Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-09, 22:37   #1
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink inmatriculare auto sh import

deschis si eu ascst thread in ajutorul altor useri pentru a sti cum se procedeaza la inmatricularea unei masini aduse din import(UE) mai bine zis toti pasi de urmat ... pentru o inmatriculare rapida a masini in criza de timp



k eu unu cer ajutorul celor care au inmatriculat masina cumparata din afara si stiu toti pasi pe care tre facuti rapid si toate actele si taxele care trebuiesc platite ( as dori sa se treaca taxa si unde trebuie platita)
ce ajutorul ca vreau sa inmatriculez masina pana in ianuarie si as vrea sa trec la finaciara cat mai repede iar aici precizez ca maine imi ridic actele de la RAR deci mai imi trebuie dosarul pt finaciara si politie


ps: dupa rezolvarea actelor o sa trec si eu toti pasi facuti de mine pentru inmatriculare
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 23:05   #2
ssorindaniel

Stage 4
 
ssorindaniel's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 189
Default Re: inmatriculare auto sh import

Salut.Eu tocmai am terminat acum 3 zile cu asta.Daca ai facut deja rarul inseamna ca ai:cartea de identitate,autentificarea si un cartonas pe care e trecuta inspectia si o bulina verde de pus pe numar.Daca ai calculat taxa de inmatriculare pe site-uri si crezi ca e prea mare mergi inapoi la rar si fa depreciere numai daca nu ai una din ATENTIE:aer conditiona,airbag sau ABS.(la altceva nu se uita deci astea conteaza sa nu le ai sau macar una din ele;daca le ai pe toate nu are rost ca aia oricum iti iau banii si apoi spun ca nu au ce sa deprecieze).Asta te costa 270 ron.Cu cartea si eventual cu deprecierea mergi la financiar(trezorerie)si ti se calculeaza taxa de prima inmatriculare si iti fac aia un dosar.De obicei cica dureaza vreo 5 zile(nu stiu de ce).Iti da bineinteles adeverinta ca ai platit si care iti trebuie la politie.
Next.Direct la primarie cu ea ca sa o iei in evidenta pe numele tau.Apoi faci asigurare RCA pe 6 luni sau un an si mergi la cec si platesti vreo 68 ron taxa de certificat.
La o dasta cu xerox de pe langa politie iti face acolo dosarul ma refer la copii si la asezarea intr-o anumita ordine a actelor si pe urma fuga la ghiseu.
Eu am facut asta in Olt si aici se elibereaza numerele la rand in 2 ore iar preferentiale a doua zi.40ron la rand si 85 ron la preferinta.Certificatul il primesti in cateva zile prin posta acasa;ei iti elibereaza o dovada valabila pana vine certificatul.
Si......dupa lupte grele pe la cozi ai numere permanente si acte foarte in regula pe numele tau pe masina.
Bafta si....dupa ce termini sa nu tragi linie sub cheltuieli ca iti vine rau

P.Saca mai e ceva posteaza ai iti zic.
ssorindaniel is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 12:17   #3
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink Re: inmatriculare auto sh import

dap poi am facut rarul am cartea autentificarea itp cu bulina .... dupa ce l-am luat am fost la un birou unde iti face dosarul si fisa de inmatriculare parca acolo am dat 42 ron de acolo mia facut dosaul si foile cu ce trebuie sa fac si toate actele aranjate pentru a merge mai rapid..... ce nam mai stiut eu ce acte trebuie traduse asa ca ma pus sa traduc CV si Briful sau cartea masini germana toate astea mau dus 180 ron traducere plus legalizare cam mult da avand in vedere ca m-am dus pe data de 24 e clar ....
deci pt cei din buc se duc cu CV tradus la finaciara de sector pt a fi luati in evidenta si a plati impozitul mare grija eu o sa ma cert cu cei de la financiara deoarece, maina o am din august si au zis ca trebue sa platesc o amenda din cauza ca nu am declarat masina in ermen de 30 de zile de cand o am in vine ea nu inmatriculata c doar cu nr provizori si ar trebui sa fie scutita de taxe......
cu briful masini tradus mergeti cu el la circa finaciara pe POPA TATU pt a va calcula taxa de mediu si vada in briful tradus anul de inmatriculare a masini
dupaia cu taxa si celelate acte faceti un dosar si mergeti cu el la politie pt a va lua nr tot acolo platiti si o taxa pt talon asta sa nu mai umblati la cec pe la voi prin zona

si cum a mai zis si coloegul nu trageti linie la sf ca o sa plangeti da acum asta e .............. eu unu m-am grabit pt a nu prinde taxa cea noua calculata la 4,2 ron/euro
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 21:32   #4
ssorindaniel

Stage 4
 
ssorindaniel's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 189
Default Re: inmatriculare auto sh import

Si foarte bine ai facut ca te-ai grabit sa nu platesti euro la cursul actual.Daca ai masina de la semnatura cred ca ai platit destul ca am vazut ca ai si aer si abs si airbaguri.La a mea cu motorul de 1600 imi ieseau 829 de euro dar dupa depreciere ca nu am aer conditionat mi-a scazut la ...exact 1980 ron.E ceva 300 de euro diferenta.
ssorindaniel is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 21:52   #5
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: inmatriculare auto sh import

Quote:
Originally Posted by ssorindaniel View Post
Si foarte bine ai facut ca te-ai grabit sa nu platesti euro la cursul actual.Daca ai masina de la semnatura cred ca ai platit destul ca am vazut ca ai si aer si abs si airbaguri.La a mea cu motorul de 1600 imi ieseau 829 de euro dar dupa depreciere ca nu am aer conditionat mi-a scazut la ...exact 1980 ron.E ceva 300 de euro diferenta.
poi pe mine ma duce cam 1180 de euro parca calculat pe net la finaciara nu pe ori ce site care da mai putin deci nam ce depreciere sa fac am vrut sa ma complic da ieseam cu 100 de euro mai putin asa a mai bine am ramas asa trebuia sa o inmatriculez de 2 ori pe numele celui care mi-o facea si dupaia pe a mea daca socoteam si asigurarea si ce mai era tot acolo ajungeam chestia e ca nu am inmatriculato inca si ca luni ma duc sa fac cererea de taxa de mediu odata facuta ma bucur ca odata socotita si depusa o platesc pe aia oricum aia e

ps: o sa revin cu o lista mare dupa ce e gata masina si cu nr de ro pt cei ce vor mai inmatricula o masina
passatb4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -