Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-13, 16:12   #1
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default sunet motor 2.0d 150 e46

De curand mi-am achizitionat un e46 fl motorizare 2.0d
problema este ca se aude la motor un tacanit metalic(deobicei se aude accentuat cam la 2500-3000rpm in sarcina)
masina merge foarte bine,trage foarte bine,consuma putin(deci nu ii gasesc o explicatie)
acum cateva zile am schimbat uleiul si toate filtrele(am pus ulei original bmw filtre mann si bosh+un tratament de ulei de la metabond pe care mi l-a recomandat mecanicul.
intrebare mea este daca a mai intalnit cineva aceasta probleme,sau daca macar aveti vreo idee de la ce ar putea fi...
__________________
My Baby


Vand odorizante California Scents!!! 20 ron bucata!!! Just_Say_Bobo@yahoo.com
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 17:43   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Incearca sa-ti dai seama din ce zona a motorului provine zgomotul altfel e foarte greu sa ne dam seama...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 22:18   #3
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

La motorul M47TUD20 la distributie pentru transmiterea rotatiei de la axa cu came de admisie la cea de evacuare foloseste roti dintate (cu dantura dreapta) daca apare uzura de aici ar putea fi acel zgomot metalic.
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 10:47   #4
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
La motorul M47TUD20 la distributie pentru transmiterea rotatiei de la axa cu came de admisie la cea de evacuare foloseste roti dintate (cu dantura dreapta) daca apare uzura de aici ar putea fi acel zgomot metalic.
Am fost la mecanic si mi-a zis ca dupa parerea lui este un injector.mie mi se pare ca sunetul se aude ca din partea centrala a motorului,dar nu sunt foarte sigur.
Vali crezi ca sunetul ar fi de la distributie?
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 20:44   #5
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Quote:
Originally Posted by JusT_SaY_BoBo View Post
Am fost la mecanic si mi-a zis ca dupa parerea lui este un injector.mie mi se pare ca sunetul se aude ca din partea centrala a motorului,dar nu sunt foarte sigur.
Vali crezi ca sunetul ar fi de la distributie?
Hmm daca provenea din fata era o explicatie dar asa..... nu stiu ce sa zic. Injectorul cum l-a diagnosticat ? asa dupa ureche ,sau a scos mufele pe rand ?
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 22:48   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

... dupa ureche, tu ce crezi ca suntem in germania... ?
Pai daca " crede " inseamna ca nu e sigur iar daca-l punea pe banc avea o certitudine...

Credincios mecanic...

Last edited by the_rifle; 30-03-13 at 22:52.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 11:17   #7
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
... dupa ureche, tu ce crezi ca suntem in germania... ?
Pai daca " crede " inseamna ca nu e sigur iar daca-l punea pe banc avea o certitudine...

Credincios mecanic...
masina scoate si fum in sarcina.
o sa ii fac o diagnoza saptamana asta.ar trebui sa iasa la diagnoza nu?
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 11:53   #8
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

La o diagnoza ar trebui sa iasa daca e stricat. Fum la accelerare da orice diesel (acuma depinde in ce cantitate), masina este cumva resoftata? ar putea sa fie si asta o cauza a fumului. Verifica filtrul epurator ala deasupra la capacul de la culbutori si inlocuieste-l .
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 17:35   #9
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
La o diagnoza ar trebui sa iasa daca e stricat. Fum la accelerare da orice diesel (acuma depinde in ce cantitate), masina este cumva resoftata? ar putea sa fie si asta o cauza a fumului. Verifica filtrul epurator ala deasupra la capacul de la culbutori si inlocuieste-l .
nu e resoftata masina.ai o poza ceva in care sa imi arati unde e filtrul epurator?nu prea ma pricep
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 23:54   #10
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Uneori fumul negru se trage si de la turbo, dar daca spui ca trage foarte bine il excludem si mergem la injectoare... la un tester bun indica cum lucreaza injectoarele.Iti recomand sa faci un test sa verifici presiunea la combustibil.


with ignition ON and fuel pump running / mbar - 3500...7000
Fuel return pressure / mbar - 200...800
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 02:06   #11
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

O posibila cauza [ nu bag mana in foc dar e posibil ] , daca sunetul a devenit mai pronuntat dupa schimbarea uleiului , e posibil sa fie si de la tacheti ! Dar asa cum au zis si colegii , o diagnosticare e imperios necesara + preventiv un test de compresie ! Dute la dragos stancescu [ la reprezentanta kia in spate ] te poate ajuta cu mai multe ! Merita sa "strici" doua vorbe cu el !

Normal tacanitul de la tacheti sunt evidentiati la turatie joasa si nu inalta cum e la tine ! Ar mai fii o posibilitate , dar e cel mai rau scenariu si presupune demontarea motorului ! Daca ai un telefon bun , pune mana si fa un mic filmulet cu problema ! cine stie poate unuia dintre noi , ni se va parea familiar sunetul si te vom putea ajuta mai mult !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 18:35   #12
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: sunet motor 2.0d 150 e46

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
O posibila cauza [ nu bag mana in foc dar e posibil ] , daca sunetul a devenit mai pronuntat dupa schimbarea uleiului , e posibil sa fie si de la tacheti ! Dar asa cum au zis si colegii , o diagnosticare e imperios necesara + preventiv un test de compresie ! Dute la dragos stancescu [ la reprezentanta kia in spate ] te poate ajuta cu mai multe ! Merita sa "strici" doua vorbe cu el !

Normal tacanitul de la tacheti sunt evidentiati la turatie joasa si nu inalta cum e la tine ! Ar mai fii o posibilitate , dar e cel mai rau scenariu si presupune demontarea motorului ! Daca ai un telefon bun , pune mana si fa un mic filmulet cu problema ! cine stie poate unuia dintre noi , ni se va parea familiar sunetul si te vom putea ajuta mai mult !
La dragos vroiam sa ma si duc.o sa un filmulet poate se aude cat de cat.multumesc de sfaturi
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -