Multumesc anticipat
paplino is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -