Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 10:57   #16
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by Dino View Post
1.Bersoul este cadru care tine toata puntea fata si se prinde de caroserie in 4 suruburi din care doua, cele din spate, sunt greu accesibile. Cand se slabeste vreunul, masina pocneste la demaraje si la frana de motor.
2. Legat de modificarea garzii de sol spate. e o procedura destul de dificila avand in vedere faptul ca trebuie sa dai jos puntea spate sa incalzesti bine capetele cu caneluri si sa-ti confectionezi o presa cu care sa poti inpinge afara barele (atentie fa un semn pe caneluri inainte ca se le poti monta corect inapoi). Coeficientul de arcuire ramane identic insa tinuta de drum se imbunataseste semnificativ prin coborarea centrului de greutate. "Catalos" are dreptate in ceea ce priveste cursa pistonului din amortizor dar daca mergi doar pe asfalt si nu incarci masina pe spate este absolut OK.
3. Pe fata mi-am facut un sistem reglabil de ajustare a inaltimii. Am dat jos de pe corpul amortizorului "paharul" care tine arcul, am strunjit pe el un filet lung i-am facut alte pahare cu contrapiulita si asa pot sa cobor sau sa ridic fata cat am nevoie, fara sa mai dau roata jos. Dupa nevoie administrez arcuri mai tari sau mai moi.
misto ce zici u acilea ( pacat ca esti la distanta marisoara de mine da promit cand scap la banuti creca iti fac o vizita sa mio lasi si pe a mea jos pllss (id yahoo.. ciprianut@yahoo.com) ia id meu casa mai vb pls
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 09:15   #17
Dino

Stage 5
 
Dino's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 350
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Nimic nu-i mai fain decat sa-ti faci tu singur masina. Meseria mea e cu totul alta, la masinile mele lucrez cu mare placere dar la altele nu ma bag. Daca te pot ajuta insa cu un sfat, oricand.
__________________
Clio RS 172CP & Cilo Williams, ex-2 buc. Clio1.8 16v
Dino is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 01:24   #18
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Mie imi pocneste cand iau virajul pe loc...cu frana calcata Oare e aceeasi problema? Daca rotile sunt libere ...nu se aude nimic.
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -