Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Alte discutii Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-06, 12:00   #316
villytzah

Stage 5
 
villytzah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 636
Default Re: Club Renault 5

Dak motorul e rece eu zic k e normal sa faca asa,dak-i dai brusc talpa.Si eu am cam aceeasi problema cu a mea dar i-am curatat carburatorul si mecanicu a zis sa k e de la partea electrica si tre sa scimb platina si condensatorul,acum sa vad dak mai face la fel ....
villytzah is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 12:17   #317
vanatori2001

Stage 1
 
vanatori2001's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 11
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by villytzah View Post
Dak motorul e rece eu zic k e normal sa faca asa,dak-i dai brusc talpa.Si eu am cam aceeasi problema cu a mea dar i-am curatat carburatorul si mecanicu a zis sa k e de la partea electrica si tre sa scimb platina si condensatorul,acum sa vad dak mai face la fel ....

Totusi nu cred ca e normal sa faca asa chiar daca motorul este rece iti spun pentru ca nu intotdeauna imi face asa sunt perioade cand motorul desi fiind rece merge normal...

Tot de undeva de la aprindere am inteles ca ar fi.Chiar yknot spunea ceva de membrana de la aprindere.

O sa incerc sa schimb si eu condensatorul, platina si sa rectific membrana, sa vedem rezultatele
vanatori2001 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 23:20   #318
Xplode

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default Re: Club Renault 5

Saltare baietii !

Uite mi-am luat si eu o Pioneza 1,1 1987 acum 1 sapt si a aparut prima "problema" ! Problema nu ar fi la ea ci la ITP-isti care mi-au "scos ochii" printre altele si ca are carburator de dacie si nu are carburatorul ei original si trebuie neaparat ca altfel trebuie asta omologat RAR ! Stie cineva de unde pot sa gasesc ? Eu sincer nu ma pricep prea bine fiind prima mea masina ! Daca se poate sa imi "vinde-ti" din aceste taine cum ar fi: unde gasesc piese, ornamente, tablareala si alte chestii pt ea v-as fi foarte recunoscator !

Sa aveti spor !
Xplode is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 08:28   #319
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

AM NEVOIE URGENT de jiglerul de aer care pe exterior infiletat intr-un tub subtire in cala de sub carburator[solex 1,4L turbo] pe partea cu bateria masinii.Daca are cineva il rog sa posteze, PM sau ID dragosmiuta.Platesc cat costa+curierul rapid.
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 23-09-06, 14:02   #320
villytzah

Stage 5
 
villytzah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 636
Default Re: Club Renault 5

Rectific....am schimbat platina si condensatorul si insista sa faca tot la fel,adik imi da nas si merge intrerupt,o sa explic mai pe larg poate stie vreunu dintre voi solutia la problema astasper aici sa-mi rasp cineva,k am facut un topic separat fara succes)

Masina are motor de 1,1 si carburator mono-corp.Problema a aparut la scurt timp dupa ce am achizitionat masina(acum 4 luni),am rezolvat-o ulterior umbland la avans,dar fericirea nu a durat foarte mult si masina iar imi "da nas" cum se zice si merge intrerupt .Cand plec de pe loc e OK dar cum o calc si ajunge la o anumita turatie parca moare(se ineaca) si-mi da nas,dak apas mai tare pe acceleratie trece de chestia asta si incepe usor si greu sa traga si sa mearga bine,cum schimb treapta acc probleme,plus de asta imi da rateuri si pe carburator cand o accelerez fara filtru pus si are si un mers intrerupt la relanti(parca scade in turatie si apoi revine).De la ce pot fi toate chestiile astea?De ce face asa ?Cum pot rezolva?

Mentionez k am dat carb jos si l-am curatat cu spray pt carb si am schimbat platina si condensatorul.Ce altceva sa-i mai fac k-mi mananca zilele...

Stie cineva un mecanic bun si priceput in Reno-uri in Ploiesti sau imi puteti recomanda pe cineva?Orice parere si sfat e binevenit,MS anticipat.....
villytzah is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 21:59   #321
R5Bv

Stage 1
 
R5Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 13
Default Re: Club Renault 5

cumpar cutie de curse ! are cineva idee cam cat costa?
multumesc
R5Bv is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 07:22   #322
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

ia in calcul cateva mii de euro
yknot is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 16:11   #323
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re: Club Renault 5

ma poate ajuta cineva cu o paleta de culori pt gtt ?

cine stie codul original pt culoarea gri metalizat, R5 GTT aveam nevoie cam in 3 zile maxim

parca se numeste " Tungsten Grey "
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 00:36   #324
R5Bv

Stage 1
 
R5Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 13
Default Re: Club Renault 5

si de unde?
R5Bv is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 22:26   #325
LUKKA

Stage 1
 
LUKKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 16
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by R5Bv View Post
cumpar cutie de curse ! are cineva idee cam cat costa?
multumesc



http://www.bacciromano.com/

2600 E (o cutie foarte scurta ptr 5GTT)
LUKKA is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 12:59   #326
geobad

Stage 1
 
geobad's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 19
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by villytzah View Post
Rectific....am schimbat platina si condensatorul si insista sa faca tot la fel,adik imi da nas si merge intrerupt,o sa explic mai pe larg poate stie vreunu dintre voi solutia la problema astasper aici sa-mi rasp cineva,k am facut un topic separat fara succes)

Masina are motor de 1,1 si carburator mono-corp.Problema a aparut la scurt timp dupa ce am achizitionat masina(acum 4 luni),am rezolvat-o ulterior umbland la avans,dar fericirea nu a durat foarte mult si masina iar imi "da nas" cum se zice si merge intrerupt .Cand plec de pe loc e OK dar cum o calc si ajunge la o anumita turatie parca moare(se ineaca) si-mi da nas,dak apas mai tare pe acceleratie trece de chestia asta si incepe usor si greu sa traga si sa mearga bine,cum schimb treapta acc probleme,plus de asta imi da rateuri si pe carburator cand o accelerez fara filtru pus si are si un mers intrerupt la relanti(parca scade in turatie si apoi revine).De la ce pot fi toate chestiile astea?De ce face asa ?Cum pot rezolva?

Mentionez k am dat carb jos si l-am curatat cu spray pt carb si am schimbat platina si condensatorul.Ce altceva sa-i mai fac k-mi mananca zilele...

Stie cineva un mecanic bun si priceput in Reno-uri in Ploiesti sau imi puteti recomanda pe cineva?Orice parere si sfat e binevenit,MS anticipat.....

Am avut cam aceeasi problema, nu am insistat sa o rezolv singur pentru ca avand masina de putin timp vroiam oricum sa imi reglez carburatia pe stand asa ca am cautat un mecanic care sa imi inspire incredere. Sunt din Bucuresti dar mecanicul asta nu l-am gasit decat in... Ploiesti! Daca nu ai rezolvat inca problema, recomand 0244512895 (Vrabie) - cunoaste meserie, profesionist, de incredere. Doar cu rezervare in avans. Toate bune!
geobad is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 20:53   #327
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re: Club Renault 5

culoarea pe care o cautam se numeste " 608 GRIS TUNGSTENE "
este culoarea originala pt R5 GT TURBO an 90`

poate mai are cineva nevoie...
DnI is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 23:59   #328
NICK_Renault5

Stage 2
 
NICK_Renault5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 45
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Club Renault 5

salutre baietii sunt si eu nou pe aici si tot o data propritaru unei buburuze adika Renault 5 TL 1,1cm 1985 in doua usi,si sunt foarte multumit de ea .Marea mea rugaminte la voi este sa-mi spuneti unde as pute gasi si eu in bucuresti pise ptr ea la preturi acceptabile ,nu sa-ti ia pielea dupa tine.Va multumesc in special m-ar interesa o punte spate de GTT cu tot cu discuri si etriere stie cineva la ce prete gasesc si unde?astept raspuns va rog mult ca am puntea cam dusa..
NICK_Renault5 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 11:45   #329
villytzah

Stage 5
 
villytzah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 636
Default Re: Club Renault 5

Din cate stiu eu o punte e in jur de 2,5 -3 mil depinde de unde cumperi,dar pt GTT cred k e un pic mai scumpa,sunt mai multe centre de dezmembrari in BUC:
Sos Giurgiului,Sos Magurele prin militari o sa caut unde le aveam notate si o sa-ti trimit mai multe adrese de centre.

P.S : cat ai dat pe el (si eu am unu cu motor de 1,1 achizitionat de 4 luni) k sunt curios
villytzah is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 22:34   #330
NICK_Renault5

Stage 2
 
NICK_Renault5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 45
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Club Renault 5

mersi mult si astept sa-mi trimiti si mie adresele ca-mi trebuie ptr ca vreau sa mi-o pun la punct inainte sa dea zapada am da 1000euro ce ziceti e bine ca pret osa pun poze si cu masina cat de curand
NICK_Renault5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -