Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-09, 11:22   #1
zoltan 85

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 33
Default nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

buna ziua tuturor am un clio dci de 1.5 ci 65 cai de un timp nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente de pe bord am fost la un service mi-au masurat bujiile si sunt ok unii zic ca este un injector am sters eroarea din memorie motorul mergea foarte frumos nu facea zgomot dar dupa 2 zile s-a reaprins iar ah era sa uit cand se aprinde martorul ala motorul merge mai zgomotos nu trage asa de bine dac cineva ma poate ajuta......
zoltan 85 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 21:20   #2
Dan TBCuuu

Stage 5
 
Dan TBCuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 358
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

vezi sa nu fie si problema de alimentare
Dan TBCuuu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 21:57   #3
aly_vo

Stage 2
 
aly_vo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 31
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Ai grija ! vezi ca te lasa un injector..defapt supapa de retur pica la 1.5 dci...boala grea si veche. Fa-i un test de retur la injectoare. Poti sa-i faci singur sau eventual sa au un prieten sa-i dea la automat:
Pui pe returul injectoarelor 4 furtune de 30cm (de perfuzie sunt cele mai bune) scoti mufa maro de la pompa de inalta presiune si dai la automat 5-6 secunde....care scoate mai multa motorina pe retur ala sa sti ca e dus !
In caz ca toate sunt aproximativ la fel +/- 1cm pote fi si problema electrca.
La tester ce au spus sau mai exact ce eroare a dat?
aly_vo is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 09:22   #4
zoltan 85

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 33
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Quote:
Originally Posted by aly_vo View Post
Ai grija ! vezi ca te lasa un injector..defapt supapa de retur pica la 1.5 dci...boala grea si veche. Fa-i un test de retur la injectoare. Poti sa-i faci singur sau eventual sa au un prieten sa-i dea la automat:
Pui pe returul injectoarelor 4 furtune de 30cm (de perfuzie sunt cele mai bune) scoti mufa maro de la pompa de inalta presiune si dai la automat 5-6 secunde....care scoate mai multa motorina pe retur ala sa sti ca e dus !
In caz ca toate sunt aproximativ la fel +/- 1cm pote fi si problema electrca.
La tester ce au spus sau mai exact ce eroare a dat?

sal mersi mult poentru info am fost la testyer si acolo imi arata computerul ca este un injector, injectorul 2 au sters baietii din memorie eroarea si dupa aia acu m,erge ok inca nu mi sa aprins nu stiu pana cand tine ca am mai facut chestia asta si atinut numa 2 zile
zoltan 85 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 09:31   #5
aly_vo

Stage 2
 
aly_vo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 31
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Vezi ca nu cumva sa fie de vina mufa...probabil nu face contact cum trebuie si de aici apare eroarea...verifica mufele tuturor injectoarelor si da cu niste spry pt contacte. Eu sper sa nu fie picat vre-un injector....

Cheers,
aly_vo is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 09:36   #6
zoltan 85

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 33
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Quote:
Originally Posted by aly_vo View Post
Vezi ca nu cumva sa fie de vina mufa...probabil nu face contact cum trebuie si de aici apare eroarea...verifica mufele tuturor injectoarelor si da cu niste spry pt contacte. Eu sper sa nu fie picat vre-un injector....

Cheers,
sal mersi pentru sfat o sa incerc sper si eu sa nu ma lase vre-un injector mersi din nou sarbatori fericite
zoltan 85 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 14:01   #7
pako_xxl

Stage 1
 
pako_xxl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 12
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

sal ,am j yo o mare problema am un renalut safrane baccara (3000,v6)j am cutie automata p el...dar nu mai pleaca dupa loc in niki o treapta ( e vreun mecanic p aiki???pls helllp!!!( (
pako_xxl is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 10:47   #8
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

cred ca este vreo planetara devina...nu am prea multa experienta in mecanica dar stiu ca si tata a patit si era de la planetara...si le-a schimbat pe amandoua...
__________________
EX-Renault 21 GTD 2068cmc 345.000->351.000 km->370.000->430.000-->tabla pe casa
EX-Oltcit Club 1.1 197000km-Abandoned

Volkswagen Golf MK3 1.6 ABU RED
www.xtrezz.tk
XtreZz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 10:51   #9
pako_xxl

Stage 1
 
pako_xxl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 12
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

nu e de la planetare k m-am uitat (
pako_xxl is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 12:33   #10
aly_vo

Stage 2
 
aly_vo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 31
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Lipsa ulei, convertizor 'dus', discurile de frictiune 'prajite'.....e problema cu CVA-urile la reno'...eu zic sa-i pui una manuala e mult mai buna..problema e ca se gasesc foarte greu pentu V6.
aly_vo is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 20:13   #11
bboobbyy11

Stock
 
bboobbyy11's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Member of:
[RENAULT]
Default Re: nu mi se stinge martorul cu bujiile incandescente

Salut! Si eu patesc la fel cu masina din semnatura...am fost la test si cica e EGR-ul, l-am schimbat de 2 ori, dar rezultatul e acelasi... daca descopera cineva o rezolvare i-as fi recunoscator
bboobbyy11 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -