Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-13, 00:58   #1
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

As vrea sa-mi schimb uleiul si filtrul de la cutia de viteze automata si nu as vrea ca aceasta simpla operatiune sa implice nici un fel de riscuri. De aceea, daca poate cineva sa-mi recomande un om priceput, i-as fi recunoscator. Multumesc!
p.s. daca a mai facut cineva operatia asta, as vrea un daca se poate o estimare a costurilor (ulei/cati litri si marca de preferat, filtru marca/pret)
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 09:17   #2
dr_dumi

Stage 5
 
dr_dumi's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 439
Default Re: rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

Pt ce masina vrei sa faci schimbul de ulei? Eu doar ce am schimbat filtrul si uleiul la un E60 facelift si sunt foarte multumit.
dr_dumi is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 11:30   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

... si ma rog de ce esti asa de multumit ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 14:12   #4
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

Quote:
Originally Posted by dr_dumi View Post
Pt ce masina vrei sa faci schimbul de ulei? Eu doar ce am schimbat filtrul si uleiul la un E60 facelift si sunt foarte multumit.
la e36 320i.
the_rifle, si la automate se simte diferenta dintre un ulei uzat/insuficient ca si la manualele cu ambreiajul uzat. Plus ca am cerut o recomandare referitoare la un mecanic/atelier, pentru ca te poti sa te alegi cu o cutie blocata si alte surprize..
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 15:02   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

Am inteles stai linistit dar sa zici ca esti multumit ca ai schimbat un ulei in cutie este ca si cand esti multumit ca ai prins tramvaiul... Adica... plm... Nu vad multumirea...

Cat despre ulei cel mai bun ulei e cel recomandat de bmw. Te duci frumos la bavaria sau la filaret si obtii exact uleiul care trebuie. E mai scump ce-i drept dar avand in vedere ca il schimbi " o data in viata ' cred ca merita...
Ca o fi mai bun sau mai prost decat vreo marca nu conteaza... conteaza ca BMW garanteaza pt acel tip de ulei .
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 22:46   #6
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: rog o recomandare pt schimbat uleiul din cutie automata

Nu BMW garanteaza pt. simplu motiv ca BMW nu fabrica cutii automate. BMW specifica doar tipul de ulei pt cutia respectiva (GM, ZF). Faptul ca pe cutii scrie ,,long life" e o aberatie. Uleiul in cutiile automate la BMW si Range Rover se schimba la 80000 km. Aici ma refer la cutiile steptronic generatia 2000 in sus. Cu cat sunt mai noi, cu atat sunt mai sensibile.

Este normal sa fii multumit cand un filtru si un schimb de ulei costa aprox. 1000 ron cu tot cu manopera si observi ca socurile la reducere sau la schimbarea vitezelor dispar
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -