Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-07, 18:14   #1
reflexleg

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Default Ajutor de a cunoscatori pls.

Am un 318 is din 95 1796 cm3 140 cp si am avut probleme cu galeria de admisie mi sa rupt suportu care tine CLAPETA DE ACCELERATIE si mi le-a tras motoru inauntru si a facut ceva probleme.Motoru a fost desfacut si reparat si segmentat nu mai are nici o problema.Singura problema e ca nu mai am clapeta de acceleratie care se inchide si deschide sa traga aer.Mecanicu nu stie cum o sa afecteze si vreau sa va intreb pana gasesc o galerie de admisie pot circula cu masina asa fara clapeta de acceleratie?ar putea aparea probleme s-ar putea strica ceva grav din cauza asta?

Astept raspuns.

PS stie careva unde as putea gasi o galerie de adimisie?

Va multumesc
reflexleg is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 19:49   #2
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

tu poti sa bei apa fara sa te inneci? gandeste-te ca nu e pusa acolo degeaba
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 19:54   #3
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 895
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Quote:
Originally Posted by reflexleg View Post
Am un 318 is din 95 1796 cm3 140 cp si am avut probleme cu galeria de admisie mi sa rupt suportu care tine CLAPETA DE ACCELERATIE si mi le-a tras motoru inauntru si a facut ceva probleme.Motoru a fost desfacut si reparat si segmentat nu mai are nici o problema.Singura problema e ca nu mai am clapeta de acceleratie care se inchide si deschide sa traga aer.Mecanicu nu stie cum o sa afecteze si vreau sa va intreb pana gasesc o galerie de admisie pot circula cu masina asa fara clapeta de acceleratie?ar putea aparea probleme s-ar putea strica ceva grav din cauza asta?

Astept raspuns.

PS stie careva unde as putea gasi o galerie de adimisie?

Va multumesc
salut.din cate ma pricep eu si stiu iti creste consumu de benzina exagerat si spala pelicula de ulei a ungerii segmentiilor la pistoane.Sfatu meu e sa nu mergi cu ea pt ca absorbtia de benzina fiind prea mare se poate duce benzina in baie si sa fii atent la joja de ulei ca iti poate creste nivelu de ulei .bafta
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 20:53   #4
mihaitzaa

Stage 5
 
mihaitzaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,701
Member of:
[BMW]
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

eu zic k poate sa bea apa fara probleme
mihaitzaa is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 21:18   #5
reflexleg

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Thumbs down Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Nu e vorba de mine si explicatia ta nu ma ajuta.Am gasit o galerie de admisie de la acelasi tip sper sa fie buna si sa o scot de acolo ca ma doare capu ce mecanici de doi lei avem, cred ca daca mai citesc multe pe aici pe acolo pot sa imi deschid eu atelier auto si tot o fac mai bine ca ei.jaf de tara.Am bagat masina acolo si cand vine vremea sa o scot ala imi spune ca nu mai am clapeta de aceleratie... da crede ca merge si asa ca el nu stie ce rol are exact.. auzi la alde 2 lei si mai are si atelier auto...Sa scrie ca primeste numa dacii daca de marci straine nu are habar.

Last edited by reflexleg; 10-05-07 at 21:20.
reflexleg is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 21:22   #6
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

deci.. daca mecanicu tau nu stie cum o sa mearga masina fara clapeta de acceleratie eu as zice sa il schimbi.

iti spun eu ca nu merge.. poate porneste motorul dar sigur nu vei putea pleca cu masina de pe loc.

iar daca acelasi mecanic ti-a facut reparatia la motor....
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 05:10   #7
reflexleg

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Au trecut masini noi pe la el prin atelier .... dar nustiu...Abia astept sa scot masina de acolo.. Am bagat 1000 de euro in reparatie si manopera si o scot de acolo tot stricata... is trist.. sper sa imi fie buna galeria de admisie care o sa ajunga sambata sau luni.. ar fi perfect si as scoate masina de acolo odata de la jepcarii astia fomisti.
reflexleg is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 21:39   #8
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Quote:
Originally Posted by mihaitzaa View Post
eu zic k poate sa bea apa fara probleme
adica nu te-ai inecat niciodata? masina nu are cum sa mearga fara clapeta aceea..nu cred ca e pusa degeaba acolo. daca ma gandescd mai bine nici nu cred ca stii la ce se refera
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 22:09   #9
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 895
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

salut.eu zic sa ii uram bafta la baiat si sa o scoata cat mai repede de acolo....
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 22:12   #10
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 895
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Quote:
Originally Posted by reflexleg View Post
Au trecut masini noi pe la el prin atelier .... dar nustiu...Abia astept sa scot masina de acolo.. Am bagat 1000 de euro in reparatie si manopera si o scot de acolo tot stricata... is trist.. sper sa imi fie buna galeria de admisie care o sa ajunga sambata sau luni.. ar fi perfect si as scoate masina de acolo odata de la jepcarii astia fomisti.
si sfatu meu e ca data viitoare sa intrebi si u oamenii la ce mecanic sa te duci sau macar intereseaza-te ce fel de mecanic e
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 01:29   #11
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

ce anume este rupt la clapeta???
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 13:37   #12
reflexleg

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

CLAPETA DE ACCELERATIE O clapita care regleaza cantitatea de aer ce patrunde in motor, situata pe traseul de aspiratie. Atunci cand este deschisa total vehiculul este accelerat la maximum, iar la mersul in gol ea este inchisa total.


Oricum mi-a ajuns galeria de admisie si e buna.Pe luni marti o sa fie gata masinuta.Am intrebat de mecanic si au fost recomandari bune si are multe masini la atelier marci straine si mai noi .. dar se pare ca nu stie chiar tot.Oricum o scot de acolo tre sa-i mai pun niste ceasuri cu plasma si apoi fac niste poze sa o vedeti si voi.

Doamne ajuta ca o iau de acolo!!

Salut to all
reflexleg is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 13:39   #13
reflexleg

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

Quote:
Originally Posted by Maroo View Post
ce anume este rupt la clapeta???

Sa rupt suportu ala pe care era prinsa.. si resturile de suport lea tras in motor...si clapeta era cazuta in galeria de admisie bine ca nu era mai mica ca intra si aia poate in motor.Nustiu daca ce sa intamplat a fost din vina mea sper sa nu mai am parte de ghinion deasta.
reflexleg is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 14:39   #14
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Ajutor de a cunoscatori pls.

pai daca sa rupt doar clapa din interior care da drumu la aer nu prea are cum sa mearga ca baga aer garla si benzina nu ...
Maroo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -