Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-12, 14:33   #1
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Dupa cum spune si titlul am intampinat o problema la demontarea pompei de apa si anume:
-desfacut elice de la vasc cu imbus de 6
-desfacut fulia 4 suruburi de 10
-desfacut suruburile de la pompa de apa 4 suruburi de 10 si un surub cu imbus de 8.
Trebuie neaparat desfacut vascul ( cu cheia de 32) ?
Am tot incercat sa sa trag de ea dar nimic si prin joc stanga dreapta sus jos si prin tras pur si simplu...
Exista vre-o metoda prin care se da jos de acolo? pompa este irecuperabila are rulmentul spart.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 14:41   #2
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Vascul are filet pe invers... Doar cu cheia se desface. Invarti cheia pana reusesti...
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 14:58   #3
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by adrian325i View Post
Vascul are filet pe invers... Doar cu cheia se desface. Invarti cheia pana reusesti...
vreau sa fac o cheie in forma de "U" cu o codita iar pe U-ul acela sa dau gauri la dimensiunile de pe fulie si sa prind fulia cu tot cu "cheia" minue si asa sa desfac si vascu fara cican coar cu cheia de 32 si cheia "homemade". Pe mine ma doare ca nu pot scoate pompa dupa blocul motor . O idee ceva?
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 16:37   #4
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Stanga si dreapta ai 2 gaurele cu filet!Bagi 2 suruburi de 6 si cu cheia de zice,strangi echilibrat stanga dreapta pana iese pompa afara!
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 17:03   #5
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by hanneman View Post
Stanga si dreapta ai 2 gaurele cu filet!Bagi 2 suruburi de 6 si cu cheia de zice,strangi echilibrat stanga dreapta pana iese pompa afara!
Esti mare om iti raman dator maine diminrata asta fac prima oara cand cobor. Daca merge.dau o saormare cu de toate.salut
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 19:35   #6
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
vreau sa fac o cheie in forma de "U" cu o codita iar pe U-ul acela sa dau gauri la dimensiunile de pe fulie si sa prind fulia cu tot cu "cheia" minue si asa sa desfac si vascu fara cican coar cu cheia de 32 si cheia "homemade". Pe mine ma doare ca nu pot scoate pompa dupa blocul motor . O idee ceva?
Esti nebun ? Acum faci si cheie... Oi fi si mare sculer-matritzer ...
Crezi ca se face asa usor o cheie ? Hmmm...

Nu inteleg de ce nu bagi o tzeava pe cheia aia de 32 sa-ti faci parghie...
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 20:18   #7
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by adrian325i View Post
Esti nebun ? Acum faci si cheie... Oi fi si mare sculer-matritzer ...
Crezi ca se face asa usor o cheie ? Hmmm...

Nu inteleg de ce nu bagi o tzeava pe cheia aia de 32 sa-ti faci parghie...
Este usor sa faci cheia din 2 platbande de 2 puse in forma de t, desfaci 2 suruburi de la fulie iei 2 suruburi putin mai lungi le pribzi la loc de fulie iar intre fulie si surub vine cheia in forma de t care ti parghie cand desfaci cu cheia de 32...apropo. am pus in ghilimele cheie. Iar legat ca dc nu bag teava pe cheite si etc... am dat deja cureaua jos.
Este mai usor sa fi ironic decat sa pui mana pe aparatul de sudura si pe flex si bormasina. Voi stiti decat service si atat.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 21:21   #8
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

ok... incearca si cu cheia sol poate reusesti...
Daca esti asa dibaci de nu esti in stare sa desfaci un surub de ce nu te duci si tu la service ? Sau te chinuie talentul ?


Spune-i boului sa puna parghie la cheie si el zice ca faci misto de el ... El isi face cheie din mucii de pe piept sa desfaca vascul...

Last edited by adrian325i; 16-12-12 at 21:49.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 22:13   #9
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by adrian325i View Post
ok... incearca si cu cheia sol poate reusesti...
Daca esti asa dibaci de nu esti in stare sa desfaci un surub de ce nu te duci si tu la service ? Sau te chinuie talentul ?


Spune-i boului sa puna parghie la cheie si el zice ca faci misto de el ... El isi face cheie din mucii de pe piept sa desfaca vascul...
Lasa ca desfac eu cum stiu fara sa folosesc varianta melteneasca cu ciocanu ca sa fortez role si intinzator. Daca pentru desfacere fraieri aia de au construito au folosit cheie dc sa nu fac la fel?
La service nu ma duc pt ca nu am incredere. Iar in ceea ce va priveste domnul stie tot cu respect va atrag atentia ca nu v.am jignit si nu cred ca m.am bagat pe vre.un topic deschis de dumneavoastra sa fac pe grozavul ca in cazul de fata. Multa bafta cu ciocanul.

Last edited by mike_4tuning; 16-12-12 at 22:17.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 22:17   #10
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Pai daca stii ce mai intrebi ?
N-am vorbit de niciun ciocan. Nu stiu la ce ciocane visezi.
Si cand ai de batut cuie tot cu pana sa le gadili...

bafta cu " proiectul"...

Last edited by adrian325i; 16-12-12 at 22:26.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 23:14   #11
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Eu ma refeream la pompa nu la vasc!!Scuze cheie de 10!Bafta!Da trebuie desfacut vascul!
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 19:32   #12
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Vascul se desface foarte usor tinand doar cont ca se desface spre dreapta cum stai in fata motorului.

Una bucata cheie de 32 si o surubelnita Mecanica ( asta daca stii care e diferenta intre una normala si una mecanica), ei un prieten cu tine, bagi surubelnita intre ax si un surub de la fulie pui pe prieten sa tina strasnic de ea, bagi cheia si tragi si se desface, eu l-am desfacut pe al meu original din '94 asa. (Din prima incercare)
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 21-12-12, 17:15   #13
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Vascul se desface foarte usor tinand doar cont ca se desface spre dreapta cum stai in fata motorului.

Una bucata cheie de 32 si o surubelnita Mecanica ( asta daca stii care e diferenta intre una normala si una mecanica), ei un prieten cu tine, bagi surubelnita intre ax si un surub de la fulie pui pe prieten sa tina strasnic de ea, bagi cheia si tragi si se desface, eu l-am desfacut pe al meu original din '94 asa. (Din prima incercare)
am incercat si varianta ta dar nu a dat roade. am confectionat o cheie care sa o prind de fulie cu suruburile fuliei pentru a tine contra. cand o sa ma apuc de masina o sa fac poze si eventual le urc sus sa vada si mesteri astia mai priceputi cum se face o cheie. salut si ms de sfat.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 18:56   #14
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

teoretic trebuia sa iasa m43 am si eu pe e46 dar probabil a ta nu a fost desfacuta de fffff multi ani





In legatura cu cheia,acele comentarii nu cred ca isi aveau locul, nu e mare inginerie omule sa faci o cheie sau sa inventezi ceva daca ai un aparat de sudura un flex si ceva prin garaj
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 12:10   #15
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Probleme demontare pompa de apa e36 m43

Quote:
Originally Posted by djrooney View Post
In legatura cu cheia,acele comentarii nu cred ca isi aveau locul, nu e mare inginerie omule sa faci o cheie sau sa inventezi ceva daca ai un aparat de sudura un flex si ceva prin garaj
Stiu asta pt ca tata lucraza de mult motoare si cand nu ai mai confectionezi cate-o cheie cate-o presa de rulmenti de camasi etc... dar nu vezi ca lumea ma ia la misto...Ii ignor oricum.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -