Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-13, 19:17   #1
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Problema comuna JB3

Caut rezolvare la problema intalnita de alte persoane cu GTT, adica, siguranta aceea ce tine tripoda in grup.

la mine la volvo, este aceeasi cutie ca aceea de gtt. din ce am vazut intro alta cutie e ca, intre tripoda si siguranta mai este un inel cu un dinte.
mie, cand mi-a sarit prima oara siguranta aia nu aveam inelul acela, si am pus doar siguranta si a sarit a doua zi iar.
apoi am pus si inelul acela, si a sarit dupa vreo luna. si inelul acela lam gasit rupt.

misterul e, de ce nu aveam inelul acela, si de ce nu a sarit in decursul unui an dew folosinta a masinii. a mai desfacut cineva cutie de 1.7 T ca sa imi poata spune daca are din fabrica inelul acela? (logica imi spune ca da, dar vreau sa fiu sigur.)

intrebarea e, cum fac sa nu mai sara?
are cineva un cod de piesa sa o iau noua?

multumesc anticipat!
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 04:02   #2
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

piesa noua te costa 50 ron de la renault. "piesa" contine siguranta aia de cacat si inelul ala tot de cacat, eu am mers un an jumate cu 1.8-ul cutia ok cu ce era in cutie de cand am luat masina...prima oara am pus-o la loc tot asa in 4 zile am dat de 4 ori planetara sa o pun la loc. pana am luat una noua si doar 5 zile a mers super ok cu accelerari pe viraje si alte panarame (asta cu 2.0) pana s-a dus dreacu si siguranta asta noua si am dat cutia jos ca sa sudez siguranta aia acolo, dupa mine unul este o mare greseala. am sudat-o si am mers sincer 30 de metri super incet si la viraj iar a sarit...evident ca s-a facut bucatele in cutie) pana la urma am dat grupul jos din cutie si mi l-a facut cineva cu o flansa ce inlocuieste siguranta aia...operatiunea implica strunjirea grupului acolo unde vine siguranta. o flansa cred ca de 5 mm care se prinde in grup cu 6-7-8 suruburi dreacu mai stie, eu pana acum am bulit doua cutii, sunt la a 3-a si tot cu grupul din prima merg..deci problema cu siguranta eliminata
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 19:23   #3
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Problema comuna JB3

deci la renault gasesc pentru r 5 gtt, da?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 02:24   #4
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
deci la renault gasesc pentru r 5 gtt, da?
da, dar trebuie sa mergi cu codul exact de cutie .eu le-am spus ca am jb3014 parca, dar dupa mini codul asta mai sunt inca vreo 4 cifre....asa ca te-as sfatui sa te duci cu tot codul. oricum degeaba o iei noua daca in cutie s-a facut uzura pe canalul ala unde sta siguranta. sa nu ajungi ca mine sa dai motorul jos de 4 ori intr-o luna doar din cauza unei sigurante afurisite, asa ca gandeste-te foarte bine, mai ales daca ai un stil de condus mai sportiv
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 21:11   #5
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Problema comuna JB3

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
da, dar trebuie sa mergi cu codul exact de cutie .eu le-am spus ca am jb3014 parca, dar dupa mini codul asta mai sunt inca vreo 4 cifre....asa ca te-as sfatui sa te duci cu tot codul. oricum degeaba o iei noua daca in cutie s-a facut uzura pe canalul ala unde sta siguranta. sa nu ajungi ca mine sa dai motorul jos de 4 ori intr-o luna doar din cauza unei sigurante afurisite, asa ca gandeste-te foarte bine, mai ales daca ai un stil de condus mai sportiv
Nu, deloc!
la mine la volvo, nu arata grupul ca la r5, si nu prea cred ca pot monta o flansa cu suruburi.
la r5 grupul e plat sa zic asa, la partea unde ar trebui sa se aseze flansa, ci este scos in afara cu o buza in 2 trepte... o sa comand piesa, si apoi vad la fata locului cand dau planetara afara ce si cum pot face.
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 03:42   #6
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

o sa iti fc cateva poze la grupul meu cand desfac cutia aia naspa, sa vezi despre ce vorbesc
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 19:11   #7
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Problema comuna JB3

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
o sa iti fc cateva poze la grupul meu cand desfac cutia aia naspa, sa vezi despre ce vorbesc
stiu...

azi am mai facut rost de un inel distantier si o siguranta de aceleasi dimensiuni, luata de pe la santieru naval...

vedem zilele astea care-i treaba...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	grupjnb3.jpeg
Views:	98
Size:	219.5 KB
ID:	2704980  
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 19:51   #8
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Problema comuna JB3

Iulica pana la urma cum ai rezolvat problema ? (La Snova, duminica am ratat cupa la indemanare ca a sarit siguranta - bagameasi p.in ea. )
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 23:37   #9
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

eu am mai scris pe ici pe colo despre eliminarea sigurantei..am zis ce si cum, dar tuturor le e scarba de a desface cutia si sa faca modificarea acolo..eu am spart 4 cutii, dar cu siguranta aia nu am mai avut probleme dupa ce am facut modificarea..
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 12:41   #10
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Problema comuna JB3

ADI am citit ce ai scris , am bagat la cap, dar 2-3 poze ar fi mai mult decat bine venite , spre exemplu in cazul meu , grupul din JH3 difera ca forma din ala de JB3 , rahaturile astea de cutii par la fel da nu sunt .
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 13:27   #11
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

pai lasa-ma sa imi caut diferenialul meu ala modificat, ca l-am pastrat chiar daca am spart si a 4-a cutie si iti fac o poza ca si idee principala si dupa iti explic ce trebuie sa faci..pas cu pas..practic e un rahat ca cu trebuie sa elimini snatul al ain care intra siguranta api iti faci o flansa la fata care sa intre in gaura aia, de diametrul interioro identic cu cel al sigurantei dai 8 gauri in diferential 8 in flansa si aia e...
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 13:31   #12
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

jh3 e de supernva sau solenza din cate imi amintesc....
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 14:05   #13
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Problema comuna JB3

Exact , eu la o Supernova am problema. In cazul meu nu imi dau seama daca odata cu incaltarea masini cu semislick a aparut si problema sau pura coincidenta ... si acuma vreau sa dau cutia jos sa ii pun un grup mai scurt si carcasa de ambreiaj pentru ambreiaj mecanic in loc de hidraulic, si vreau sa rezolv si problema asta.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 14:42   #14
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Problema comuna JB3

Adi, cred ca o sa rezolv problema prin metoda ta.
Dupa ce m-am chinuit sa aflu cum se numeste mizeria aia de siguranta in termeni tehnici in engleza , numindu-se "Circlip" , am studiat problema mai aprofundat si se pare ca cei de la Quaiffe au rezolvat problema asemanator.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Quife clio lsd.jpg
Views:	74
Size:	123.8 KB
ID:	2902363   Click image for larger version

Name:	quife clio lsd1.jpg
Views:	51
Size:	100.9 KB
ID:	2902364  
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 17:43   #15
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Problema comuna JB3

exact asa ar trbeui sa arate produsul final si la tine, si da e din cauza semislickurilor din cauza aderentei amrite se forteaza rahatul ala isi face uzura si sare
B XX ADI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -