Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-12, 11:45   #1
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default info

salut,de curand am achizitionat un 320 din '93 si primul lucru pe lista e schimbul de ulei si filtre,mentionez ca e prima masina si nu sunt atat de priceput in tainele mecanicii.
ma intereseaza ce ulei recomandati voi pentru un benzinar din 93 si de asemenea filtre.....de la ce marca(mann,bosch etc...) si ce ulei.de asemenea din cate stiu sunt necesari 6L de ulei si filtrele: ulei,polen,benzina si...aer??
fac schimbul in TM daca stie careva si cat ar costa operatiunea fara manopera dau o bere
multumesc.
__________________
Un barbat matur in toate privintele,
Face ce vrea si isi asuma toate consecintele!
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 12:14   #2
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Re: info

Quote:
Originally Posted by RisTiN_srb View Post
salut,de curand am achizitionat un 320 din '93 si primul lucru pe lista e schimbul de ulei si filtre,mentionez ca e prima masina si nu sunt atat de priceput in tainele mecanicii.
ma intereseaza ce ulei recomandati voi pentru un benzinar din 93 si de asemenea filtre.....de la ce marca(mann,bosch etc...) si ce ulei.de asemenea din cate stiu sunt necesari 6L de ulei si filtrele: ulei,polen,benzina si...aer??
fac schimbul in TM daca stie careva si cat ar costa operatiunea fara manopera dau o bere
multumesc.
6.5 litrii sunt necesari....10 litrii de lichid racire....si filtre in general in functie de ce bani dispui dar e bine sa iei ce trebuie...eu iau tot mann si nu am treaba! si filtru de polen iti recomand cel de carbon pt ca daca de exemplu e fum afara si merge clima nu iti intra si miros de fum
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 12:31   #3
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: info

Quote:
Originally Posted by flaviusbox View Post
6.5 litrii sunt necesari....10 litrii de lichid racire....si filtre in general in functie de ce bani dispui dar e bine sa iei ce trebuie...eu iau tot mann si nu am treaba! si filtru de polen iti recomand cel de carbon pt ca daca de exemplu e fum afara si merge clima nu iti intra si miros de fum
nu am clima din pacate ci AC....ok la filtre ma gandesc la mann cam pe la cati bani se invart daca sti preturiile,polen,ulei,aer,benzina?
si uleiul?mobil1 10w40 e ok?
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 12:55   #4
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Re: info

Quote:
Originally Posted by RisTiN_srb View Post
nu am clima din pacate ci AC....ok la filtre ma gandesc la mann cam pe la cati bani se invart daca sti preturiile,polen,ulei,aer,benzina?
si uleiul?mobil1 10w40 e ok?
clima mai pe romaneste spus :P

pai sa luam asa: de mobil 1 nu stiu ce sa spun pt ca nu am folosi,eu personal folosesc castrol 10w40 pt ca nu am incredere in cele de la bmw care sunt in tara la noi,plus ca cei de la bmw recomanda si ei castrol si pana acum nu am avut probleme in 4 ani de cand am masina si te duce undeva la 150 lei cu tot cu filtru (preturile variaza de la un magazin la altu),un filtru de ulei e undeva la 25 lei,cel de polen vreo 40 lei...maxim 50,cel de benzina maxim 40 dar poate trece de 40,si la filtru de aer mann 65 lei

nu ar trebui sa iti faci griji pt costurile aste cand vine vb de masina ta
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 12:56   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: info

Unii chiar nu folositi google inainte sa puneti intrebari.
Filtre mann sau bmw,iar la ulei ai o gramada de variante : castrol,mobil1,liqui moly,etc
Filtrele si uleiul poti sa ti le schimbi singur,iti trebuie doar groapa si oricat de stangaci sau retardat ai fi,intr o ora tot le schimbi,hai doua...
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 13:06   #6
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Re: info

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Unii chiar nu folositi google inainte sa puneti intrebari.
Filtre mann sau bmw,iar la ulei ai o gramada de variante : castrol,mobil1,liqui moly,etc
Filtrele si uleiul poti sa ti le schimbi singur,iti trebuie doar groapa si oricat de stangaci sau retardat ai fi,intr o ora tot le schimbi,hai doua...
fi si tu intelegator....baiatu are 21 ani e la inceput desi....
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 16:18   #7
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: info

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Unii chiar nu folositi google inainte sa puneti intrebari.
Filtre mann sau bmw,iar la ulei ai o gramada de variante : castrol,mobil1,liqui moly,etc
Filtrele si uleiul poti sa ti le schimbi singur,iti trebuie doar groapa si oricat de stangaci sau retardat ai fi,intr o ora tot le schimbi,hai doua...
sincer daca cer o parere nu cred ca dau in cap....in fine atitudine fata de nou veniti in lumea asta.
multumesc pentru raspunsuri,gropi sunt destule)
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -