Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-11, 20:15   #1
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default BMW-ul iarna.

Cum e cu BMW-ul iarna?
Unii zic ca BMW-ul iarna se tine in garaj,altii zic ca daca ai cauciucuri corespunzatoare nu e nicio problema.
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 20:30   #2
db_85_amd

Stage 5
 
db_85_amd's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,591
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW-ul iarna.

se tine in garaj din doua motive:daca nu ai gume de iarna,foarte bune,altfel risti sa mergi numai de-a latu,si,daca,chiar tii la masina si nu vrei sa o treci prin toata zapada murdara de nisip si de sare,ce se aduna pe sub aripi,praguri etc...
cu toate astea...nu ma indur sa o tin in garaj,cu blocant si gume de iarna parca as vrea ca iarna sa nu se mai termine
__________________
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57, since 1999
db_85_amd is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 23:05   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: BMW-ul iarna.

De obicei persoanele care zic ca iarna bmw-ul se tine in garaj, sunt proprietarii de masini FWD, si, mai mult de atat, cei mai multi dintre ei nu au condus in viata lor un RWD iarna.
Este unul dintre multele mituri din lumea auto. L-am putea trece in categoria: "Alfa romeo este execrabil la capitolul electric", "Consumul este direct proportional cu capacitatea cilindrica", "Vara poti sa pui doar apa in radiator", "Daca faci plinul pe racoarea diminetii primesti mai multa benzina", etc...

Un BMW (sau orice alt RWD) echipat cu pneuri de iarna in stare buna, este perfect utilizabil in conditii de iarna. Bine-inteles, cu conditia sa conduci cu decenta, la viteza adaptata la conditiile de drum, fara demaraje, schimbari bruste de directie sau accelerari prin curbe.

Ca fapt divers, cam acelasi efect de derapare pe zapada il poti obtine si pe asfalt uscat, daca iesi din vreo mocirla cu anvelopele pline de pamant si dai vreun demaraj. (Am patit-o eu acum vreo saptamana, cand am fost nevoit sa parchez pe un maidan noroios, iar cand am iesit de acolo a trebuit sa o cam calc pt ca venea cam tare un participant la trafic...)
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 01:15   #4
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: BMW-ul iarna.

BMW Iarna e periculos atunci cand piesa dintre scaun si volan (sofer) e prost si dornic de afirmare , iti spune eu tractiunea spate e putin mai complicata iarna dar daca esti un om cu capul pe umeri ori ce varsta ai avea iti spun eu ca bmw cu tractiune spate e ok iarna.
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 07:15   #5
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: BMW-ul iarna.

eu nu am nicio problema cu bmw-ul iarna.treaba cu gumele de iarna nu prea are valoare decat daca ai si niste lanturi pe deasupra.au fost momente in care am ramas cu ea in zapada dar daca nu o turezi aiurea iesi fara probleme.toata lumea fuge de tractiune spate dar eu zic ca e mai buna ca tractiunea fata.
daman is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 08:10   #6
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: BMW-ul iarna.

De 2 ani merg Cu e39 si vara si iarna ... nu am avut nici o problema pe timp de iarna ... etse adevarat ca se misca mai greu decat un FWD dar daca sti sa iti controlezi miscarile este foarte foarte simplu !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 08:46   #7
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: BMW-ul iarna.

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Cum e cu BMW-ul iarna?
Unii zic ca BMW-ul iarna se tine in garaj,altii zic ca daca ai cauciucuri corespunzatoare nu e nicio problema.
bmw-urile se fabrica de multi ani...asta inseamna ca toti care au avut bmw-uri pana acum anii 70 80 90 etc le-au tinut in garaj?cum au spus si colegii...cei care afirma asa ceva...fwd drivers...eu de ex iarna asta(pana acum) am mers cu cauciucuri vara fara probleme..nu se tine in garaj...ar cam da firma faliment,nu?
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 09:07   #8
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: BMW-ul iarna.

Quote:
Originally Posted by daman View Post
eu nu am nicio problema cu bmw-ul iarna.treaba cu gumele de iarna nu prea are valoare decat daca ai si niste lanturi pe deasupra.au fost momente in care am ramas cu ea in zapada dar daca nu o turezi aiurea iesi fara probleme.toata lumea fuge de tractiune spate dar eu zic ca e mai buna ca tractiunea fata.
sau care stie mai era "mitul" cu sacii de nisip.
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 10:23   #9
Adrian_Pintea

Stage 4
 
Adrian_Pintea's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 267
Default Re: BMW-ul iarna.

dar oare rusii cum se descurca iarna cu lada si cu moskwich si la ei e iarna nu ca la noi
Adrian_Pintea is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 11:12   #10
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: BMW-ul iarna.

pai ei folosesc cauciucuri cu cuie...
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 13:52   #11
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: BMW-ul iarna.

Sacii cu nisip nu sunt neaparat "mit".
Chiar au importanta.
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 19:30   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: BMW-ul iarna.

Quote:
Originally Posted by daman View Post
eu nu am nicio problema cu bmw-ul iarna.treaba cu gumele de iarna nu prea are valoare decat daca ai si niste lanturi pe deasupra.au fost momente in care am ramas cu ea in zapada dar daca nu o turezi aiurea iesi fara probleme.toata lumea fuge de tractiune spate dar eu zic ca e mai buna ca tractiunea fata.
Cum poti sa afirmi ca anvelopele de iarna nu prea au valoare fara lanturi?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:19   #13
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: BMW-ul iarna.

Trebuie sa te porti mai frumos cu un RWD decat cu un FWD , sa nu o bruschezi , sa nu accelerezi prosteste si cauciucuri de sezon obligatoriu , daca vrei sa nu-ti incordezi curul prea des .
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 21:52   #14
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: BMW-ul iarna.

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Trebuie sa te porti mai frumos cu un RWD decat cu un FWD , sa nu o bruschezi , sa nu accelerezi prosteste si cauciucuri de sezon obligatoriu , daca vrei sa nu-ti incordezi curul prea des .
) hai ca e buna asta cu incordatu )
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 19:26   #15
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: BMW-ul iarna.

Quote:
Originally Posted by daman View Post
eu nu am nicio problema cu bmw-ul iarna.treaba cu gumele de iarna nu prea are valoare decat daca ai si niste lanturi pe deasupra.au fost momente in care am ramas cu ea in zapada dar daca nu o turezi aiurea iesi fara probleme.toata lumea fuge de tractiune spate dar eu zic ca e mai buna ca tractiunea fata.
si eu conduc bmw si iarna si vara si nu am nici o problema insa la gumele de iarna sincer te contrazic daca gumele de iarna nu au valoare inseamna ca nu ai avut gume de iarna sa faci diferenta,fara suparare
mrlonca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -