Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-10, 12:59   #16
warhammer23

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 93
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by adicaras16 View Post
Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate

Altfel spus asa mai simplu ca pt un n00b ca mine.. de ex am motorul m50b20 care are codul 206s1 . Doamne fereste imi pocneste blocul motor .. si il schimb cu unu identic sh / sau chiar nou daca esti fanatic ca mine :P .. nu este nici o problema , nu ??

Multumesc.
Si succes adicaras16.
warhammer23 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 17:41   #17
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Salut ! Daca motorul are aceias caracteristici si cod motor este acelas atunci vei plati la R.A.R in jur din cate mi-au spus akol maxim 200 lei ...NORMAL ar fi treb sa intreb la casa de pret da in fine . si daca nu au aceias caracteristici si nu e acelas model de motor atunci platesti peste 500 lei si akol deja intra multe alte chestii cu caii in plus .....sincer nu stiu nici eu sigur doar cat am aflat de cand am aceasta prob .! Bloc motor identic daca iti pocneste nu mai gasesti identic ! nu cred ! Daca schimbi blocul atunci trebe sa mergi la R.A.R : motorul este piesa de schimb ! Se poate omologa oriknd doar daca au aceias caracteristici atunci totul e mai usor pt ca mergi akol si verifica seriile fum si atat !si normal si pretu e mult mai putin e doar un sfert . dar daca pui motor mai mare pe el atunci la mai multe . din cate stiu eu !eu cum nu stiu de unde a aparut bloc motor ce am pe masina atunci va treb sa dau o declaratie pe propria raspundere k motorul nu e furat ! si sa merg pana la politie sa nu am surprize k nu imi lipseste ! o zi buna sa ai ...Daca vrei mai multe informati atunci uitete pe site la R.A.R si iti explica multe chesti ... si recarosare ... De laA laZ ce se poate face si cum :P poate vei intelege mai bine ! sper ca am spus totul destul de simplu :P daca pui acelas motor ,aceias caracteristici atunci te coasta in jur de 200 lei MAXIM Cum am spuso mai sus
EXEMPLU : CEL VECHI - 184VC
CEL NOU - 184EB
DIF : cel vechi era carburator si cel nou e injectie !

Last edited by adicaras16; 25-04-10 at 17:46.
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 18:32   #18
warhammer23

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 93
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by adicaras16 View Post
Salut ! Daca motorul are aceias caracteristici si cod motor este acelas atunci vei plati la R.A.R in jur din cate mi-au spus akol maxim 200 lei ...NORMAL ar fi treb sa intreb la casa de pret da in fine . si daca nu au aceias caracteristici si nu e acelas model de motor atunci platesti peste 500 lei si akol deja intra multe alte chestii cu caii in plus .....sincer nu stiu nici eu sigur doar cat am aflat de cand am aceasta prob .! Bloc motor identic daca iti pocneste nu mai gasesti identic ! nu cred ! Daca schimbi blocul atunci trebe sa mergi la R.A.R : motorul este piesa de schimb ! Se poate omologa oriknd doar daca au aceias caracteristici atunci totul e mai usor pt ca mergi akol si verifica seriile fum si atat !si normal si pretu e mult mai putin e doar un sfert . dar daca pui motor mai mare pe el atunci la mai multe . din cate stiu eu !eu cum nu stiu de unde a aparut bloc motor ce am pe masina atunci va treb sa dau o declaratie pe propria raspundere k motorul nu e furat ! si sa merg pana la politie sa nu am surprize k nu imi lipseste ! o zi buna sa ai ...Daca vrei mai multe informati atunci uitete pe site la R.A.R si iti explica multe chesti ... si recarosare ... De laA laZ ce se poate face si cum :P poate vei intelege mai bine ! sper ca am spus totul destul de simplu :P daca pui acelas motor ,aceias caracteristici atunci te coasta in jur de 200 lei MAXIM Cum am spuso mai sus
EXEMPLU : CEL VECHI - 184VC
CEL NOU - 184EB
DIF : cel vechi era carburator si cel nou e injectie !
Perfect. Ms mult de tot de explicatii. Da ma interesa la cel identic.
warhammer23 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 19:49   #19
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Eu cand mam dus la R.A.R si am zis care e problema mea ... Si am zis k : am auzit daca motoarele au aceias caracteristici atunci va fi trecut in carte noua serie ... si nu trebuie omologat ! si a spus akol k te va costa in jur de 150 - 200 lei maxim si trebuie sa te programezi ! da zic k mia zis sa merg la casa sa intreb acol mai sigur . Deci e vorba de cel identic :P Pt ca si al meu e indentic doar k e injectie ! e acelas tip model de motor
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 20:30   #20
warhammer23

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 93
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by adicaras16 View Post
Eu cand mam dus la R.A.R si am zis care e problema mea ... Si am zis k : am auzit daca motoarele au aceias caracteristici atunci va fi trecut in carte noua serie ... si nu trebuie omologat ! si a spus akol k te va costa in jur de 150 - 200 lei maxim si trebuie sa te programezi ! da zic k mia zis sa merg la casa sa intreb acol mai sigur . Deci e vorba de cel identic :P Pt ca si al meu e indentic doar k e injectie ! e acelas tip model de motor
Inca ceva.. pot face transplantul fara service autorizat de rar ? adica il fac eu in curte la mine si cand ma duc la RAR ei fac doar un itp (noxe etc) cum ar veni si imi modifica seria in carte? atat ?

Ms din nou.Si sa stapanesti sanatos noua 'inima' la masina
warhammer23 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 21:19   #21
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Schimbarea se face in service agreat de RAR.

Daca pui acelasi motor, acelasi tip, acelasi cod si ai talon nou (fara serie motor) atunci schimba-l tu linistit fara sa mai treci pe la RAR.
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 21:23   #22
warhammer23

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 93
Default Re: Va rog din suflet ajutati-ma ! schimbat bloc motor alta serie decat cea de pe car

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Schimbarea se face in service agreat de RAR.

Daca pui acelasi motor, acelasi tip, acelasi cod si ai talon nou (fara serie motor) atunci schimba-l tu linistit fara sa mai treci pe la RAR.
Perfect. Ms mult de tot.
warhammer23 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -