Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-11, 14:02   #1
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Taxele ne omoara

Salutare tuturor . As dori sa stiu daca se poate adapta un motor de 1.8 pe un ursulet cu motor de 2.5 . Daca se poate , cam ce tipuri de motorizari ar merge? (ma refer la anul de fabricatie al motorului)

Astept niste sfaturi. Multumesc !
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 19:16   #2
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Taxele ne omoara

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
Salutare tuturor . As dori sa stiu daca se poate adapta un motor de 1.8 pe un ursulet cu motor de 2.5 . Daca se poate , cam ce tipuri de motorizari ar merge? (ma refer la anul de fabricatie al motorului)

Astept niste sfaturi. Multumesc !
adica tu vrei sa treci de la 2.5 la 1.8 ? pai te costa omolagarea , nu am idee cat dar ce am mai auzit si eu cam sare lejer de 1000 ron... + motorul + manopera...mai bine dai masina si iti iei un 2.0 e vreo 200 ron impozitul ceva de genul...
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 21:58   #3
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Taxele ne omoara

Masina nu este a mea . Unchiul meu m-a rugat sa pun intrebarea asta deoarece si-ar pune un motor mai mic . Nu vrea sa vanda cabrio-ul deoarece ii este foarte drag
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 23:49   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Taxele ne omoara

Scoate-l de la finante atunci si sanatate!!Nu le mai dai nimci niciodata.Nu am auzit pana acum sa pui motor mai mic mai ales pe urs.Altii se chinuie sa faca omologare la 2.5 si tu exact invers.Scoate-l de la primarie si gata.Contract de V-c si pa...Apoi daca vrei il inregistrezi iarasi cu o copie de carte in care scri 2.0 in loc de 2.5 si nu ai treaba.Cel putin la mine in zona cu copia de carte am bagat masina la finante...
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:21   #5
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Taxele ne omoara

Masina lui nu este de drift sau viteza .Stiu ca altii (defapt majoritatea dintre voi) viseaza motoare cat mai mari . Voua vi se pare normal ca masina de zi cu zi sa fie un bmw de 2.5 benzina ?
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 11:44   #6
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Taxele ne omoara

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
Masina lui nu este de drift sau viteza .Stiu ca altii (defapt majoritatea dintre voi) viseaza motoare cat mai mari . Voua vi se pare normal ca masina de zi cu zi sa fie un bmw de 2.5 benzina ?
si...care este problema?
eu am 525 pt zi de zi, am renuntat la alte acareturi pt masini de zi cu zi, 1.4 mpi si 15 dohc. a venit criza si terbuia sa raman cu o masina, asa ca bmw-ul a avut castig de cauza.


si, macar sa ii puna un 2.0, sa ramana totusi un six straight
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 12:44   #7
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Taxele ne omoara

si eu folosesc 2.0 24v zi de zi si saptamanal cam 350 km...
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:05   #8
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: Taxele ne omoara

Quote:
Voua vi se pare normal ca masina de zi cu zi sa fie un bmw de 2.5 benzina ?
2.5 12v in fiecare zi.
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:19   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Taxele ne omoara

si va laudati sau cum? omul vrea ceva mai economic, nu conteaza pentru el si pentru nimeni de altfel ca altii au bani sa bage benzina in 2.5, el nu are si vrea altceva mai mic. regret totusi sa te anunt ca motoarele mai mici o sa aibe aproximativ acelasi consum poate un litru mai jos, sau poate 1 mai sus pentru ca trag mai greu. iar daca te gandesti la impozit, schimbul de motor + omologarea lui te duc aproape de impozitul pe 2 ani deci nu cred ca s-ar merita investitia. mai bine vinde masina si scapi de o grija
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -