Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Alte discutii Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-06, 22:19   #196
bubu782001

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 12
Default Re: Club Renault 5

Ai mai baietzi pls... lamuriti-ma si pe mine cu R5 urile astea...chiar vreau sa-mi iau unul...really..LA CE SA MA orientez...? SFATURI...adica ce model merita sa caut?
Chiar nu prea stiu masinutele astea...
Multumesc mult...
La ce sa ma uit cand il iau?
bubu782001 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 06:44   #197
radutzu

Stage 5
 
radutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 399
Member of:
[SKODA]
Default Re: Club Renault 5

una mica intrebare: mi-a murit electromotoru la R5-l meu. de la ce alta mashina s-ar potrivi unul???
radutzu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 07:51   #198
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by radutzu
una mica intrebare: mi-a murit electromotoru la R5-l meu. de la ce alta mashina s-ar potrivi unul???
Din cate stiu eu se potriveste cel de Dacie dar nu te sfatuiesc sa faci asta decat daca vrei sa carpesti...
Indy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 08:22   #199
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by bubu782001
Ai mai baietzi pls... lamuriti-ma si pe mine cu R5 urile astea...chiar vreau sa-mi iau unul...really..LA CE SA MA orientez...? SFATURI...adica ce model merita sa caut?
Chiar nu prea stiu masinutele astea...
Multumesc mult...
La ce sa ma uit cand il iau?
In primul rand trebuie sa stii ca e o masina care are nevoie de atentie ta, "de banii tai" si de ceva indemanare si cunostiinte in domeniul auto. Sunt putine service-uri care stiu cu adevarat sa le repare. Piese pentru ele se gasesc in general..., daca nu noi, se gasesc seconduri foarte bune. Fereste-te de stifturi facute prin turcia, slovacia..., etc...

Daca totusi vrei o astfel de masina eu zic ca ar trebui sa te uiti la urmatoarele:

1: La tabla! Sunt totusi masini vechi si au probleme cu praguri, aripi, contraaripi, oalele amortizoarelor, prinderile barelor de protectie, si bineinteles ca la orice masina sa te uiti sa nu fie lovita!

2: sa nu fie facute eu stiu ce modificari destepte prin motor... cum face "romanul"

3: arunca macar intrebarea, chiar daca nu faci asta pe bune, "daca e de acord sa o duca intr-un service sa-i faca un test de compresie la motor".
Kilometrajul la cele pana in 90 este in jur de 200.000.

In ceea ce priveste modelul depinde ce vrei..., gaseste un GTT (turbo) sau un GTE (injectie..., sper sa nu gresesc) dar astea sunt masini destul de rare pe la noi..., si cele care se vand sunt rareori in stare foarte buna.
Ar mai fi o chestie de zis si anume consumul! Daca nu vrei viteza si alergat cu ea..., e bine sa gasesti una cu carb. solex (1 corp) si nu cu weber (2 corpuri).
La cele cu weber vei avea probleme sigur cu reglatul lor si pot atinge valori destul de mari la consum (15%).

Cam atat as zice eu..., de restul te vei lovi tu pe parcurs...!

p.s. Accept cu placere completari din partea celorlalti membrii daca am omis ceva.
Indy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 10:12   #200
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Wink Re: Club Renault 5

Cineva care este priceput in ale PCului in ceeace priveste NETu dintre "NOI cincistii" il rog sau il rugam sa faca daca se poate un forum numai pt R5 sau un subforum intr-un forum numai pt renault.Ce spunte-ti?...nu ar fi bun asa ceva...?si acolo sa vb mai mult in domeniu...cu foto ,cu filme,cu de toate[poate stie cineva franceza sa ne mai traduca din manuale...]...In legatura cu clubu...SUNT PENTRU
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 10:17   #201
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by radutzu
una mica intrebare: mi-a murit electromotoru la R5-l meu. de la ce alta mashina s-ar potrivi unul???
In principiu merge de la R11,R19,R21...dar sfatul meu este sa il dai jos, sa mergi cu el la o dezmembrare si sa il compari asa vizual cu ce gasesti acolo.
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 10:18   #202
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by Miez
Salut, mi-am luat si eu de curand un 5 GT Turbo, din pacate nu are tubo (turbosuflanta, radiator si nici carburatorul). Acum lucrez la ea ...

Oricum ideea de un club e super. Count me in.
Bine ai venit...
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 11:29   #203
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

inca o data pun linkul pentru 5-ari http://www.gt-turbo.org/pages/index_...p?doc=document
yknot is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 12:36   #204
vanatori2001

Stage 1
 
vanatori2001's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 11
Default Re: Club Renault 5

Nu de mult timp mi-am luat un R5 GTL din 86, 1.4 si 43KW dar cred ca are o problema la motor sau aprindere, nu ma pricep prea bine dar am sa incerc sa va descriu cateva simptome, in functie de parerile voastre poate nu este nevoie sa apelez la un service.
1. Demaraj slab
2. Accelerez putin mai brusc si moare motorul iar daca o "calc" treptat ajunge la o anumita turatie cand pur si simplu se "ineaca" motorul
3. La relanti parca intrerupe, deci nu merge perfect rotund (mentionez ca i-am schimbat bujiile si fisele) iar aprinderea este electronica.
4. In frana de motor "da rateuri"

Sper ca am fost destul de explicit.Orice parere este binevenita.Sunt sigur ca nu este ceva grav dar nu imi pot da seama ce trebuie facut...curatat carburatorul, reglata aprinderea..
vanatori2001 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 14:36   #205
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Renault 5

eu zic ca pana la un forum al nostru..., care ar fi frumos de facut cu domeniu separat ex: www.r5club.ro, e bun si asta!

mi se pare mai important..., ceea ce s-a mai zis deja aici... sa incercam sa facem niste forme legale ale unui club! asta ne-ar aduce intr-adevar niste avantaje: gen piese mai ieftine, posibilitatea de a comanda piese direct din strainatate. Vom putea face astfel si ceva publicitate (gen. site special pentru noi) pentru a atrage noi membrii.
Indy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 14:39   #206
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

problema de alimentare(carburator, filtru aer, chiar si supape) si membrana de la aprindere este sparta
yknot is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 21:26   #207
radutzu

Stage 5
 
radutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 399
Member of:
[SKODA]
Default Re: Club Renault 5

sooo, aveti idee de unde as putea sa fac rost de o aprindere RENIX RE208 sau RE209???? plz help
radutzu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 06:04   #208
bubu782001

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 12
Default Re: Club Renault 5

Bun...multumesc mult Indy...de altfel si celorlati membrii de pe acest forum care mi-au furnizat direct sau indirect informatii pretioase pt mine...dar intrebare.? Versiunea Diesel? Are cineva? Detine acest tip careva? Sunt mai reusite decat cele pe benzina ?
Io am un Fiat 126 (650cc benzina, racire pe aer...2 cilindrii 4 timpi...cu modul de aprindere electronica, injur de 26cp) Vreau sa renunt la el in favoarea unui R5...sper ca MERITE...
Aaa presupun ca GTE -ul nu are Solex sau Weber..e pe injectie din cate am inteles...deci INJECTOR...NU?

Last edited by bubu782001; 25-07-06 at 06:07.
bubu782001 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 06:28   #209
bubu782001

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 12
Default Re: Club Renault 5

Scuze pt erorile de scriere: IN JUR DE: 26CP si SPER SA SE MERITE... )
bubu782001 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 06:41   #210
bubu782001

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 12
Default Re: Club Renault 5

Scuze pt erorile de scriere: IN JUR DE: 26CP si SPER SA SE MERITE... )
By the way...elementa de caroserie ... se mai gasesc? praguri...aripi...contraaripi...fete de usi ? am citit pe un sit frantuzesc sa ma FERESC de R5 -urile cu probleme de podea sau pedalier - cica e nasol (se schimba greu..)
La Fiat 126 se gaseau piese gramada .. NOI NOUTE(in Germania si Ungaria)...
dar e o masinuta slabuta (si are frecvent probleme de tabla .. NU CA LA DACIA..dar ARE..) am mai inteles ca masinile italiene sunt mai slabe in general (MAI ALES LA TABLA) cel putin asta pot sa o spun eu...despre Fiat -ul meu..
bubu782001 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -