Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-13, 20:49   #1
oBL1O
4Tuning International Member

 
oBL1O's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 103
Member of:
[4Tuning International]
Default Intrebare inmatriculare RO

In primul rand as vrea sa-mi cer scuze daca nu postez unde trebuie , dar as avea si eu nevoie de un sfat referitor la inmatricularea pe Ro a unei pisici.
Am o pisica inmatriculata pe BG , nu am mai folosito pentru ca am fost plecat o perioada iar acum as vrea sa o bag pe romania pentru ca am intels ca a mai scazut taxa , problema e in felul urmator , nu stiu ce acte imi trebuiesc si pe unde sa ma plimb , as mai avea o problema , itp-ul si asigurarea pe BG au expirat ... ar fi asta o problema ?
Daca poate sa-mi explice cineva mai ca la "prosti" ce acte imi trebuiesc si cum trebuie sa procedez as fi recunoscator.
__________________
1.Achizitioneaza un cazan.
2.Baga bani , timp si pasiune in el.
3.Rezultatul O masina de care sa fi mandru
oBL1O is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 23:14   #2
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

Quote:
Originally Posted by oBL1O View Post
In primul rand as vrea sa-mi cer scuze daca nu postez unde trebuie , dar as avea si eu nevoie de un sfat referitor la inmatricularea pe Ro a unei pisici.
Am o pisica inmatriculata pe BG , nu am mai folosito pentru ca am fost plecat o perioada iar acum as vrea sa o bag pe romania pentru ca am intels ca a mai scazut taxa , problema e in felul urmator , nu stiu ce acte imi trebuiesc si pe unde sa ma plimb , as mai avea o problema , itp-ul si asigurarea pe BG au expirat ... ar fi asta o problema ?
Daca poate sa-mi explice cineva mai ca la "prosti" ce acte imi trebuiesc si cum trebuie sa procedez as fi recunoscator.

http://www.economica.net/noul-timbru...oie_48001.html
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 10:51   #3
oBL1O
4Tuning International Member

 
oBL1O's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 103
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

Quote:
Originally Posted by Jambo View Post
Merci pentru raspuns dar tot nu am inteles mai nimic , tre sa-mi traduc actele ? daca am itp si asigurarea dupa bulgaria expirate tre sa fac altele sau duc masina la rar pe platforma ? nu le stiu ordinea si nici nu ma pricep prea bine la astea...
oBL1O is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 12:16   #4
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

masina trebuie sa fie radiata din circulatie,actele traduse,contract vanzare cumparare.Pt a o duce la rar poti ori pe platforma ori ii scoti nr rosii de ro pe care ai asigurare o luna.Oricum trebuie facut un dosar cu tot ce trebuie,cel mai bine iti face dosarul o firma care se ocupa cu inmatriculari auto,Cam in toate orasele sunt astfel de firme.
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 23:28   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

Eu nu inteleg de ce suferi ca n-ai masina pe numere romanesti... Eu am inmatriculat-o pe romania si regret asta de 6 ani...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 09:16   #6
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu nu inteleg de ce suferi ca n-ai masina pe numere romanesti... Eu am inmatriculat-o pe romania si regret asta de 6 ani...
De ce regreti the_rifle?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 22:37   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

de impozit ,de carnet, de amenzi , de rovinieta, de (ca)mere... Suficiente motive nu ?

Pai sa fiu si eu in randul lumii sa am masina pe romania sa nu zica lumea ca-s tzaran.... Ce dobitoc...
Mai bine tzaran cu permis si cu bani in buzunar decat pieton prost si cu impozitele si amenzile platite ...

Platesc impozite si amezi sa fac pwla mare " la altii "...

O natie de prostovani cu mine cap de afish...


Ehhh , cum am platit eu si taxe si omologari sa plateasca si altii sa fie si ei in rand cu mine si cu altii ca mine... si fii responsabil cu taxa de mediu ca sa poata si altii sa taie paduri iar noi sa "salvam planeta " de poluare...
Daca am platit taxa de mediu deja simt ca respir un aer mai curat ( si mai uscat ) ca daca nu plateam n-asi fi suportat aerul asta infect de romania . Deja ma simt in Austria... iar dealul mitropoliei zici ca sunt Alpii elvetieni... iar coada de la administratia financiara zici ca e Vama Nadlac...

bravo cwaie... du-te acolo si plateste ca tzara geme de buni platnici... ca prostia" costa" si e si molipsitoare...

obligatoriu sa ai masina pe numele tau ( ca si amenda ) ca altfel vine bulgarul si iti ia masina...

Last edited by the_rifle; 20-03-13 at 23:04.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 07:29   #8
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Intrebare inmatriculare RO

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
de impozit ,de carnet, de amenzi , de rovinieta, de (ca)mere... Suficiente motive nu ?

Pai sa fiu si eu in randul lumii sa am masina pe romania sa nu zica lumea ca-s tzaran.... Ce dobitoc...
Mai bine tzaran cu permis si cu bani in buzunar decat pieton prost si cu impozitele si amenzile platite ...

Platesc impozite si amezi sa fac pwla mare " la altii "...

O natie de prostovani cu mine cap de afish...


Ehhh , cum am platit eu si taxe si omologari sa plateasca si altii sa fie si ei in rand cu mine si cu altii ca mine... si fii responsabil cu taxa de mediu ca sa poata si altii sa taie paduri iar noi sa "salvam planeta " de poluare...
Daca am platit taxa de mediu deja simt ca respir un aer mai curat ( si mai uscat ) ca daca nu plateam n-asi fi suportat aerul asta infect de romania . Deja ma simt in Austria... iar dealul mitropoliei zici ca sunt Alpii elvetieni... iar coada de la administratia financiara zici ca e Vama Nadlac...

bravo cwaie... du-te acolo si plateste ca tzara geme de buni platnici... ca prostia" costa" si e si molipsitoare...

obligatoriu sa ai masina pe numele tau ( ca si amenda ) ca altfel vine bulgarul si iti ia masina...
Sa suga mielu astia,sa vezi cat e asigurarea daca ai un amarat de 1,8 si ai sub 26 de ani,a platit un vecin 400 pe 6 luni cea mai ieftina.Aduc astia asigurarile ca in spania de scumpe.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -