Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Zona tehnica Seat

Zona tehnica Seat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-12, 20:37   #1
cristiansorin

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 17
Default Probleme cutie de viteza Seat leon 1

Buna de ceva vreme se aude un zgomot ciudat de la cutia de viteza un "suierat" la început credeam ca e de la ambreaj dar am zis mai întâi sa verific schimb rulmentul de la cutie poate ăla face așa urat la-am schimbat si am observat ca nu avea suficient ulei in cutie așa ca am adăugat ulei dar după nici o săptămâna iarasi a revenit sunetul,iarasi am mai adăugat ulei atunci am observat ca sub cutie era plin de ulei așa ca astăzi am luat cutia jos si ce "noroc"pe mine in partea care vine pe ambreaj a cutiei o gaura cam de 1cm pe interior înca nu sa desfacut cutia dar dacă a mai plătit cineva la fel spunetimi sa știu ce variante am :alta cutie sau sa schimb numai partea spartă ?
cristiansorin is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 21:14   #2
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: Probleme cutie de viteza Seat leon 1

Quote:
Originally Posted by cristiansorin View Post
Buna de ceva vreme se aude un zgomot ciudat de la cutia de viteza un "suierat" la început credeam ca e de la ambreaj dar am zis mai întâi sa verific schimb rulmentul de la cutie poate ăla face așa urat la-am schimbat si am observat ca nu avea suficient ulei in cutie așa ca am adăugat ulei dar după nici o săptămâna iarasi a revenit sunetul,iarasi am mai adăugat ulei atunci am observat ca sub cutie era plin de ulei așa ca astăzi am luat cutia jos si ce "noroc"pe mine in partea care vine pe ambreaj a cutiei o gaura cam de 1cm pe interior înca nu sa desfacut cutia dar dacă a mai plătit cineva la fel spunetimi sa știu ce variante am :alta cutie sau sa schimb numai partea spartă ?
cutia nu se sparge asa ca vrea ea inseamna ca ceva din cutie sa rupt si din forta a spart cu o bucata sarita sau rupta din cutie a lovit carcasa si a spart-o eu zic sa desfaci cutia sa verifici tot pe la toate rotitele sa o speli bine si sa pui ulei nou dupa interventii in cutie sau................alta cutie dar nu vei stii ce iei de pe net niciodata tapa sau noroc
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 18:45   #3
stefi_2212

Stage 2
 
stefi_2212's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: Probleme cutie de viteza Seat leon 1

desfa cutia sau cumpara alta, si a mea s-a spart si am mers cu ea 2 zile asa pana cand in final s-a blocat, de obicei cica cedeaza ceva la grup.
stefi_2212 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -