Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-11, 21:18   #1
pasaree

Stage 4
 
pasaree's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Probleme Clio 2!

In primul rand salut!
Am un clio 2 in 2 portiere dci din 2004..
Totul a inceput inca din prima zi cand venind cu viteza spre oras dupa o curba a urmat o trecere la nivel cu calea ferata pe care am luat-o cu 70-80km/h pe acolo se trece deobicei cu 5-10km/h am zis ca mi se rupe masina in 2:-Q am tras pe dreapta nimik ok plec... a 2 zi cand puneam frana a inceput sa scartzaie am crezut ca sunt placutele.. ajung la service cu placute noi.. da baiatu de acolo roata jos placutele erau noi rulmentu si arcul erau praf.. cumpar rulment(mi-a spus ca arcul nu e urgent)pune rulmentul totul ok nu se mai auzea nimik plec la test drive si incepe sa se auda ca un greiere la motor ma uit eu alternatorul fulia praf.. cumpar fulie o pun,plec toate bune si frumoase dupa 2 min iar roata:O simteam ca turbez ma duk inapoi la service a zis ca fuzeta trebuie schimbata.. acum am o mare problema.. abs-ul sta mereu aprins si service.. iar directia. directia e praf tin volanu stramb sa mearga drept in curbe trag standa/dreapta ea merge drept. merg drept dintr-o data o ia la stanga/dreapta ,mi-a zis cineva ca problema cu abs-ul e senzorul si cica ajunge undeva la 5 mil nu cred as vrea sa stiu cam cat ajunge un senzor sau daca schimb fuzeta mi se rezolva si aceasta problema


Sper ca nu ai obosit sa scitesti povestea buburuzei mele)
__________________
Now:Alfa 147 1.6 ts |120hp
Ex:Astra H 1.7 cdti |101hp
Ex:Clio 1.5dci |65hp
pasaree is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:39   #2
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Probleme Clio 2!

Quote:
Originally Posted by pasaree View Post
In primul rand salut!
Am un clio 2 in 2 portiere dci din 2004..
Totul a inceput inca din prima zi cand venind cu viteza spre oras dupa o curba a urmat o trecere la nivel cu calea ferata pe care am luat-o cu 70-80km/h pe acolo se trece deobicei cu 5-10km/h am zis ca mi se rupe masina in 2:-Q am tras pe dreapta nimik ok plec... a 2 zi cand puneam frana a inceput sa scartzaie am crezut ca sunt placutele.. ajung la service cu placute noi.. da baiatu de acolo roata jos placutele erau noi rulmentu si arcul erau praf.. cumpar rulment(mi-a spus ca arcul nu e urgent)pune rulmentul totul ok nu se mai auzea nimik plec la test drive si incepe sa se auda ca un greiere la motor ma uit eu alternatorul fulia praf.. cumpar fulie o pun,plec toate bune si frumoase dupa 2 min iar roata:O simteam ca turbez ma duk inapoi la service a zis ca fuzeta trebuie schimbata.. acum am o mare problema.. abs-ul sta mereu aprins si service.. iar directia. directia e praf tin volanu stramb sa mearga drept in curbe trag standa/dreapta ea merge drept. merg drept dintr-o data o ia la stanga/dreapta ,mi-a zis cineva ca problema cu abs-ul e senzorul si cica ajunge undeva la 5 mil nu cred as vrea sa stiu cam cat ajunge un senzor sau daca schimb fuzeta mi se rezolva si aceasta problema


Sper ca nu ai obosit sa scitesti povestea buburuzei mele)
Iti recomand o vizita la psiholog
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:41   #3
pasaree

Stage 4
 
pasaree's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Probleme Clio 2!

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Iti recomand o vizita la pshiolog
abs-ul l-am rezolvat , directia mi-a reglato cat de cat doar ca acum sta volanul stramb
pasaree is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:44   #4
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Probleme Clio 2!

Quote:
Originally Posted by pasaree View Post
abs-ul l-am rezolvat , directia mi-a reglato cat de cat doar ca acum sta volanul stramb
Care calea ferata era?

Toate astea ti se trag de atunci?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:45   #5
pasaree

Stage 4
 
pasaree's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Probleme Clio 2!

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Care calea ferata era?

Toate astea ti se trag de atunci?
Aia de la gheraiesti cum vii dinspre piatra:P si da de atunci se trag
pasaree is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:50   #6
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Probleme Clio 2!

Quote:
Originally Posted by pasaree View Post
Aia de la gheraiesti cum vii dinspre piatra:P si da de atunci se trag
Aiai cum intri in Bacau?Pai daca e aia mie mi-e mila sa trec acolo si cu 6 km la ce cratere in acolo))

Inseamna ca esti un bun cascador
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -