Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-11, 01:00   #1
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Salut tuturor, am tot cautat pe forum dar nu am gasit mai nimic. Vreau sa stiu si eu daca a reusit sa-si monteze cineva un subwoofer in cabrio, in locul dintre bancheta si portbagaj, acolo la cotiera. Daca are cineva asa ceva sau are vreo idee va rog mult sa ma ajutati sa-mi montez si eu Nu vreau sa ocup tot spatiul din porbagaj (si asa e mic). Eu ma gandeam la un Alpine Type R10 (adica 10"), eu am scos bancheta, am incercat sa masor, dar nu imi dau seama daca ar avea loc un 10". Nu vreau sa iasa nici in afara, pentru ca as vrea uneori sa mai pot pune si perna la loc, nici nu vreau sa iasa prea mult in portbagaj, si asa sunt obligat sa ii fac o incinta... . Deci ??? Ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi ??? Apropo am gasit http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndik...Einbauten.html dar tot nu inteleg prea multe, cum ar fi la pasul 3 cum a calculat unghiul la care trebuie montat "placajul" pe rama aceea de plastic, nici la pasul 5 nu inteleg ce e cutia aia si unde vine montata, banuiesc ca sta in portbagaj. Va multumesc mult, si imi cer scuze daca v-am plictisit !!!
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 14:59   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Poti opta pentru subwoofere UnderSeat de la Focal. Experienta audio e foarte intensa si ai scapat de problema spatiului. Bine astea sunt pentru cei interesati de calitatea sunetului, nu sa se dea mari cu cine stie ce burlan in portbagaj iar tabla sa cada de pe masina.
Daca intri in categoria celor care isi cumpara subwoofer pentru utilitate ci nu doar ca sa atraga priviri (de multe ori indignata de genu "uite si pe cocalarul asta"), atunci asta e solutia perfecta pt tine.
https://forum.4tuning.ro/393-noutati-...eat-focal.html
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 23:48   #3
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Domne, ce sa zic... 1) Pe mine nu ma tenteaza deloc ideea. Nu as vrea ca cei ce stau un spate sa isi puna picioarele pe el, nu vreau sa simt vibratii la fund si sincer prefer sa-mi zguduie plamanii decat fundul. 2) Ce spui tu "uite-l si pe cocalarul acesta" ce sa zic, pentru mine nu ar avea nici un efect, pentru ca dim moment ce asculti young jeezy, si poti sa "canti" in acelasi timp cu el, mie nu mi s-ar parea ca ai fi un cocalar ci chiar un om care se descurca cu a 2-a limba, ceea ce e bine (nu ca m-ar caracteriza pe mine...).3) Altceva, eu nu cred ca e vreun posesor de e36 cabrio pe aici si sa ii cada tablele de pe masina, pentru ca aici marea majoritate sunt oameni care pun suflet in BENVEURI, si mesteresc ceva la masina chiar si in ziua de Paste. 4) Si eu sunt boldean, bunicii mei se ocupau cu florile... (florari) si chiar daca prin mine trece sange de tigan (nu ca ma laud...), pe mine nu ma afecteaza daca vi tu si imi zici mie "Tiganule !!!" pentru ca stiu ce fel de om sunt. Nu zic asta pentru ca m-am simtit ofensat, vreau sa subliniez, ca daca un om are un subwoofer in masina si tremura tablele pe ea, nu inseamna ca e cocalar si te rog frumos sa nu te superi pe mine, nu o zic cu nici un fel de rautate, dar fac pariu ca tu nici nu stii ce natie sunt cocalarii, cu ce se ocupa, si altele... 5) Iti multumesc ca ai avut rabdare sa citesti si sa-mi scrii, si ca ai avut intentia de a ma ajuta. 6) Astept alte pareri, sugestii... 7) Si astia sunt cocalari ??? https://www.youtube.com/watch?v=cedfX-gzHuM daca tabla lor rezista la 20.000w si mie trebuie sa imi reziste la 500 chiar daca sunt nevoit sa-mi strang suruburile in fiecare weekend... Multumesc !!!
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:13   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Quote:
Originally Posted by b726pst View Post
dar fac pariu ca tu nici nu stii ce natie sunt cocalarii, cu ce se ocupa, si altele...
Tiganii cocalari erau aceia care nu aveau niciun fel de ocupatie traditionala (asa cum aveau, de exemplu, spoitorii, argintarii, lingurarii etc.) si, nestiind sa faca nicio meserie pentru a-si castiga existenta, se tineau dupa satrele celorlalti, hranindu-se cu oasele si resturile ramase de la acestia. In limba rromani, "cokalos" inseamna os.

On: Inteleg ca nu iti place ideea subwooferului sub scaun, eu doar iti ofeream o solutie care iti salva spatiul in masina... Am mers cu o masina cu astfel de subwoofer si crede-ma ca nu e asa dramatic pe cum crezi, nu iti vibreaza fundul, tapiteria scaunului absoarbe bine vibratiile, efectul este ca nu prea iti dai seama de unde vine sunetul.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:40   #5
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Daca as fi profesor ti-as da un 10 la istorie . Revenind la subiect, nu stiu ce sa zic, nu am mai vazut la nimeni asa ceva si parca, mi-e frica sa fiu eu primul... Dar ce zici de parerea mea cu locul de cotiera ??? Crezi ca ar intra 10" acolo ? Merci mult !!!
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:45   #6
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Pai ia o ruleta si masoara. Trebuie sa ai cel putin 1 cm de fiecare parte pt marginile incintei. Ideea e buna in principiu, si parca am mai vazut pe undeva treaba pusa in practica.

Last edited by rdy4ever; 13-09-11 at 23:49.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:48   #7
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Exact asta am facut, am scos bancheta, "spatarul" banchetei m-am tot chinuit eu pe acolo si nu mai stiu imi dadea vreo 30x26 nu mai stiu sigur, oricum mai mult de 25x25, dar stau in dubii pentru ca alpine-ul mai are o rama lata de vreo 3cm poate chiar mai mult
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:49   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Quote:
Originally Posted by b726pst View Post
Exact asta am facut, am scos bancheta, "spatarul" banchetei m-am tot chinuit eu pe acolo si nu mai stiu imi dadea vreo 30x26 nu mai stiu sigur, oricum mai mult de 25x25, dar stau in dubii pentru ca alpine-ul mai are o rama lata de vreo 3cm poate chiar mai mult
uite aici un DIY pt e39: http://www.bimmerfest.com/forums/sho...d.php?t=279416
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:51   #9
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!


sau mai profesional:

Pe e36 cabrio

Last edited by rdy4ever; 13-09-11 at 23:54.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:54   #10
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Uuuu, das is gut, dar e39-le are "gaura" aia de la cotiera la fel de mare ca si e36-le ? Scuza-ma ca pun atatea intrebari... dar la capitolu' asta sunt incepatorul incepatorilor ) dar, macar am vointa...
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 23:56   #11
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

http://www.mfestforum.com/forum/showthread.php?t=879

Si aici DIY pentru e46 cabrio, dar e aceasi faza ca la e36.
Deci asta arata chiar foarte bine... si stilat... asa recunosc ca mi-as face si eu
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 00:00   #12
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Cu fiecare poza in plus, imi vin mai multe intrebari in cap. Cum naiba a gaurit perna aia asa frumos ??? Am inteles ca, Kicker-ele, au probleme la colturi... sa fie oare doar un zvon ???
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 00:01   #13
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Domne, ce sa mai, raman dator vandut. La ce adresa vrei sa trimit lada de bere ???
b726pst is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 00:07   #14
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Quote:
Originally Posted by b726pst View Post
Domne, ce sa mai, raman dator vandut. La ce adresa vrei sa trimit lada de bere ???
Daca e un kicker de calitate nu vad ce probleme ar avea. Cauta ceva Focal sau Mac Audio. Sunt cam cei mai buni in domeniu. Daca lucrezi cu atentie si daruire iti poate iesi si tie la fel de bine. Cred ca pe gaura de la suprafata (cea care se vede) a pus vreun inel dublu, de aia e atat de perfecta. Sigur scrie pe acolo cum a facut, trebuie sa ai rabdare sa citesti din scoarta in scoarta. Cu berea ne auzim pe aici dupa ce iti iese treaba, ca oricum suntem din Buc amandoi

Edit: mie imi pare ca pe perna a montat o plasa de la un difuzor rotund, de aia arata atat de bine. A facut gaura putin mai mica si a bagat fortat plasa, probabil ca a si lipit-o.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 00:19   #15
b726pst

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: e36 Cabrio - SUBWOOFER !!!

Pay atunci de maine ma apuc de masuratori si usor usor poate saptamana urmatoare o sa imi cumpar si difuzorul. O sa te tin la curent cu poze si explicatii, daca vrei bineinteles !!! Ms !!!
b726pst is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -