Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 17:36   #1
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default bmw e36 sugestii/propuneri

salut.De ceva vreme am condus un e36 diesel de 2.5.Am ramas f.impresionat de masina.In primul rand de putere.Iar in al doilea rand de stabilitate.

As vrea acuma sa aud pareri pro/contra in legatura cu aceasta masina.Neaparat 325 sau 320 diesel.Deoarece va fi masina day by day car.Saptamanal o sa faca in jur de 500 km.Deci va rog mult sa-mi spuneti la ce sa am grija , si cam ce defecte apar la ele.Eu fiind posesor de peugeot si volkswagen ... nu stiu cu se mananca bmw`ul.Masina no sa fie alergata , dar totusi sa aiba ceva sub capota.Din cate stiu 2.5D are 153 de cai putere.Cat de fiabile sunt aceste motoare , etc.In mare parte ati inteles cam ce vreau eu sa aflu.

Am in jur de 5000-5500 euro pt masina. (Astept pana in iulie oricum , sa vad ce se intampla cu taxa.Iar daca se scoate taxa.Aduc una din De si inmatriculez in RO.)

Va multumesc.
__________________
EPIC FAIL!!!
Quote:
soosy wrote :
caut pleoapa gen clasica...adevarul este ca am gasit nou la 20 eu dar deocamdata fara fonduri si prioritar ar ramane chederele
sa vad cum intra ce si mai intra
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 03:01   #2
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

pe e36 parca era 2.5 tds de 140 cp sau cam pe akolo ....
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 09:46   #3
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

l-ai lamurit pe om...
Bmw e36 sedan in varianta Diesel, s-a fabricat 325td cu 115cp ; 222Nm , si 325tds cu 143cp ;260Nm .
Ambele tipuri de motoare sunt m51.
Avand in vedere ca este un motor turbo-diesel care are ceva km/ani in spate este posibil sa apara probleme. In general cu turbina...
Ar fi mai indicat sa iti iei un motor mic pe benzina , care are o fiabilitata mai mare.
__________________
BMW E30 , Zylinder sechs im Frontseiten- und borlaauspuff in der Rückseite.
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 12:42   #4
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

mai adaug si eu ca la 325tds apar probleme la pompa de injectie care nu e deloc ieftina

In rest, e36le e fiabil, daca il pastrezi stock ( la motor ) o sa simti placerea de a conduce o masina adevarata .
Turbina gasesti undeva la 200 euro daca ti se strica, eu as merge pe 325tds sau de ce nu 318tds .

Bafta
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 21:20   #5
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Quote:
Originally Posted by haristeas51 View Post
l-ai lamurit pe om...
Bmw e36 sedan in varianta Diesel, s-a fabricat 325td cu 115cp ; 222Nm , si 325tds cu 143cp ;260Nm .
Ambele tipuri de motoare sunt m51.
Avand in vedere ca este un motor turbo-diesel care are ceva km/ani in spate este posibil sa apara probleme. In general cu turbina...
Ar fi mai indicat sa iti iei un motor mic pe benzina , care are o fiabilitata mai mare.
mersi mult!dar eu tot la diesel as vrea sa raman.In cazul asta sa aleg 318 D sau 325 diesel.As vrea putin sa si alerg cu ea...




Quote:
Originally Posted by Bmwaldo View Post
mai adaug si eu ca la 325tds apar probleme la pompa de injectie care nu e deloc ieftina

In rest, e36le e fiabil, daca il pastrezi stock ( la motor ) o sa simti placerea de a conduce o masina adevarata .
Turbina gasesti undeva la 200 euro daca ti se strica, eu as merge pe 325tds sau de ce nu 318tds .

Bafta

Mersi.Sa stii ca imi place f.mult pisicuta.Mai mult decat ursu.E mai placut la condus.Cat despre 325 sau 318 ... Nu stiu ce sa aleg.Ideea e ca vreau si sa mearga.Ai inteles cam ce vreau.Un diesel puternic stock cu alte cuvinte.Care sa fie cat de cat fiabil.Deoarece nu vreau sa bag in afara de jenti+suspensie+muzica in masina.Multi km.Daca asa vrea si D-zeu.Deci tu ai alege?

Astept si alte pareri . Thanks
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 22:45   #6
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Quote:
Originally Posted by zib3r View Post
mersi mult!dar eu tot la diesel as vrea sa raman.In cazul asta sa aleg 318 D sau 325 diesel.As vrea putin sa si alerg cu ea...







Mersi.Sa stii ca imi place f.mult pisicuta.Mai mult decat ursu.E mai placut la condus.Cat despre 325 sau 318 ... Nu stiu ce sa aleg.Ideea e ca vreau si sa mearga.Ai inteles cam ce vreau.Un diesel puternic stock cu alte cuvinte.Care sa fie cat de cat fiabil.Deoarece nu vreau sa bag in afara de jenti+suspensie+muzica in masina.Multi km.Daca asa vrea si D-zeu.Deci tu ai alege?

Astept si alte pareri . Thanks

eu as alege 325 tds sedan dar poti alege si touring ... depinde ce iti place .

Ca sa fiu mai diferit mi-as lua touring, fiindca un touring cu paket m, lasat, cu jante pe 17 mai rar in RRomania .

E fiabil motorul, consuma putin fata de benzinare, sa spunem ca e o investitie buna . pe la 4.700 - 5.000 gasesti unul foarte bun ( vazand ca esti din oradea, esti mai aproape de granita, deci transportul te va duce mult mai putin de acolo pana in germania si retur ) .

Iti recomand sa iei un E36 cat mai dotat cum ar fi :
trapa electrica
dublu klima ( poate digitala )
computer de bord
geamuri electrice
scaunele cu piele pe margine si stofa pe mijloc
incalzire in scaune
minim un airbag ( la cele de dupa 94 gasesti cu 2 airbaguri ) .

Daca se poate sa aiba vopseaua originala .

Nu lua o masina zgariata, desi pare mai ieftina, ia-o cat se poate de bine intretinuta la exterior si la interior . O masina care straluceste cand o speli si care e curata la interior provoaca zambete .

Verifica atent cartea de service si vezi daca motorul merge rotund si nu scoate fum ( nu ar trebui sa scoata in exces sau stiu eu ce nori negrii ) .
Verifica daca a fost turbina schimbata si pompa de injectie ( e in jur de 500 euro ) .

Sa nu te astepti sa coste foarte putin intretinerea E36-lui deoarece nu e ca la golf 2 .

Asigurarea pe 6 luni e undeva la 2 milioane si impozitul undeva la 4 milioane .


Deci nu poti compara golful cu bmw-ul nici la taxe .

Eu fiind incepator si incapatanat, mi-am luat si eu un 325i si desi consuma nu l-as vinde pe nimic altceva ( desi aveam cateva ganduri ) .

E o masina care iti intrece asteptarile, ai parte si de adrenalina si de relaxare, de comfort, se conduce foarte bine datorita servodirectiei, franele sunt " la timp " cand ai nevoie .

Sa nu te sperii din cauza ca masina e mai lenta decat golful pe primele trepte ( 1 si 2 ) dar o sa vezi ca " te fura " la viteze mari .

Pot sa iti zic ca e o masina fiabila, cu intretinere medie dar care un iti provoaca dureri de cap cu rugina sau revopsiri la nu stiu cat timp .


Per total are nota 9 / 10 .

Sper sa iti fi fost de ajutor
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 01:21   #7
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Quote:
Originally Posted by Bmwaldo View Post
eu as alege 325 tds sedan dar poti alege si touring ... depinde ce iti place .

Ca sa fiu mai diferit mi-as lua touring, fiindca un touring cu paket m, lasat, cu jante pe 17 mai rar in RRomania .

E fiabil motorul, consuma putin fata de benzinare, sa spunem ca e o investitie buna . pe la 4.700 - 5.000 gasesti unul foarte bun ( vazand ca esti din oradea, esti mai aproape de granita, deci transportul te va duce mult mai putin de acolo pana in germania si retur ) .

Iti recomand sa iei un E36 cat mai dotat cum ar fi :
trapa electrica
dublu klima ( poate digitala )
computer de bord
geamuri electrice
scaunele cu piele pe margine si stofa pe mijloc
incalzire in scaune
minim un airbag ( la cele de dupa 94 gasesti cu 2 airbaguri ) .

Daca se poate sa aiba vopseaua originala .

Nu lua o masina zgariata, desi pare mai ieftina, ia-o cat se poate de bine intretinuta la exterior si la interior . O masina care straluceste cand o speli si care e curata la interior provoaca zambete .

Verifica atent cartea de service si vezi daca motorul merge rotund si nu scoate fum ( nu ar trebui sa scoata in exces sau stiu eu ce nori negrii ) .
Verifica daca a fost turbina schimbata si pompa de injectie ( e in jur de 500 euro ) .

Sa nu te astepti sa coste foarte putin intretinerea E36-lui deoarece nu e ca la golf 2 .

Asigurarea pe 6 luni e undeva la 2 milioane si impozitul undeva la 4 milioane .


Deci nu poti compara golful cu bmw-ul nici la taxe .

Eu fiind incepator si incapatanat, mi-am luat si eu un 325i si desi consuma nu l-as vinde pe nimic altceva ( desi aveam cateva ganduri ) .

E o masina care iti intrece asteptarile, ai parte si de adrenalina si de relaxare, de comfort, se conduce foarte bine datorita servodirectiei, franele sunt " la timp " cand ai nevoie .

Sa nu te sperii din cauza ca masina e mai lenta decat golful pe primele trepte ( 1 si 2 ) dar o sa vezi ca " te fura " la viteze mari .

Pot sa iti zic ca e o masina fiabila, cu intretinere medie dar care un iti provoaca dureri de cap cu rugina sau revopsiri la nu stiu cat timp .


Per total are nota 9 / 10 .

Sper sa iti fi fost de ajutor

Deci nu stiu cum sa-ti multumesc.Am inteles totul clar si limpede.

O sa aleg varianta 325 sedan.Touring nu prea imi place.Si neaparat trebuie sa fie neagra.Iar cat despre taxe...asta este.Dar iar ai masina.

In iulie.Sau cand se rezolva cu taxa.Revin cu un thread.

Eu iti multumesc incaodata. Thanks

take care

alex
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 02:16   #8
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

eu am stat foarte mult la discutii cu eugen_zim unul dintre cei mai vechi proprietari de mk2 16v si ma batea gandul sa imi iau 16v ( adica sa vand pisica ) dar ... am stat si am gandit-o la rece si mi-am dat seama ca fac o greseala .


Oricum masina mea e folosita decat vineri, sambata, duminica sau in timpul saptamanii dar seara .

Inca folosesc tramvaiul, autobuzul, metroul si imi place ca inca stiu sa merg pe strada ( pe jos ) .


Si totusi, daca iei E36 ( pisicuta ), cumpara una cat mai dotata fiindca te ajuta mult, sunt dotari folositoare nu ca la astea noi ... 2000 de esp, asp,rcs,csr ..etc.. care nu te ajuta tot timpul .

Oricum e36 e o masina buna si fiabila si nu te lasa la greu, pot sa zic ca e cam ultimul model de serie 3 la care nu apar complicatii la electronica / mecanica ... cum apar la e46 / e90 .


Sper sa iti fi fost de ajutor si ti-am zis, cumpara o masina cu carte de service cat mai clara si detaliata ( daca stii germana sau daca te duci cu cineva care stie germana bine, roaga-l sa iti traduca tot ce scrie acolo ) .

Fii minutios si tipicar si nu lua un cazan cum majoritatea sunt aduse la noi ( adica le cumpara de pe acolo pe la 1.500 - 2000 maxim .. numai cazane si doar pt dezmembrat ) .

Daca masina asta o iei pt tine si pe sufletul tau cumpara una extrem de buna si nu te uita la 200 euro .

ATENTIE ! Un pret cu 200 euro mai mic te poate duce la piese de schimbat in valoare de 500 euro .. si tot iesi pe minus / paguba .

Nu te gandii ca in RRomania gasesti o pisica 325tds sedan pe la 2.500 euro ca mai mult ca sigur cere investitii de peste 1000 euro chiar daca e adusa de afara .

Cumpara masina de la neamtz ( doar de la ei ) evita rusi, polonezi, albanezi, TURCI !


Cere toate facturile / carte de service si verifica kilometrii daca corespund etc .

Cu putina cautare prin Germania o sa gasesti o masina buna la 4.000 euro, o masina in stare perfecta .

Te salut
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 22:02   #9
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Mersi Mult.Cum ti-am mai spus.M-ai ajutat f.mult.Sa speram ca fac alegerea ceea mai potrivita.
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 20:15   #10
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Bmwaldo, vad ca suntem aproape de aceeasi varsta (s-ar putea sa fiu cu un an mai mic) si cam pe aceeasi lungime de unda. Dar tu ai bmw si il conduci constant, drept urmare am si eu cateva intrebari la tine.
Treaba e urmatoarea:
Vreau sa imi iau o masina, neaparat un bmw ( :X ). Mie imi casunase pe un e46 coupe, 320, 150 cai.
Acuma eu nust daca sa o sa POT sa imi iau masinuta asta (nu am asa de multi bani la dispozitie), insa citind pe aici imi schimbai si parerea. Ar fi mai rentabil sa imi iau un e36 (sedan sau coupe, amandoua sunt frumoase) decat ce iti spuneam mai sus ? Masina e frumoasa, si am auzit ca e si fiabila. Dar pe la 150-170k km mai tine ? Mai e fiabila ? Ce stii despre chestiile astea ?
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 15:59   #11
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Quote:
Originally Posted by Hame View Post
Bmwaldo, vad ca suntem aproape de aceeasi varsta (s-ar putea sa fiu cu un an mai mic) si cam pe aceeasi lungime de unda. Dar tu ai bmw si il conduci constant, drept urmare am si eu cateva intrebari la tine.
Treaba e urmatoarea:
Vreau sa imi iau o masina, neaparat un bmw ( :X ). Mie imi casunase pe un e46 coupe, 320, 150 cai.
Acuma eu nust daca sa o sa POT sa imi iau masinuta asta (nu am asa de multi bani la dispozitie), insa citind pe aici imi schimbai si parerea. Ar fi mai rentabil sa imi iau un e36 (sedan sau coupe, amandoua sunt frumoase) decat ce iti spuneam mai sus ? Masina e frumoasa, si am auzit ca e si fiabila. Dar pe la 150-170k km mai tine ? Mai e fiabila ? Ce stii despre chestiile astea ?


orice masina e fiabila din moment ce e intretinuta .
poti duce o masina si la 400.000 km numai cu consumabile schimbate la timp .

Pisicutele sunt foarte fiabile dar trebuie sa ai grija de ele fiindca majoritatea care isi iau bmw de la 320i in sus omoara masinile in ultimul hal si consumabile canci . Cunosc cateva persoane care daca s-ar putea, ar merge si pe aer sau pe vapori de benzina in rezervor dar de omorat le omoara mereu ( cercuri, drifturi, liniute ) si consumabilele la sfantul asteapta .

Sincer E46 are o intretinere de te uiti un pic stramb, e pentru cei care au un salariu mediu spre mare si care pot intretine o asemenea masina .

Degeaba ai bani de un E46 daca tu nu poti sa ii schimbi consumabilele la 5000 km .

Deci, pisica are un motor foarte fiabil si te poate duce multi, foarte multi km dar asta depinde de tine, de cata grija ai de ea si in ce fel o intretii .

Uleiul se schimba la maxim 5000 km in Romania din cauza prafului, de preferat ar fi sa schimbi si filtrele + bujii in acelasi timp .

Cunosc si persoane care dau in masina limitari, drifturi etc dar care au grija de motor si ma refer ca, CHIAR AU GRIJA de el.

Sper sa fii inteles ideea .

E36 e mai rentabil din cauza pieselor si a intretinerii care nu este foarte mare dar multa lume stramba din nas din cauza anului .

P.S : masina mea o conduc doar vineri,sambata,duminca .. in rest merg cu tramvaiul, metroul etc ... in Bucuresti nu e prea " rentabil " sa conduci un motor de 2.5 benzina in " traficul " de amiaza
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 17:07   #12
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Da, mersi frumos. Ma gandesc ca pe la 2000 pot sa gasesc chiar ceva destul de bine intretinut (avand in vedere ca se gasesc si cu 800-1000, bunicele). Si cu putin noroc pe la 100k km. In orice caz, bine ca a scazut taxa auto. Ms inca o data.

zib3r, tu te-ai hotarat la ceva ?
Hame is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 10:23   #13
mihaitzaa

Stage 5
 
mihaitzaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,705
Member of:
[BMW]
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

cu 800-1000 le gasesti daca vrei sa le cumperi pentru dezmembrat...daca vrei sa ramana a ta...mai bagi 800+ k sa o aduci la linia de plutire
mihaitzaa is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 14:24   #14
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

Quote:
Originally Posted by Hame View Post
Da, mersi frumos. Ma gandesc ca pe la 2000 pot sa gasesc chiar ceva destul de bine intretinut (avand in vedere ca se gasesc si cu 800-1000, bunicele). Si cu putin noroc pe la 100k km. In orice caz, bine ca a scazut taxa auto. Ms inca o data.

zib3r, tu te-ai hotarat la ceva ?
800 - 1000 euro iti iei cazan ... ce noroc sa ai sa iei o masina cu 100k km ? =)) ma faci sa rad


Stai linistit sub 200 k km reali .. mai greu
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 18:29   #15
Oelash

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 748
Default Re: bmw e36 sugestii/propuneri

care ai idee: am cumparat un e36 si nu am decat actele masinii pe numele germanului...deci carte talon asigurare...nu e nimik pe numele meu...procura nu am...ce mai pot sa fac ca sa o inmatriculez in romania pe numele meu? se paote radia cumva? sa nu scpuneti ca nu ca sparg monitoru
Oelash is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -