Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-08, 12:58   #1
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

salut.mi-am luat un bmw e36 adus din germania si as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru inmatricularea lui.am cartea masinii...si cam atat.masina a fost cumparata de la un tip din germania.va rog ajutati-ma
daman is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 19:29   #2
Giamilla

Stage 3
 
Giamilla's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 109
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

1. Iti trebuie brief mare, brief mic, factura>>>originale +traduceri legalizate
2. Te duci la R.A.R si faci identificarea, omologarea si inspectia tehnica
3. Platesti taxa de poluare si restul taxelor la C.E.C si Fisc
4. Iti faci asigurarea (R.C.A)
5.Depui dosarul la politie unde platesti si numerele de inmatriculare....
Sunt aici toti pasii care trebuie sa-i parcurgi ca sa inmatriculezi masina, exact in ordinea in care ti i-am scris. Sper ca ti-am fost de folos.
P.S....brief mare = Carte de identitate, brief mic = Certificat de inmatriculare
Giamilla is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 17:09   #3
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Exclamation Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by Giamilla View Post
1. Iti trebuie brief mare, brief mic, factura>>>originale +traduceri legalizate
2. Te duci la R.A.R si faci identificarea, omologarea si inspectia tehnica
3. Platesti taxa de poluare si restul taxelor la C.E.C si Fisc
4. Iti faci asigurarea (R.C.A)
5.Depui dosarul la politie unde platesti si numerele de inmatriculare....
Sunt aici toti pasii care trebuie sa-i parcurgi ca sa inmatriculezi masina, exact in ordinea in care ti i-am scris. Sper ca ti-am fost de folos.
P.S....brief mare = Carte de identitate, brief mic = Certificat de inmatriculare
bun...am si eu inca o intrebare...eu vreau sa obtin doar numerele rosii...pt ca am numere de toll si maine imi expira...va rog sa imi raspundeti careva f urgent de ce acte am nevoie pt numerele rosii...am brief mare,brief mic si factura in original.
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 18:42   #4
zamburic

Stage 5
 
zamburic's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 717
Member of:
[BMW]
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
bun...am si eu inca o intrebare...eu vreau sa obtin doar numerele rosii...pt ca am numere de toll si maine imi expira...va rog sa imi raspundeti careva f urgent de ce acte am nevoie pt numerele rosii...am brief mare,brief mic si factura in original.
Mai trebuie sa iti faci RCA.... Te duci cu brieful mare , factura de achizitie a masinii si cu rca si iti iei numere rosii , succes
zamburic is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 19:57   #5
Giamilla

Stage 3
 
Giamilla's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 109
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by zamburic View Post
Mai trebuie sa iti faci RCA.... Te duci cu brieful mare , factura de achizitie a masinii si cu rca si iti iei numere rosii , succes
Si inainte sa te duci cu actele la politie pt numere rosii sa nu uiti sa le traduci si sa le legalizezi...
Giamilla is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 20:20   #6
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

mi`am luat si eu de curand la a mea,sa ai briefu mare si briefu mic tradus,asigurare rca si cam atat,te duci la cec platesti vreo 13 lei,dupaia la financiar platesti vreo 7 lei,dupaia te duci la politie sa iti iei numerele unde mai platesti 400 mii pe numere...
factura nu iti trebuie,mie nu mi`au cerut`o
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 20:22   #7
zamburic

Stage 5
 
zamburic's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 717
Member of:
[BMW]
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by Giamilla View Post
Si inainte sa te duci cu actele la politie pt numere rosii sa nu uiti sa le traduci si sa le legalizezi...
PT numere rosii nu iti trebuie sa le traduci. Doar la financiar daca iti cere si asta doar daca iti cere, ca daca ai o relatie nu iti mai tb nici o legalizare. Pt numere rosii nu tb. Doar taxele platite la posta si anume taxa de numere provizorii.
__________________
Opel Astra GSI, 2.0l, 8v - 115 cp - Vanduta
BMW E30 - o cotoarba in reparatzii -vesnic in reparatziiiii
zamburic is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 22:40   #8
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

ms mult pt lamuriri
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 00:02   #9
Giamilla

Stage 3
 
Giamilla's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 109
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by zamburic View Post
PT numere rosii nu iti trebuie sa le traduci. Doar la financiar daca iti cere si asta doar daca iti cere, ca daca ai o relatie nu iti mai tb nici o legalizare. Pt numere rosii nu tb. Doar taxele platite la posta si anume taxa de numere provizorii.
Asa o fi la voi in Bucuresti, mie, in Craiova, mi-au cerut la politie actele traduse cand mi-am luat numerele rosii, asta prin septembrie 2007....
Giamilla is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 23:42   #10
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

mi`au cerut doar 2 cereri de la birou de copiat acte..RCA`ul copie brief mic si mare si taxa la CEC.
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 17:03   #11
zamburic

Stage 5
 
zamburic's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 717
Member of:
[BMW]
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
mi`au cerut doar 2 cereri de la birou de copiat acte..RCA`ul copie brief mic si mare si taxa la CEC.
Vezi
zamburic is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:54   #12
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

am rezolvat cu actele,problema este ca mi-au dat cu revenire jegosii astia la RAR.nu le-a convenit ca o masina din 93 e in stare mai buna ca un logan din 2005.au zis ca am o bucsa la bascula care trebuie schimbata...ca nu tine frana de mana...ca nu ies noxele cum trebuie cand e masina in turatii(au torat-o de a gasit-o toti dracii numai ca sa nu iasa bine si la roti la fel,au tras de ele vreo 10 min ca sa isi dea seama ca :domne ,tre sa schimbi bucsa de la bascula.)si am inteles ca e posibil ca in loc de euro 2 ,cat este trecuta in talon, sa mi-o treaca non euro.am auzit cazuride-astea.avem o tara de cacat si de spagari.
daman is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 00:19   #13
Giamilla

Stage 3
 
Giamilla's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 109
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Poate ai noroc si ti-o trece euro 1, mie asa mi-au facut, tot din 93 e si a mea, euro 2 scria in actele de germania, si pe mine m-au respins la r.a.r ca aveam joc in pivoti cica....daca nu le dai nimic asa fac
Giamilla is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 08:50   #14
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

asta e f nasol si mi se pare japca pe fata.diferenta dintre taxa pt euro 2 si taxa pt euro 1 este destul de mare,nu mai zic de taxa pt non euro....si eu am vrut sa le dau bani dar nu au vrut sa ia .o sa mai apelez si la altcineva ,poate reusesc naibii sa o trec euro 2 in carte.
daman is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 18:31   #15
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: acte necesare pentru inmatricularea unui bmw din germania

Quote:
Originally Posted by daman View Post
am rezolvat cu actele,problema este ca mi-au dat cu revenire jegosii astia la RAR.nu le-a convenit ca o masina din 93 e in stare mai buna ca un logan din 2005.au zis ca am o bucsa la bascula care trebuie schimbata...ca nu tine frana de mana...ca nu ies noxele cum trebuie cand e masina in turatii(au torat-o de a gasit-o toti dracii numai ca sa nu iasa bine si la roti la fel,au tras de ele vreo 10 min ca sa isi dea seama ca :domne ,tre sa schimbi bucsa de la bascula.)si am inteles ca e posibil ca in loc de euro 2 ,cat este trecuta in talon, sa mi-o treaca non euro.am auzit cazuride-astea.avem o tara de cacat si de spagari.
trebuie sa o aduci la standardele euro 2,din cate imi aduc aminte la turatii mari sa nu treaca de 0.3,si a mea e tot pisi din 93 si chipurile polua mult la turatii mari ca cica in loc de 0.3 era 1.12...na ce sa le faci am fost obligat sa cumpar o sonda lambda,m`a ajuns la 450 lei + montaj,da macar am iesit cu masina euro 2 si taxa de aproape 400 euro si acum stiu si ca poluez mai putin,ce drag imi e =))

Last edited by susp3ctu; 18-07-08 at 18:33.
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -