Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Alte discutii Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-07, 12:27   #1486
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

poate fii de la cilindrul principal ,are uzura mare si mai scapa presiune, iti iei unul nou si se rezolva sau daca nu vrei il repari pe ala.
Intai trebuie dat jos cilindrul, desfaci conductele, si scoti pistonasul si vezi daca ai uzura in interior,bagi degetul si se va simte o mica uzura, poti scapa de ea cu jmirghel fin si cu o bormasina.
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 15:10   #1487
boncea

Stage 3
 
boncea's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 166
Default Re: Club Renault 5

Ferny da-mi si mie id tau de mess pls ..ca sa vb...te rog ca am mai multe sa te intreb , astept un pm cu id tau
boncea is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 16:48   #1488
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

ferny527@yahoo.com sau 0722.868.102
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 08:18   #1489
cil75

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 19
Default Re: Club Renault 5

Salutare ..
Stie cineva unde gasesc cilindri de frana pe spate la un renault 5Tr cu 4 usi din 87,

sau daca se potrivesc de la alta marca?
cil75 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 11:04   #1490
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club Renault 5

cauta la meteor ai net acasa da un search pe google,sau magazine cu piese pt masini straine, ai dezmembrarile, sunt o gramada de locuri unde poti cauta,si mai ales acum cand ai net la discretie si mai toate magazinele au si o pagina a lor.
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 23:29   #1491
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

Am gasit ceva mai mare caci am nevoie pentru familia mea numeroasa,deci vand Renaultul.PRET 3800e cu muzica si 3500e fara muzica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03422.JPG
Views:	113
Size:	1.38 MB
ID:	332710  
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 00:36   #1492
thehuhu

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 201
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by warangel View Post
Hello,
Mi-am luat recent un R5 din '87, motor de 1100, 2 usi rosu... superb
din pacate am mici probleme la el si as vrea sa stiu ce as putea face:

1. se balangane scaunele in ultimul hal, au luat si putina rugina...

2. nu merg stropitoarele de pe parbriz. pe spate merg

3. cred ca e siguranta de la becul din masina asrsa sau ceva de genul asta pt ca desi am schimbat becul nu merge

4. am nevoie de plasticul ala care sta deasupra porbagajului si de stergatorul din spate....

astea sunt detaliile....

problemele majore sunt 2, si anume:

*patineaza ambreajul... de unde pot sa cumpar unul nou sau SH... si daca stiti pe unde sau pe la cine as putea sa il schimb

*scoate fum negru cand turez motorul cat de putin... ce e de facut? am inteles ca ar fi bine sa schim barburatorul cu unu de dacie. voi ce parere aveti?
1.bolturi, ciocan mare , aparat sudura sau alte scaune
2.are doua motoroase unu pt fata si unu pt spate in vas, schimba firele si furtunele intre ele pana iti iei alt motoras
3.are in lampa un contact pe ax cu o rotita care nu merge bine, desfa si curata , spray rugina
thehuhu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 00:38   #1493
thehuhu

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 201
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by raztur View Post
intrebare pentru cunoscatori...am si eu o micutza...defapt sotia mea are...si cum nu vrea sa o vanda si sa isi ia altceva m-am hotarat sa i-o prgatesc putin...
asa ca am inceput cu inceputul...jante oz, kit de frana brembo, suspensii reglabile coilover si aici a inceput distractia...le-am comandat , au venit... dar sunt numai doua...cele de pe fata...intrebarea mea este: nu trebuia sa fie si cele de pe spate? alea micutze? daca are cineva habar despre problema asta...pls raspundeti

pe spate se regleaza din barile de torsiune
thehuhu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 10:33   #1494
warangel

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 27
Default Re: Club Renault 5

multumesc mult thehuhu!
warangel is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 23:19   #1495
boncea

Stage 3
 
boncea's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 166
Default Re: Club Renault 5

Salut , stie cineva de unde pot cumpara si eu niste amortizoare mai ieftine pentru un renault 5 din `90 motor 1.7 inj monopunct? sau sa le intaresc pastea?
boncea is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 14:37   #1496
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Club Renault 5

in sfarshit, am facut rost de cuzinetzi shi segmentzi. de duminica, reincep lucrarile la "bestie". MYU, pacat de mashinutza..arata super! daca shi merge la fel...pfff! ce sa mai zic..e super! bafta la vanzare shi felicitari celui care o ia!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 22:33   #1497
yo3ham

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Club Renault 5

Warangel,

ai grija cu plafoniera din masina. Mai intii dai jos plafoniera cu totul. Apoi cind incerci sa scoti partea de plastic transparenta din cea fixa, e foarte usor sa-i rupi una din margini, care serveste drept balama, dupa care nu iti mai sta la locul ei. Eu asa am patit, plasticul ala imbatrineste se pare cam repede. Ma rog, am facut apoi o modificare cu o piesa de metal dar e mai bine sa ramina intreaga
yo3ham is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 22:39   #1498
yo3ham

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Club Renault 5

tot pt Warangel:

- la ambreiaj se potriveste perfect cel de Dacie. Se gaseste si original, dar e cam scump, si cum e o piesa relativ simpla, nu prea merita.

- inainte sa schimbi carburatorul, incearca sa-l reglezi, si eventual sa-l repari cu un kit de reparat carburatoare care se gaseste la Al Padrino la universitate cu vreo 50 lei. Cei care au trecut pe carburatie de Dacie au avut rezultate amestecate (unii au fost multumiti altii nu). NU este acelasi lucru, nu e perfect compatibil cum e in cazul ambreiajului.
yo3ham is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 22:51   #1499
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
in sfarshit, am facut rost de cuzinetzi shi segmentzi. de duminica, reincep lucrarile la "bestie". MYU, pacat de mashinutza..arata super! daca shi merge la fel...pfff! ce sa mai zic..e super! bafta la vanzare shi felicitari celui care o ia!
https://www.youtube.com/watch?v=huwAERgzsWQ aici eram la presiunea de fabrica Bafta si tie la masinuta............
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 11:17   #1500
warangel

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 27
Default Re: Club Renault 5

Eu am acum un carburator foarte ciudat care nu are reglaj decat pentru relanti... se numeste zenith 32IF2, daca iti spune ceva. Am luat kitul ala de care zici tu... dar nu s-a intamplat nimic. Am desfacut carbutratorul in ideea ca o sa gasesc vre un reglaj pe acolo, dar nimik... in schimb jiglerul care facea legatura cu baia de benzina din carburator era enorm de mare cam 1,5 mm... am reusit sa mai astup cumva jiglerul ala si am reusit sa imi fac motoru sa nu mai meraga innecat si am rezolvat cu asta si dara de fum negru cu care mergeam dupa mine. Totusi artificiul asta ramane doar un artificiu... mi s-a redus consumul de la 17-18 pe la 12-13 asa orientativ sincer mi-a fost frica sa ma chinui sa-mi calculez un consum mai exact :P si cam astea sunt motivele pentru care as opta pentru un alt carburator. Am auzit ca pe Peugeot 205 sunt niste carburatoare bune.
warangel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -