Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-09, 09:02   #1
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Aprindere electronica R5 Alpine

La indicatiile mecanicului as dori sa trec pe aprindere electronica la Alpine-ul meu. Cea mai la indemana solutie ar fi sa pun o aprindere de R5 Alpine Turbo, dar asta mi-ar fi oarecum peste mana deoarece din cate am inteles ar trebui sa iau si volanta iar sursa fiind e-bay m-ar cam rupe transportul.

As vrea sa intreb pe cei care se pricep daca exista si variante mai simple (eventual ceva "universal") fara a face insa rabal la calitate.

Multumesc anticipat!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 22:35   #2
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Aprindere electronica R5 Alpine

Sunt si eu interesat de asa ceva... asteptam raspunsuri de la cineva
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 02:13   #3
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Aprindere electronica R5 Alpine

iti trebuie volanta de 180 (orice reno super 5 cu motor de 1,0 - 1,1 - 1,2 ).

apoi iti trebuie un capac de cutie de viteze de dacie pe care il vei modifica pentru a putea monta un cititor de volanta (asta daca nu gasesti un capac de cutie longitudinala cu senzor de volanta - foarte putine masini cu motor longitudinal si cu aprindere electronica dar merita incercat - alpine turbo a avut asa ceva din cate stiu eu).

apoi totul este foarte simplu. ai volanta cu dinti pentru cititor, cititor si apoi iti trebuie un delco de aprindere electronica (fara platina) de pe orice reno super 5 cu aprindere electronica (am eu 1-2 delco-uri de r5) la care va trebui sa ii prelungesti axul pentru a putea trece prin chiulasa de alpine.

bafta

si atat
miliady is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 12:29   #4
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Aprindere electronica R5 Alpine

Merci pentru explicatii.
Pare destul de complicat si sunt o gramada de improvizatii. In situatia asta cred ca cel mai bine e sa gasesc totusi o prindere de Alpine Turbo.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 13:36   #5
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Aprindere electronica R5 Alpine

singura improvizatie este capacul de cutie de viteze si axul pentru delco. volanta o gasesti la orice dezmembrator care are vreun reno 5

parerea mea este ca merita orice improvizatie numai sa scapi de nenorocita aia de platina.
miliady is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -