Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-12, 21:19   #1
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default clapeta toba finala URGENT

Salut.Am un bmw 330xi e46 si mam gandit sa inlocuiesc toba finala cu un ornament tips frumos.Si am auzit ca nu ar fi bine ca in toba parca inauntru se afla o clapeta care se deschide si mai da cai putere prin presiune,cam asa ceva.Ajutor ce stiti despre treaba asta dar sigur.SI UNDE SE AFLA?IN TOBA?SAU IN ORNAMENT CA ASA SCHIMBAM NUMAI ORNAMENT.Stiti ceva ?astept pareri
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 21:58   #2
Topgear

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 318
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Pe toba finala, daca nu ma insel pe unul din cele doua ornamente au o valva operata pe vacuum. Aceasta se deschide automat dupa o anumita turatie .

Cat este inchisa gazul este fortat inapoi si redirectionat doar pe unul din ornamete (printr-o camera din toba).

Putem sa iti construim toba free flow complet cu anularea valvei. Practic e ca si cum ai merge cu valva deschisa tot timpul.

Sau se poate construi o toba similara cu cea oem, cu valva noua, mai putin restrictiva si alte ornamente.
Topgear is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 22:37   #3
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: clapeta toba finala URGENT

eu am vazut chiar acum cu o lanterna inauntru la ornament,si adevarat este o clapeta la ornamentul din dreapta,dar este deschis,la relanti.si cand opresc motorul tot deschis este.Atunci cand se inchide ?si de unde iese cai astea putere nu pricep nimic.Daca schimb ornamentul acel dublu tips ce se intimbla,cu unu mai frumos se anuleaza clapeta?cand se inchide clapeta la viteza?Atunci inauntru in toba nu are nimic care sa da mai multi cai putere.Eu stiam ca toba finala are rol de silentiozitate,dar cu cai putere nici nu mi a trecut prin cap.Daca stiti sa explicati sa vedem ce rol afurisit are treaba asta>mersi
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 22:53   #4
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Ar merge toba direct flow,adica fara clapa si sa treaca direct aerul spre afara?vorbim despre tobe sport.Daca da atunci unde sint cai putere care ascunde clapa,care eventual o anulez?NU INTELEG.Eu asta vreau sa pun o toba sport cu un alt ornament dar sa nu pierd din puterea masini ,daca da atunci o las asa si gata.pareri mersi baieti
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 23:36   #5
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Ai ca mai pus la ganduri.Asa stiam si eu despre toba finala.Orcum nu schimb toba si doar ornamentul.Dar nu ma grabesc pina nu aflu mai multe despre aceasta minunea.Idea mea nu este daca cistigi cai putere,dar daca pierzi,care ar fi mai grav.
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 20:41   #6
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Quote:
Originally Posted by ikaria View Post
Ai ca mai pus la ganduri.Asa stiam si eu despre toba finala.Orcum nu schimb toba si doar ornamentul.Dar nu ma grabesc pina nu aflu mai multe despre aceasta minunea.Idea mea nu este daca cistigi cai putere,dar daca pierzi,care ar fi mai grav.
Am schimbat toba si ornamentul,longlife.Superb,sunet frumos,lucrare excelenta,A iesit totul frumos.va multumesc tuturor
ikaria is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 22:50   #7
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: clapeta toba finala URGENT

poate urci si un filmulet sa vedem si noi ce a iesit
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 19:05   #8
3m

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,331
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Quote:
Originally Posted by ikaria View Post
Am schimbat toba si ornamentul,longlife.Superb,sunet frumos,lucrare excelenta,A iesit totul frumos.va multumesc tuturor
si nu a fugit nici un magar fara clapeta ?)
3m is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 14:49   #9
ikaria

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
Default Re: clapeta toba finala URGENT

Quote:
Originally Posted by 3m View Post
si nu a fugit nici un magar fara clapeta ?)
ba au fugit 2 magari.
ikaria is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -