Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-08, 15:23   #16
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Pun pariu ca din toti cei care scriu la topicul cu top speed-ul masini nici nu stiu care este defapt viteza maxima a masini lor.Cei mai multi o spun dupa ce cred si dupa cat ar vrea ei sa prind.Se uita in bord si vad 260 km/h ce zic scad vre-o 20 km/h si asta e viteza maxima nu conteaza ca are 101 cp si 1.9 tdi.Alti nici nu au permise, ma doare capul de ce vad pe acolo.Numai credeti fratilor tot ce vedeti ca se scrie pe forum.Intrati la logan sa vedeti cum tot loganurile cu motor de 1.4 prinde 190 km/h.Sunt cate uni ca se jura ca , taicasu e pilot de raliu si stie cum sa o calce.Numai scriu ca incep sa ma enervez cand ma gandesc cate prostie exista.Numai bine
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 20:20   #17
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

...hai sa lamurim ceva cu viteza maxima indicata pe ceasuri....zici ca ganditi cu ..... ceasurile in general nu se fac in functie de motorul tau de pe masina lol...se fac standard la o gama larga de motorizari din motive economice si practice ! doar la modelele speciale se schimba !...ce imi place cand se mai uita cate unu cum e tata si zice .. ce tare e....are 240 pe bord...)) inseamna ca merge....nu conteaza ca de la motorul de 1.000 pana la 2.000 ceasurile sunt la fel pe model ..
si cat despre top speed...nu conteaza ce marca e....conteaza doar cifrele (puterea/greutatea/aerodinamica etc) daca ar fi la un logan cifrele astea compatibile cu un bmw...stai linistit ca bmul nu ar merge mai tare doar ca e BMW.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 21:05   #18
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

lol ..chiar acuma am terminat de citit topicul top speed de la bmw daca tot barfiti....foarte interesant
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 22:58   #19
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Quote:
Originally Posted by Coss_min View Post
Nu vreau sa ma cert cu tine ti-am zis ca nu prea cred o fabia de 65 de cai sa mearga cu 190. Masina mea e din 99 si are 105 cai si viteza data de constructor e de 200 km la ora.

Viteza maxima constructiva, adik viteza maxima la care producatorul spune ca masina nu v-a ceda, daca o depasesti el nu mai garanteaza ca nu-ti v-a zbura vreo roata sau......in principiu orice masina este capabila sa depaseasca viteza data de producator.
Oricum degeaba abereaza aia cu viteze d-atea astronomice pt. ca mai exista si "eroare de kilometraj" care, de obicei, creste direct proportional cu viteza.

Cat despre Fabia aia cu 190km/h, daca are o eroare de kilometraj de 20%...do the math....ca sa nu zic ca un Tico ii da rusine la orice ora
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 22:15   #20
flo28

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 13
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

bmw m5 an 2007 placerea de a conduce.tehnica sportiva folosita de bmw e unica si nu concureaza cu alta pentru ca e cea mai bunaam avut ocazia de a conduce de la arad la timisoara m5 507hp la 260km/h apesi pedala si ai senzatia ca pleci abia atuci de pe loc senzatie tare avand an vedere ca sunt mandu posesor al unui e30
flo28 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 08:03   #21
Stefan28

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 76
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Nu vreau sa ma bag aiurea sau sa ofensez pe cineva,frumoase pareri dar pt flo28:cum ai atins viteza aia in mai putin de 60 km si mai puteai sa ai dai,plus ca drumul e prost si aglomerat.sunt sofer de meserie si fac tara.posed si eu un 520i (110kw,148cp?)benzinar si pot sa ma laud ca am reusit sa aduc acul la 200 in 124 km Buc-Pit,chinuit ca nu avem loc,si mai ma laud ca m-a depasit un X3,cred ca avea 220.eu ma gandesc unde s-a putut atinge vitezele alea avand in vedere starea drumului si traficul(pe pista de avioane,se poate)si daca mai gandesti si la siguranta ta nu ai mai dai,cum spunea cineva mai sus,producatorul nu mai raspunde,ok.masina are casco,da.tu ai casco?sau poate vrei sa te chinui tota viata?daca scapi.mai antai ganditi la alte aspecte,am vazut fff multe accidente si este chiar neplacut doar sa privesti.respect
__________________
Cat traiesti merita sa ancerci
Stefan28 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 23:21   #22
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

am un prieten cu audi a6 din 2002 4200cmc quattro cip+tobe+filtru mai mult de 290 nu s-a dus masina are si poza facuta la 290 pt cei care nu cred nu mai tin minte cati cai i-a dat pe dyno dar o sa-l intreb cu prima ocazie viteza aceasta a atins-o pe A2 eram martor in masina deci aia cu 1.9 tdi probabil s-au legat de vre-un avion de au ajuns ei la vitezele alea astronomice cand nici macar un v8 din gama aceluiasi producator +cateva modificari nu a sarit de 290...
__________________
cucu!!!
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 22:56   #23
axxel4you

Stage 3
 
axxel4you's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 154
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

SI TOTUSI! Am un prieten care are un ursulet si mi-a povestit cand a condus un audi A4 2004 TDI cu chip tuning ca a prins 240km/h , ce sa zic la viteza aia eu nu as avea tupeul sa-mi iau ochii de la sosea. Am un capri cu motor 1,3 si 4 trepte , 0-100 in 16,5 secunde prinde si fostul proprietar mi-a zis ca a prins 180 cu el , eu mai mult de 100 sper sa nu am nevoie sa merg cu el.
Cat despre felul de a conduce tine si de spatiul in care vrei sa accelerezi pana la viteza maxima!
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 15:35   #24
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Quote:
Originally Posted by mihai clio willy View Post
cam aceeasi chestie gasesti si pe la renault.cica 180 sau 190 sau chiar 220 km/h pentru renault clio simbol 1.5 dci 75 sau 80cai.nici nu stiu ce sa zic.in fine i dont care! ca eu tot la viteza asta ma opresc.cam atata poate 168 de cai

mi se pare mie sau in poza e martorul d la frana d mana trasa???
bix is offline   Reply With Quote
Old 15-03-08, 00:32   #25
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Quote:
Originally Posted by Stefan28 View Post
Nu vreau sa ma bag aiurea sau sa ofensez pe cineva,frumoase pareri dar pt flo28:cum ai atins viteza aia in mai putin de 60 km si mai puteai sa ai dai,plus ca drumul e prost si aglomerat.sunt sofer de meserie si fac tara.posed si eu un 520i (110kw,148cp?)benzinar si pot sa ma laud ca am reusit sa aduc acul la 200 in 124 km Buc-Pit,chinuit ca nu avem loc,si mai ma laud ca m-a depasit un X3,cred ca avea 220.eu ma gandesc unde s-a putut atinge vitezele alea avand in vedere starea drumului si traficul(pe pista de avioane,se poate)si daca mai gandesti si la siguranta ta nu ai mai dai,cum spunea cineva mai sus,producatorul nu mai raspunde,ok.masina are casco,da.tu ai casco?sau poate vrei sa te chinui tota viata?daca scapi.mai antai ganditi la alte aspecte,am vazut fff multe accidente si este chiar neplacut doar sa privesti.respect

Stefane si eu sunt sofer de meserie,dar in acelasi timp ma dau si la curse, si da-mi voie sa te contrazic.O sa-ti dau exemplu masina mea ....un Opel Calibra Turbo care are 280cp...400nm cuplu si 1400kg.Masina atinge 200km cu start de pe loc in mai putin de 1km....iar eu am mers cu ea maxim 260km/H....adica ar avea nevoie de maxim 1.5 km ca sa atinga viteza maxima.Ideea mea era ca daca ai o masina puternica,in trafic, avand in vedere ca pleci de undeva de la 90-100km/H poti ajunge lejer la peste 250km/H intr-un timp foarte scurt si avand nevoie de o distanta direct proportionala cu timpul respectiv.

Itradevar constituie o mare problema starea drumului..asta in functie si de ce masina conduci(daca ai un Audi allroad biturbo te cam doare la Vasile de starea drumului) si de asemenea traficul poate fi un impediment dar numai daca este extrem de aglomerat.


Oricum ideea este ca daca ai o masina adecvata,demarezi cu start de pe loc....treci de 250km/H si dupa maxim 2Km esti deja stationat la o tigara.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 11-05-08, 23:54   #26
John_Doe_cj

Stage 2
 
John_Doe_cj's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 57
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

Quote:
Originally Posted by Coss_min View Post
Fratilor stateam pe forum si ma uitam pe forumul de la audi, si este acolo un thread ca si aici cu viteza maxima la audi si aia vorbesc de 250 la ora parca ar fi 180 - 190 la bmw.Acum ori aia sunt mincinosi, ori astia de la BMW nu stiu sa faca motoare :d si daca vitezele alea sunt adevarate (nu ma refer la toate) numai la unele : unul care a prins 235 cu un A61,9 TDI, 239 cu a3 (nu S3) , 230 cu a4 de 131 de cai, si unul cu un 1,8t de 150 de cai a prins doar 220 asta cu 131 a prins cu 10 mai mult, 265 cu un a4 de 3.0 225 de cai e mare motorul dar parca e cam mare si viteza si asta e cel mai tare: am un a 4 2001 si i-am terminat motorul la 320 km/h a trebuit sa-l resegmentez, si multe viteze de astea ametitoare. Deci daca vitezele astea sunt reale eu vand bmw-ul nu mananc nimic pana la vara si strang fiecare banut si imi iau audi
nu e mare smecherie sa faci poze cu acul de la vitezometru la viteze mari cel putin nu la masinile cu tractiune pe o punte
tot ce ai de facut e sa ridici o roata sau amandoua la diferential autoblocant sau la cele cu control de tractiune si sa bagi in a 5-cea sau a 6-sea care au ........dupa aia numai apesi acceleratia . cat despre a6 1.9tdi 235km/h............hmmmm poate la vale, in vise sau dupa ce tragi de el muuuulti km pe autostrada(daca nu pusca ceva mai intai).

Last edited by John_Doe_cj; 11-05-08 at 23:57.
John_Doe_cj is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 17:51   #27
vizu

Stage 4
 
vizu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 222
Default Re: Intrebare pentru toata lumea:)

nu stiu ce sa zic...conteaza mult si cum a fost masina intretinuta.....taicameu a avut o astra din 96 1.6 ,101 cai motor ecotec ...nu schimba la mai mult de 2500 3000 de ture si dupa ce mi-am luat carnetu am sarit eu in ea....si nu cred ca o sa credeti dar i-am dat 220 cat avea pe bord...ramasesem uimit.....dupa o vreme mi-am luat un urs 2.5 xi si ala nu depasea 220...apropo ursu l-am dat in bucuresti poate cunoasteti masina sau pe propietar...era un urs negru xi cu numere de germania si cu o toba goala.....e la anunturi auto ''325 xi din 89" poate il recunoasteti

deci conteaza si nr de km si cum e intretinuta masina ca sa prinda viteza max...
vizu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -