Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-10, 17:45   #1
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe carte !

Astazi am fost sa fac la masina itp-ul la un bmw e30 din 83 si am avut surpriza sa nu se potriveasca seria de motor de pe bloc.din cate am inteles au aceias caracteristici mia zis domnu-ul de la itp doar alta serie ! ce se poate face ? ce pot face ? sa ii pot face itp-ul ! va rog mult ajutati-ma cat mai repede posibil !va multumesc din suflet ! anticipat !
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:06   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by adicaras16 View Post
Astazi am fost sa fac la masina itp-ul la un bmw e30 din 83 si am avut surpriza sa nu se potriveasca seria de motor de pe bloc.din cate am inteles au aceias caracteristici mia zis domnu-ul de la itp doar alta serie ! ce se poate face ? ce pot face ? sa ii pot face itp-ul ! va rog mult ajutati-ma cat mai repede posibil !va multumesc din suflet ! anticipat !
sa fim seriosi ..crezi ca esti singurul? da' bani si treci .......
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:09   #3
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Dar problema este in felul urmator : masina nu e pe numele meu este pe fundatzie.prorietarul fundatziei mia spus k pana in vara sa platesc impozitul ce e de platit in jur de 5 mil si o radiaza sa o pot trece pe numele meu dar daca mio radiaza oricum trebe sa merg knd o transcriu pe numele meu la indentificare si atunci nam facut nimik ! vreau sa o aranjez pe cale buna ! sa nu am prob dupa aia . multumesc oricum
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:14   #4
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

DAr problema este in felul urmator ! : masina este pe fundatzie si mie mai spus prorietarul ca pana in vara sa o transcriu pe numele meu eu k imi da act de donatzie ... dar eu dak nu rezolv treaba asta pe cale buna,atunci tot aici voi ajunge knd o pun pe numele meu la indentificare ! deci de acea vreau sa o iau pe calea cea buna , sa nu am prob dupa aceea .multumesc oricum dar vreau sa stiu la rar cum se procedeaza si ...sincer eu nu stiu
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:19   #5
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by adicaras16 View Post
DAr problema este in felul urmator ! : masina este pe fundatzie si mie mai spus prorietarul ca pana in vara sa o transcriu pe numele meu eu k imi da act de donatzie ... dar eu dak nu rezolv treaba asta pe cale buna,atunci tot aici voi ajunge knd o pun pe numele meu la indentificare ! deci de acea vreau sa o iau pe calea cea buna , sa nu am prob dupa aceea .multumesc oricum dar vreau sa stiu la rar cum se procedeaza si ...sincer eu nu stiu
ia-ti adio ca o sa gasesti blocul masinii ( asta ar fi fost cea mai buna varianta , dar presupun ca nu ai idee pe unde este motorul original) du-te la rar si intreaba
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:30   #6
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Sincer nu am idee ! stiu ca nu voi gasi blocul masinii nici nu ma astept la asa ceva dar ...la rar se poate face ceva ?cam la ce pret ar ajunge totul..a mai patit cineva asa?
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:53   #7
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Oricum MS pt generozitate myky99
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 19:08   #8
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Stai flexat man, nu te agita prea mult ca nu e cazul.
Daca omul e de buna credinta, cel de la care ai luat masina si pe fundatia caruia este masina, mergi frumos cu el la RAR si faci omologarea motorului, adica il trece in carte. Asta daca e de buna credinta si vrea, pt ca el este momentan proprietar. Sper sa nu ma insel dar, daca este acelasi tip de motor si difera doar seria o sa coste 100 ron. Sau in cel mai rau caz o sa mai platesti o taxa de omologare (nu cred ca este cazul la tine) de 500 ron. Dupa ce ai facut omologarea, faci si autenticitatea si apoi o treci pe numele tau.
Oricum nu dispera, se rezolva, cu putina alergatura dar se rezolva.
Bafta.
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 19:13   #9
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Fundatzia este din bistrita nasaud si eu din tg mures din cate stiu si mia zis omu de la itp ca e acelas fel de motor aceias caracteristici doar seria difera,eu am cartea duplicat.pot face cu ea ceva ? eu lam sunat pe respectivu si a spus sa ma duc sa il rezolv eu cu cartea ... cat mai repede.MS DE AJUTOR !

Last edited by adicaras16; 14-04-10 at 19:15.
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 22:10   #10
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Cel mai bine iei toate actele la tine si dai o fuga la RAR la tine in oras. Cu siguranta o sa primesti informatiile necesare si indrumarea corespunzatoare. Important e ca e rezolvabil, dar cum ziceam o sa fie putina alergatura.
Multa bafta.
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 22:20   #11
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Cipilica asa am sa fac ! MS PT TOT ! sa ai o seara fain in continuoare
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 22:24   #12
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Totus se stie cineva la motoare la modele .Pt ca cea din carte e bmw 184VC 66kw si cel ce e pe masina 184EB 77kw ? Care e diferenta dintre ele ? am auzit daca au aceias caracteristici nu e problema mare cu 90 lei iti scriu in carte noul motor cica ! asa mi sa zis ,apoi nuj RAR stie cel mai bine !

Last edited by adicaras16; 14-04-10 at 22:27.
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 23:37   #13
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

184EB este codul de la motorul M10 pe injectie. 184VC este codul de la acelasi motor (nu am verificat dar dupa kw asa cred) dar pe carburatie. Probabil ca asta a fost si motivul schimbarii. Oricum se poate omologa.
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:14   #14
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

MS mult Cipilica pt tot :P
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:15   #15
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate.� In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.


Eu sper sa am acelas COD ! sa nam treaba multa cu ea
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -