Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-11, 08:41   #1
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default intra tarziu turbina

Salutare. Am o Laguna 1 , 1.9dti si am observat ca motorul incepe sa dezvolte cuplul maxim incepand pe la ..........2700 ture !!! cam tarziu zic eu. Turbina se aude cum suiera de pe la 1900 ture, dar e fara vlaga pana pe la 2700 cand sa zic eu intra destul de brutal, in treapta 1 cand trece de 2700 parca i-ai dat nos asa diferenta e. Pareri, sfaturi? Merci
__________________
Chrysler Sebring Convertible
Renault Laguna
Peugeot 106
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 22:40   #2
pasaree

Stage 4
 
pasaree's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: intra tarziu turbina

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
Salutare. Am o Laguna 1 , 1.9dti si am observat ca motorul incepe sa dezvolte cuplul maxim incepand pe la ..........2700 ture !!! cam tarziu zic eu. Turbina se aude cum suiera de pe la 1900 ture, dar e fara vlaga pana pe la 2700 cand sa zic eu intra destul de brutal, in treapta 1 cand trece de 2700 parca i-ai dat nos asa diferenta e. Pareri, sfaturi? Merci
Eu stiam ca trebuie sa aiba cuplu maxim la 2000 parca dute la un service sa ti-o curete/regleze
pasaree is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 23:02   #3
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intra tarziu turbina

Quote:
Originally Posted by pasaree View Post
Eu stiam ca trebuie sa aiba cuplu maxim la 2000 parca dute la un service sa ti-o curete/regleze
cuplu maxim e undeva la 3000 ,dar buna parte din el trebe sa il dezvolte de la 1800......... mi-am cumparat inca o laguna identica, tot dti, 98 cai dar culmea ca un pic difera motorul, turbina parca e la fel totusi. Asta de la 1800 te baga in scaun. Am sa incerc sa schimb turbina cu cea de pe asta ce am luat-o acum, sa vedem daca aia era problema sau nu.......
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 23:03   #4
pasaree

Stage 4
 
pasaree's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: intra tarziu turbina

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
cuplu maxim e undeva la 3000 ,dar buna parte din el trebe sa il dezvolte de la 1800......... mi-am cumparat inca o laguna identica, tot dti, 98 cai dar culmea ca un pic difera motorul, turbina parca e la fel totusi. Asta de la 1800 te baga in scaun. Am sa incerc sa schimb turbina cu cea de pe asta ce am luat-o acum, sa vedem daca aia era problema sau nu.......
Decat sa o schimbi tu timp pierdut aiurea nu mai bine te duci la un service
pasaree is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 23:07   #5
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intra tarziu turbina

Quote:
Originally Posted by pasaree View Post
Decat sa o schimbi tu timp pierdut aiurea nu mai bine te duci la un service
Pai impreuna cu un mecanic o schimb........ dar exact care e problema de intra boostu asa tarziu nu are nimeni de unde sa viseze.......turbina e principala suspecta asa ca am sa incep cu ea
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:08   #6
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intra tarziu turbina

mda, am schimbat-o cu una de pe o masina care trage f bine, di degeaba, nici o diferenta..........mergem mai departe.....
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:16   #7
CT08GNT
VW Driver

Stage 5
 
CT08GNT's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 781
Member of:
[VW]
Default Re: intra tarziu turbina

verifica toate furtunele vacum si de la interecooler si daca nu e nimic incearca si la injectoare
CT08GNT is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 02:19   #8
Lik_focus

Stage 4
 
Lik_focus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 200
Member of:
[VW]
Default Re: intra tarziu turbina

Problema ta se numeste actuator(cel care deschide si inchide turbina)!Ai face bine sa il verifici sau mai poate fi debitmetrul.
Lik_focus is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 07:03   #9
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intra tarziu turbina

am gasit ce era..., pompa de vacum era infundata. am desfundat-o iar acum merge aproape cum trebuie, oricum diferenta mare fata de inainte cand v max era 145 ))
raidaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -