Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-11, 21:35   #1
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Lumina ambientala

In calitate de fumator, am constatat ca scrumiera care trebuie sa stea in unul din cele 2 suporturi de pahar nu este iluminata si noaptea cand conduc si vreau sa fumez trebuie sa aprind plafoniera.
Ei bine...n-as vrea sa mai fac asta si as vrea sa montez 1-2 leduri ca lumina ambientala si sa-mi bata spre locul cu suporturile de pahare.
Am vazut ceva de genul asta la BMW Seria 3 din 2007 si avea culoarea era chiar in nuanta cu bordul meu.
Si ca sa tragem linie...putem face? a facut cineva asa ceva? Nu conteaza daca fumeaza sau nu
__________________
You idiot!! My car doesn`t have a brain & it`s smarter than you
>>>DEZMEMBREZ<<< Astra G `00, Vectra B `98 si Kalos 05 (inmatriculat)
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 19:04   #2
PRAETORIAN1

Stage 2
 
PRAETORIAN1's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 55
Wink Re: Lumina ambientala

sal.....eu am facut pt un prieten....ceva cam ceea ce iti doresti tu...
Am decupat in laterale inguste....gaura cu sfredel de 12..... iar ledurile lipite cu silicon poxipol in dreptul gaurilor(atunci cand scrumiera e deschisa....) NU DE SCRUMIERA CI DE PERETII LATERALI AI EI, CARE FAC PARTE DIN BORDUL FIX AL MASINII conexiunea - cuplarea am facut-o pe becul de la bricheta....sau + de la bricheta (masa o ieie de orisiunde)...pt ca bricheta are tensiune- la contact....iar becul ei - la pozitie.....
iti alegi ce leduri vrei matale....(culoare...si pe piciorusul de plus inserezi o rezistor de 1K (pt a nu se arde ledul la tensiunea de alimentare a masinii).....si crede-ma ca ai lumina suficienta la bricheta
Bafta la munca.....
PRAETORIAN1 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 18:15   #3
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Lumina ambientala

Megane2 nu are scrumiera integrata. Scrumiera este ca un pahar cu capac...mai exact...ca la Logan

....TOTUSI...

Nu mai sunt fumatori pe aici?
andreiorga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -