Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-11, 02:57   #16
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

noi nu suntem asa profi
inca ceva :vezi cum faci sa ai caldura si nu cumpara gume noi ca ce se gasesc aici sunt niste gunoaie,mai bine niste sh uri de firma.
sapt trecuta am luat pt un A4 table + gume 5mm (. Dunlop Winter Sport M3 daca nu ma insel ) + capace la 80 de euro
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 16-10-11, 11:31   #17
Vero12

Stage 2
 
Vero12's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 54
Talking Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Pai in primul rand cauciucurile fac mult m ai ales ca ii tractiune spate ,cum zic alti ca ii teroare sa mergi iarna cu tractiune spate daca stii conduce si nu bruschezi te descurci de minune,iarna trecuta pe spate aveam cauciucuri foarte uzare aproape sterse si 2 sapt de iarna am mers cu ele pana sa imi iau de iarna si am fost si pana la Belis si am urcat cu cauciucurile alea deci nui asa grav tractiunea spate.Recomand cauciucuri iarna
Vero12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 21:12   #18
02PSR

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 122
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

si la mine e prima iarna cu beemerul.pe fata am niste cauciucuri sh de iarna si pe spate am luat 2 noi ca dehh...are tractiune spaterecunosc cred ca am luat cele mai ieftinache marca kebler pret 320 de lei de la 370 lei/bucata ca mi-a facut nu stiu ce oferta...
02PSR is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 21:40   #19
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Sunt deja la al 4 iarna cu tractiune spate ! Diferenta o face cauciucurile toate de iarna !
Cu grija in curbe, fara graba si nu in ultimul rand : pastreaza distanta !!!
Dupa un timp , devine chiar interesant de cat de bine sti sa-ti controlezi masina !




Voie buna !!!
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 12:10   #20
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Sunt deja la al 4 iarna cu tractiune spate ! Diferenta o face cauciucurile toate de iarna !
Cu grija in curbe, fara graba si nu in ultimul rand : pastreaza distanta !!!
Dupa un timp , devine chiar interesant de cat de bine sti sa-ti controlezi masina !




Voie buna !!!

ce bine ar fi sa stie si alti participanti la trafic sa isi controleze masinile, unii doar cu tractiune fata.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 12:14   #21
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
ce bine ar fi sa stie si alti participanti la trafic sa isi controleze masinile, unii doar cu tractiune fata.
Adevar ai grait !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 18:27   #22
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

La mine este a2a iarna si prima cu cauciucuri de iarna ceva mai bune dar sh ,iarna trecuta chiar am parcurs dintante lungi ,si pe la tara pante mai patina dar tot el se descurca daca il iei usor merge foarte bine,dar daca lai bruscat te invarte de nu te vezi in schibm este manevrabil , sa nu uiti lichidul de parbriz iarna trecut am uitat nu te lua dupa majoritatea care spun ca este teroare cu bmw iarna a sa iti placa sa ii ti frau .
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 20:09   #23
warp

Stage 1
 
warp's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 12
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

La mine e prima iarna, prima masina
Am schimbat: anevelope (am pus noi, pentru iarna cu jante de tabla), lichid frana, antigel, ulei, filtre.
Sunt in curs de a mai schimba si tendinta de a apasa pe acceleratie si aproape sunt pregatit!
warp is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 22:25   #24
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Eu il dotez cu un garaj si cu niste cauciucuri da'lea de iarna
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 23:42   #25
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Eu il dotez cu un garaj si cu niste cauciucuri da'lea de iarna
lucky you, dai mai putin la lopata
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 04:16   #26
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Vredenstein SnowTrac 1 2 3 si nu vei avea nici o problema garantat. daca nu ma crezi uite te sa vezi ce face pe masinile doar cu o singura punte motoare si fara abs/esp etc.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 11:16   #27
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Vredenstein SnowTrac 1 2 3 si nu vei avea nici o problema garantat. daca nu ma crezi uite te sa vezi ce face pe masinile doar cu o singura punte motoare si fara abs/esp etc.
Dezactivez asc-ul? E prima iarna si is cam "emotionat"
Sa folosesc frana de motor sau nu? Unii zic da altii nu.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 11:19   #28
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Dezactivez asc-ul? E prima iarna si is cam "emotionat"
Sa folosesc frana de motor sau nu? Unii zic da altii nu.

Aaaa nu , eu faceam referire la eficienta acestor modele de cauciuc , La bmw , depinde de situatie , uneori iesi din incurcatura cu asc ul ON , alteori cu ASC ul off. SI da , frana de motor e mai indicata decat cea de picior. Dar nimic din toate astea nu vor avea efect daca nu ai cauciucuri bune pe masina , asta e clar.

Last edited by DEVIL's Style; 24-12-11 at 11:21.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 15:54   #29
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri)...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina.bafta!
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 20:28   #30
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by OdorogLGV View Post
iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri)...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina.bafta!
Merci mult pentru sfaturi! Am fost azi cu ea la o partie si am urcat un deal mare mare iar drumul era inzapezit si chiar alunecos. Eram 4 persoane in masina si nu imi venea sa cred ca urc. Mergeam lin cu a doua, fara sa o bruschez, si am ajuns la destinatie. In schimb cand am ajuns acasa, nu mai gaseam loc de parcare, si am zis sa urc pe o bordura. Surprinza! Era gheata pe marginea bordurii si nici ca nu urca. Am facut eu mai multe manevre si pana la urma am "cocotat-o".
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -