Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-15, 22:17   #1
sbnmg2k

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 2
Default Mutare voland M3 e46

Salutare. Planuiesc ca in viitoarul apropiat sa achizitionez un M3 e46 coupe din UK si vreau sa ii schimb volanul pe partea stanga. Cat de plauzibila este aceasta modificare? Nu vreau sa bag prea multi bani deci nu ma intereseaza daca raman fara anumite functii. Mutarea sa fie cat mai ieftina si sigura (fara improvizatii romanesti) A facut cineva o astfel de mutare?
sbnmg2k is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 22:30   #2
flow87

Stage 5
 
flow87's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 376
Default Re: Mutare voland M3 e46

Quote:
Originally Posted by sbnmg2k View Post
Salutare. Planuiesc ca in viitoarul apropiat sa achizitionez un M3 e46 coupe din UK si vreau sa ii schimb volanul pe partea stanga. Cat de plauzibila este aceasta modificare? Nu vreau sa bag prea multi bani deci nu ma intereseaza daca raman fara anumite functii. Mutarea sa fie cat mai ieftina si sigura (fara improvizatii romanesti) A facut cineva o astfel de mutare?
din cate stiu eu o astfel de mutare costa undeva la 1500e ceva de genu....
flow87 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-15, 13:35   #3
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Mutare voland M3 e46

De M3 nu stiu ce sa iti zic concret, insa la un E46 normal, toate piesele necesare schimbarii volanului costa undeva la 350euro, de multe ori si cu montaj inclus.

Cel mai dificil va fi coloana de directie, pentru ca ai nevoie de una de M3, cea normala avand alt raport de functionare.In rest cam toate piesele sunt identice cu cele de coupe.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 18-01-15, 16:17   #4
VL13YAD

Stage 3
 
VL13YAD's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 146
Default Re: Mutare voland M3 e46

are dreptate alynex

acelasi lucru vreau sa fac si eu
VL13YAD is offline   Reply With Quote
Old 19-01-15, 12:04   #5
sbnmg2k

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 2
Default Re: Mutare voland M3 e46

Multumesc pentru raspunsuri. O sa trag cu ochiul la piese si pe ebay.de
Am facut greseala sa intreb si pe softpedia. Rezultatul se poate vedea in link-ul de mai jos:
Nu am crezut ca voi vedea atata prostie pe un forum...

http://forum.softpedia.com/topic/100...an-bmw-m3-e46/

Cea mai tare replica de pe SP a fost:
”Daca ai fi fost macar 1 min pe circuit ti-ai fi dat seama ca e mai ieftin sa inchiriezi un Porsche 911 decat sa te dai 30 min cu masina proprie (asta daca e ceva mai scumpa ca un Logan). Cu tractiune spate si peste 200 cp , faci praf un set de gume in 3 min intr-o parcare, pe circuit nu te tin nici 20 min. 2 x gume bune pe 18 = min 600 euro. Un Porsche e mai ieftin de inchiriat pe juma de zi si fuge mult mai bine ca un e46 m3”

Last edited by sbnmg2k; 19-01-15 at 12:08.
sbnmg2k is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -