Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-11, 17:38   #1
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Cum se schimba antigelul?????

Tinand cont ca se apropie iarna, iar masina mea(RENAULT SYMBOL 1.5 DCI) are 3 ani am vazut in cartea tehnica faptul ca trebuie sa schimb lichidul de racire al motorului(antigelul) si chiar vreau sa il schimb pentru ca a ajuns aproape la minim. bun, am cumparat antigel, vreau sa imi spuna daca stie cineva: e bun antigelul asta??? si cum se schimba??? ca am inteles ca e mai complicat......sau daca nu stie nimeni cum se schimba pot sa completez cu antigelul asta peste el original????? pe sticla scrie ca e recomandat pentru solenza si logan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine2586.jpg
Views:	438
Size:	234.5 KB
ID:	2215321  

Last edited by badea_laurentiu88; 07-11-11 at 17:41.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 11:52   #2
meint

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 136
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se schimba antigelul?????

Quote:
Originally Posted by badea_laurentiu88 View Post
Tinand cont ca se apropie iarna, iar masina mea(RENAULT SYMBOL 1.5 DCI) are 3 ani am vazut in cartea tehnica faptul ca trebuie sa schimb lichidul de racire al motorului(antigelul) si chiar vreau sa il schimb pentru ca a ajuns aproape la minim. bun, am cumparat antigel, vreau sa imi spuna daca stie cineva: e bun antigelul asta??? si cum se schimba??? ca am inteles ca e mai complicat......sau daca nu stie nimeni cum se schimba pot sa completez cu antigelul asta peste el original????? pe sticla scrie ca e recomandat pentru solenza si logan.
salut. antigelul nu e bun. du-te si cumpara unu special pentru renault. asa mi-sa spus si mie. ca alt tip de antigel,decat cel special pentru masina ta iti poate infunda nu situ ce orificii. si poti scoate apa care o mai ai in borcan,cu un furtun,si poti completa cu antigel.sau daca vrei sa il schimbi pe tot,sub radiator,ai un surub. il desfaci si curge tot lichidu.
meint is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 13:10   #3
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se schimba antigelul?????

este bun chiar daca nu e glaceol, este tip D(acelasi tip recomandat de renault), l-am schimbat weekendul trecut desfacand furtunul gros care intra in partea de jos a radiatorului cu o surubelnita dreapta(dupa ce am incalzit apa pana s-a deschis termostatul), am dat bara jos sa lucrez mai usor, am curatat putin instalatia cu un plin de apa distilata(la fel pana deschide termostatul), dupa care am bagat noul antigel, aerisirea si-o face singura cand se deschide termostatul(dar totusi ca sa mai scoti din aer in timp ce umpli instalatia cu lichid de racire sa fie desfacut capacelul ala mic de pe furtunul dintre motor si radiator), atentie la borcan ca in momentul cand se deschide suge tot din el, am oprit motorul, am umplut iar borcanul si aceeasi operatie pana nu mai trage lichidul din borcan. Atentie: nu bagati mai mult lichid in borcan, sa nu ajunga pana in dreptul furtunului de retur ca blocati returul.o operatiune usoara daca ai rabdare si ai mai facut asa ceva la alta masina e asemanator. in comparatie cu dacia e mai usor, ca isi face aerisirea singura.
Deci topicul se poate inchide, multumesc!

Last edited by badea_laurentiu88; 19-11-11 at 13:13.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -