Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Ajutor de a cunoscatori pls. (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/40831-ajutor-cunoscatori-pls.html)

reflexleg 10-05-07 18:14

Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Am un 318 is din 95 1796 cm3 140 cp si am avut probleme cu galeria de admisie mi sa rupt suportu care tine CLAPETA DE ACCELERATIE si mi le-a tras motoru inauntru si a facut ceva probleme.Motoru a fost desfacut si reparat si segmentat nu mai are nici o problema.Singura problema e ca nu mai am clapeta de acceleratie care se inchide si deschide sa traga aer.Mecanicu nu stie cum o sa afecteze si vreau sa va intreb pana gasesc o galerie de admisie pot circula cu masina asa fara clapeta de acceleratie?ar putea aparea probleme s-ar putea strica ceva grav din cauza asta?

Astept raspuns.

PS stie careva unde as putea gasi o galerie de adimisie?

Va multumesc

vectra_gts 10-05-07 19:49

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
tu poti sa bei apa fara sa te inneci? gandeste-te ca nu e pusa acolo degeaba

ianis_zeus 10-05-07 19:54

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Quote:

Originally Posted by reflexleg (Post 894746)
Am un 318 is din 95 1796 cm3 140 cp si am avut probleme cu galeria de admisie mi sa rupt suportu care tine CLAPETA DE ACCELERATIE si mi le-a tras motoru inauntru si a facut ceva probleme.Motoru a fost desfacut si reparat si segmentat nu mai are nici o problema.Singura problema e ca nu mai am clapeta de acceleratie care se inchide si deschide sa traga aer.Mecanicu nu stie cum o sa afecteze si vreau sa va intreb pana gasesc o galerie de admisie pot circula cu masina asa fara clapeta de acceleratie?ar putea aparea probleme s-ar putea strica ceva grav din cauza asta?

Astept raspuns.

PS stie careva unde as putea gasi o galerie de adimisie?

Va multumesc

salut.din cate ma pricep eu si stiu iti creste consumu de benzina exagerat si spala pelicula de ulei a ungerii segmentiilor la pistoane.Sfatu meu e sa nu mergi cu ea pt ca absorbtia de benzina fiind prea mare se poate duce benzina in baie si sa fii atent la joja de ulei ca iti poate creste nivelu de ulei .bafta

mihaitzaa 10-05-07 20:53

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
eu zic k poate sa bea apa fara probleme ;)

reflexleg 10-05-07 21:18

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Nu e vorba de mine si explicatia ta nu ma ajuta.Am gasit o galerie de admisie de la acelasi tip sper sa fie buna si sa o scot de acolo ca ma doare capu ce mecanici de doi lei avem, cred ca daca mai citesc multe pe aici pe acolo pot sa imi deschid eu atelier auto si tot o fac mai bine ca ei.jaf de tara.Am bagat masina acolo si cand vine vremea sa o scot ala imi spune ca nu mai am clapeta de aceleratie... da crede ca merge si asa ca el nu stie ce rol are exact.. auzi la alde 2 lei si mai are si atelier auto...Sa scrie ca primeste numa dacii daca de marci straine nu are habar.

beck 10-05-07 21:22

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
deci.. daca mecanicu tau nu stie cum o sa mearga masina fara clapeta de acceleratie eu as zice sa il schimbi.

iti spun eu ca nu merge.. poate porneste motorul dar sigur nu vei putea pleca cu masina de pe loc.

iar daca acelasi mecanic ti-a facut reparatia la motor....

reflexleg 11-05-07 05:10

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Au trecut masini noi pe la el prin atelier .... dar nustiu...Abia astept sa scot masina de acolo.. Am bagat 1000 de euro in reparatie si manopera si o scot de acolo tot stricata... is trist.. sper sa imi fie buna galeria de admisie care o sa ajunga sambata sau luni.. ar fi perfect si as scoate masina de acolo odata de la jepcarii astia fomisti.

vectra_gts 11-05-07 21:39

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Quote:

Originally Posted by mihaitzaa (Post 895003)
eu zic k poate sa bea apa fara probleme ;)

adica nu te-ai inecat niciodata? masina nu are cum sa mearga fara clapeta aceea..nu cred ca e pusa degeaba acolo. daca ma gandescd mai bine nici nu cred ca stii la ce se refera

ianis_zeus 11-05-07 22:09

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
salut.eu zic sa ii uram bafta la baiat si sa o scoata cat mai repede de acolo....

ianis_zeus 11-05-07 22:12

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Quote:

Originally Posted by reflexleg (Post 895501)
Au trecut masini noi pe la el prin atelier .... dar nustiu...Abia astept sa scot masina de acolo.. Am bagat 1000 de euro in reparatie si manopera si o scot de acolo tot stricata... is trist.. sper sa imi fie buna galeria de admisie care o sa ajunga sambata sau luni.. ar fi perfect si as scoate masina de acolo odata de la jepcarii astia fomisti.

si sfatu meu e ca data viitoare sa intrebi si u oamenii la ce mecanic sa te duci sau macar intereseaza-te ce fel de mecanic e

Maroo 12-05-07 01:29

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
ce anume este rupt la clapeta???

reflexleg 12-05-07 13:37

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
CLAPETA DE ACCELERATIE O clapita care regleaza cantitatea de aer ce patrunde in motor, situata pe traseul de aspiratie. Atunci cand este deschisa total vehiculul este accelerat la maximum, iar la mersul in gol ea este inchisa total.


Oricum mi-a ajuns galeria de admisie si e buna.Pe luni marti o sa fie gata masinuta.Am intrebat de mecanic si au fost recomandari bune si are multe masini la atelier marci straine si mai noi .. dar se pare ca nu stie chiar tot.Oricum o scot de acolo tre sa-i mai pun niste ceasuri cu plasma si apoi fac niste poze sa o vedeti si voi.

Doamne ajuta ca o iau de acolo!!

Salut to all

reflexleg 12-05-07 13:39

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
Quote:

Originally Posted by Maroo (Post 897006)
ce anume este rupt la clapeta???


Sa rupt suportu ala pe care era prinsa.. si resturile de suport lea tras in motor...si clapeta era cazuta in galeria de admisie bine ca nu era mai mica ca intra si aia poate in motor.Nustiu daca ce sa intamplat a fost din vina mea sper sa nu mai am parte de ghinion deasta.

Maroo 12-05-07 14:39

Re: Ajutor de a cunoscatori pls.
 
pai daca sa rupt doar clapa din interior care da drumu la aer nu prea are cum sa mearga ca baga aer garla si benzina nu ...


All times are GMT +2. The time now is 00:01.

- Copyright 2026 4Tuning