Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-08, 09:30   #1
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Am un Megane Break 1.9 dTI 102 Cp, care manifesta o problema destul de aiurea... in mers cand ajung in treapta a V-a dupa o bucata de timp se aude un soi de fluierat... si urmarea faptului asta e ca sare cutia din treapta... merg ceva timp in treapta inferioara si isi revine... acum... imi dau seama ca asa ceva nu e ok... dar... ce poate sa fie?
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 09:33   #2
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Multumesc anticipat celor care pot sa ma ajute.... am 3 variante de probleme din cate cred eu... 1. Nu e ulei in cutia de viteze(totusi am completat uleiul cand a trebuit)(daca nu e ulei cum s-ar fi putut scurs sau de ce)... 2. E ceva la sincron... si ultima si cea mai scary posibilitate.... 3. E ceva la pinionul treptei a V-a... daca puteti sa imi dati un sfat... va multumesc mult

Last edited by Undying_Renault; 21-08-08 at 10:06.
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 14:33   #3
mihai clio willy

Stage 3
 
mihai clio willy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 138
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

de obicei e perechea de pinioane de la viteza a 5 a.eu personal am reparat un megane ca si al tau cu aceeasi problema.a avut ulei putin in cutie(unde intra in jur de 3l) si dupa un timp a avut aceleasi simptome ca si la tine.ok... am desfacut capacul din spate de la cutie unde se afla si perechea de pinioane de la v 5. pinioanele aveau dinti rupti mansonul de cuplare si sincronul nu prezentau nici un defect.eee pereche de pinioane de v5 de megane nu imi aduceau nimeni.si am avut acasa o cutie de renault 9(benzina) iar pinioanele de la v5 potriveau fara nici un fel de probleme(diametrele pinioanelor erau la fel).le-am pus sus si masina merge si acum fara nici un fel de zgomot si cara sa se fi modificat raportul de transm. daca cumva ai aceeasi problema si poti rezolva problema la fel ca si mine neaparat sa pui pereche de pinioane (care se angreneaza intre ele) fiindca altfel va fluiera in v5. si chestia faina e ca nu tre sa dai cutia jos,ci numai capacul din spate al cutiei care e prins cu 3 suruburi.

bafta
mihai clio willy is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 17:18   #4
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Stiu... asta si cred ca o sa fac.. ma rog.. as putea sa ii demontez cutia unui prieten.. da ramane saracu fara masina .... am vorbit la renault si mi-au zis ca intr-o saptamana o sa imi aduca pinioanele anyhow... ... oricum... nu stiu cum sa iti multumesc pentru ca eram foarte ingrijorat ca s-a cam terminat cu cutia de viteze... ... long live megane)) ... multumesc mult inca o data
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 17:59   #5
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Am mai verificat... am ulei in cutia de viteze.. figuri nu prea imi mai face... cred ca sunt terminate sincroanele(cel putin asa mi-a zis un mecanic ce a condus-o)... o sa vad la service ce problema e... oricum o sa caut niste pinioane poate o cutie de megane diesel pe la dezmembrari.. si... in plus... trebuie sa vina si Laguna III
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 16:11   #6
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Pinionul de la treapta a-V-a si trenul fix fusesera distruse... schimbate pe garantie.. 3600 RON (ouch)... multumesc pentru sfaturi oricum!
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 22:29   #7
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

am si eu ceva problme si tot in a 5-a se aude un zgomot ciudat cand accelerez in viteza a 5-a.nu sare din viteze intra normal..este vorba doar de acest zgomot.ulei am verificat si se pare ca are.ce altceva mai poate fii?
este vorba de un Megane Coupe 2001 1,9 dci
Multrumesc!
__________________
4tuning4rally
http://gabitomescu.blogspot.com/
foto rally,automotive,motorsport..
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 14:37   #8
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

S-ar putea sa ai aceeasi problema ca si a mea... Tipu' de la service imi zisese ca se aude ca un fluierat(gen).. oricum vezi du-te poate reusesti sa mai salvezi ceva... ca daca e sa schimbi piesele... te rupe...
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 21:21   #9
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Quote:
Originally Posted by Undying_Renault View Post
S-ar putea sa ai aceeasi problema ca si a mea... Tipu' de la service imi zisese ca se aude ca un fluierat(gen).. oricum vezi du-te poate reusesti sa mai salvezi ceva... ca daca e sa schimbi piesele... te rupe...
am aflat ce era.si nu e de bine.m-am hotarat sa schimb cutia cu totu.ies mai ieftina asa.e normal sa fie un suierat la renault.sau ma rog..normal..la mine era mai grav.ms mult pt sfat!!
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 23:26   #10
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Quote:
Originally Posted by gtrally View Post
am aflat ce era.si nu e de bine.m-am hotarat sa schimb cutia cu totu.ies mai ieftina asa.e normal sa fie un suierat la renault.sau ma rog..normal..la mine era mai grav.ms mult pt sfat!!
Ok... sper sa iesi cat de cat ieftin.. Succes!
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 07:57   #11
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

gata!am schimbat cutia.totu este ok..
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 15:17   #12
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Quote:
Originally Posted by gtrally View Post
gata!am schimbat cutia.totu este ok..
Salut am si eu o intrebare cat te-a dus cutia de viteze ?
Am si eu un megane din 2001 si cred ca i-am terminat cutia
Am fost cu ea la munte cu cauciucuri de vara si m-am apucat sa o iau pe un drum de tzara pe unde abia treceau jeep-urile ))
am ramas blocat intr-o groapa cu rotile virate si mi-a sarit planetara din cutie
Am fost cu ea la mecanic si a zis ca i-am strambat siguranta
A fost inlocuita siguranta si tot sarea planetara
mecanicii au zis ca daca i-ar da un punct de sudura nu ar mai fii problema asa ca am acceptat .
intradevar a mers ce a mers dar acum a aparut o alta problema se aude un fluierat ca la masinile de vtm)) si se infraneaza din cutie si abia o mai scot din viteza.Acum am hotarat sa ii schimb cutia pls help
Alecs21 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:42   #13
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

salut man!eu am dat 400 eu pe cutie cu garantie 6 luni.de atunci nu mai am nici o problema.
http://www.dezmembrari.ro/parcuri/dancor/
asta e firma de unde am luat cutia si am ramas surprins de cate au oamenii aia acolo.(pt unii poate e normal dar eu in afara de anglia nu am vazut un centru de dezmembrari asa de mare ca aici)
sper ca te-am ajutat cu ceva..
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 19:22   #14
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

Am inteles merci mult.Sper sa numai am nici eu probleme
Alecs21 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 23:29   #15
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Cutie de viteze Megane dTI 2001... mystery for me

din cate stiu si mia machizitionat .. o cutie de viteze din spania sunt cele mai eftine ajung la 100 euro bucata plus transportu 60 euro .. deci daca aveti prieteni pe acolo cumparati de acolo fatza de la noi bafta
EDC_cip is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -