Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-14, 14:31   #1
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Consum exagerat Bmw 318I E30

Salutari...
Mi-am luat nu demult un ursulet...si consuma in draci. Inainte sa-mi spuneti ca asa consuma ei, sa va relatez ceva. Nu i-am facut consumul pana zilele trecute, iar zilele trecute m-am speriat. Bagat 8 l benzina, exact cand s-a aprins becul ( ok, poate 1 km cu becul aprins)...mers frumos, da frumos ca naiba, schimbat in 2.500, apasat pe acceleratie ca pe oua...45 de km mai tarziu se aprinde becul.

Ieri...aceeasi treaba. Bagat 8 l cand s-a aprins becul, mers frumos, atat urban cat si extraurban, extraurban cu 90km/h...iar am vreo 45 de km pe bord si s-a aprins becul. Asta rezulta consum de...17 %??? La un 1,8??

Personal, nu mi se pare ca merge ok motorul....da impresia de supraalimentat...iau piciorul de pe acceleratie, el ramane cateva secunde bune in 2.000 de ture...daca o calc un pic sau daca ii dau blana, cam tot asa trage...

Ce banuiesc eu ca ar fi : releul de la pompa de benzina. Purs si simplu nu il am, e pe "direct" (tiganisme...). Sau, din auzite, senzorul de temperatura.

Ma poate ajuta cineva?
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 04-09-14, 15:15   #2
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Consum exagerat Bmw 318I E30

Asta inseamna ca ai ori debitmetru defect ori sonda lambda defecta.
316i is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 17:15   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Consum exagerat Bmw 318I E30

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Salutari...
Mi-am luat nu demult un ursulet...si consuma in draci. Inainte sa-mi spuneti ca asa consuma ei, sa va relatez ceva. Nu i-am facut consumul pana zilele trecute, iar zilele trecute m-am speriat. Bagat 8 l benzina, exact cand s-a aprins becul ( ok, poate 1 km cu becul aprins)...mers frumos, da frumos ca naiba, schimbat in 2.500, apasat pe acceleratie ca pe oua...45 de km mai tarziu se aprinde becul.

Ieri...aceeasi treaba. Bagat 8 l cand s-a aprins becul, mers frumos, atat urban cat si extraurban, extraurban cu 90km/h...iar am vreo 45 de km pe bord si s-a aprins becul. Asta rezulta consum de...17 %??? La un 1,8??

Personal, nu mi se pare ca merge ok motorul....da impresia de supraalimentat...iau piciorul de pe acceleratie, el ramane cateva secunde bune in 2.000 de ture...daca o calc un pic sau daca ii dau blana, cam tot asa trage...

Ce banuiesc eu ca ar fi : releul de la pompa de benzina. Purs si simplu nu il am, e pe "direct" (tiganisme...). Sau, din auzite, senzorul de temperatura.

Ma poate ajuta cineva?
Nu mi se pare exagerat consumul pt o masina de peste 20 de ani. Mai ales daca nu este o masina ingrijita, mai ales "tiganita" cum spui tu. E normal sa nu mai functioneze totul in parametrii dupa o varsta. Si daca schimbi debitmetrul sau sonda lambda, nu ai nici o garantie ca apoi nu va ceda altceva. Iar daca iei piesele SH, iar e loterie cu termen scurt. Eu am avut un e36 320i cu consum de 17-20% urban. Si acum am tot un 320i e91 din 2007 si imi consuma intre 12 si 15% in Bucuresti, mers normal (3000-3500 rpm). Si e cu toate "analizele" si reviziile la zi. Este motor pe benzina, aspirat. Si trebuie tratat ca atare. Pt consum redus se recomanda motorina.
Ideea e ca mersul "econimic" nu prea functioneaza la benzinare. De multe ori e posibil sa iti consume mai mult sau la fel la mersul economic ca la mersul mai "sportiv". Eu m-am resemnat ca nu voi vedea vreodata un consum urban mai jos de 2 cifre la masina asta, asa ca nu ma mai chinui sa merg economic, ca tot dracul ala este. Am avut cateodata 15 % la mers econimic si 14% la mers "marlaneste" asa ca sunt impacat si nu ma mai sperii de consumul de 2 cifre. Am avut si 11% la mers marlaneste dar in trafic mai liber. Nu am vazut niciodata consum sub 10 urban pe ea. Sunt multi care au aceeasi masina ca mine si sustin ca le consuma 8 in Bucuresti, dar asta sunt cazuri aparte, cu multa mitomanie la purtator.
Stiu ca e posibil sa nu te incalzeasa cu nimic ce spun eu aici, dar ideea e ca benzina consuma.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-09-14, 04:12   #4
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Consum exagerat Bmw 318I E30

Un 2,5 24v nu consuma atat cat 1.8-ul meu...stiam ca benzina consuma inainte sa-mi iau urs...am avut tot benzina cu consum din 2 cifre...

Oricum, pun pariu ca daca ii pun releul de la pompa de benzina, si nu o las "pe direct" cum e tiganita, altfel o sa stea lucrurile.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 10-09-14, 08:55   #5
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Consum exagerat Bmw 318I E30

Pai pune releul ala si vezi ce si cum. oricum nu cred ca este de la el ...

vezi sonda lambda e cam 250 lei una mai ieftina.
topser is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -