Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-11, 13:51   #1
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Distributie Scenic RX4

De curand mi-am cumparat un RX4 la mana a 2-a si as vrea sa ii schimb distributia, am fost la un mecanic si mi-a zis ca pe langa curea si cele 3 role trebuie sa cumpar si niste capacele de plastic care se rup in momentul in care se demonteaza distributia veche si trebuiesc inlocuite cu unele noi.

la magazinele de piese auto nu a putut nimeni sa imi comande si acele capacele. As vrea sa stiu daca intradevar exista montate acele capacele pe motoarele astea, motorul este 2.0 16v 1998 cmc 102 KW, fabricatie 2001, unde am mai vb sa se intereseze de kit-uri complete de distributie mi-au zis ca nu au incluse si capacelele astea.

In caz ca stie cineva, astept un raspuns, ca din cauza lor tot am amanat sa cumpar distributie noua tocmai pt ca nimeni nu mi-a gasit si capacele.
Multumesc!
__________________
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 09:46   #2
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Re: Distributie Scenic RX4

sunt doua capace care acopera capatul axelor.la schimbul de distributie se caleaza motorul si cele doua capace trebuiesc date jos cum sunt bagate un pic fortat se pot deteriora de aceea se schimbadaca nu le gasesti uzual incearca la orice dealer Renault nu costa o avere
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -