Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-12, 21:21   #1
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Help ! Pierd Lichid de Frana

In ultimele zile am mers mai mult cu masina..ieri in drum spre casa mi s-a aprins un bec in bord ,care nu stiam ce reprezinta am facut si poza.(atasata).am ajuns acasa si m-am documentat ca este nivelul la lichidul de frana, problema este ca aseara nu am mai coborat sa vad cat era in borcan.Astazi am cumparat un bidon de lichid de frana si am completat am zis ca este normal o fi scazut putin..dupa care am facut un drum de sinaia..pe drum mi s-a aprins iar martorul din bord....si am mers asa dus-intors tot completand cu lichid..urat stiu cand am ajuns acasa am bagat-o pe canal si m-am bagat sub ea pentru a vedea pe unde pierde si am descoperit ca pe partea dreapta spate curge zdravan..curge de undeva de sub rezervor adica intre rezervor si caroserie nu se observa dar se prelinge pe planetara+rezervor si respectiv pe conducte si pica jos ,nu imi pot da seama daca sub rezervor e ceva un repartitor sau ceva...mentionez ca Frana este elastica ...si furtunele care vine pe fiecare parte la tambur sunt perfect uscate deci pe unde pot pierde lichid in asa hal? sa plezneasca o conducta asa brusc?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie253.jpg
Views:	274
Size:	647.0 KB
ID:	2372840  
__________________
Ex: Dacia 1310 - 1987
Opel astra - 2006
Bmw e36 - 1995 ...

.(O O)\_(||||)(||||)_/(O O).
|.....o //...............\\ o.....|
.\____/==========\____/.
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 12:41   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Help ! Pierd Lichid de Frana

nu neaparat sa plesneasca dar verifica cu o lampa sa nu vi luat vreun bolovan pe sub masina care sa-ti fi zgariat vreo conducta.
Traseul vine direct de la pompa de frana din cate stiu, conducte de aluminiu (parca) direct din pompa pana in spate de unde se infileteaza furtunasele de cauciuc armat.... deci cu o lampa cred ca o sa gasesti destul de usor buba.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 16:49   #3
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Help ! Pierd Lichid de Frana

m-am bagat nu gasesc pentru ca vine pe sub rezervor si curge si pe o parte si pe cealalta a rezervorului trb dat jos dar..
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 26-03-12, 14:41   #4
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Help ! Pierd Lichid de Frana

eu tot nu imi pot da seama daca din pompa de frana pana in spate vine numai conducta sau mai e si vre-un furtun pe sub rezervor..daca stie careva va rog sa ma lamuriti si pe mine ca nu as vrea sa cumpar conducta si cand demontez tot sa vad ca e un furtun sau..
Alex4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -