Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-11, 01:52   #1
BogdanE46

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 365
Default Problema E46 franare/acceleratie

Salut baieti si un Craciun Fericit...am si eu o problema cu un e46..din senin a aparut urmatoarea problema...cand accelerez masina mai tare putin..se infraneaza si mi se aprinde martorul ASC (controlul tractiunii) licare asa daca pot sa zic.Daca accelerez usor masina sa merg cu 10km sa zic ..nu se aprinde si nu se infraneaza..doar cand ii dau mai tare..si parca se simte ca tine cineva de spate si masina se chinuie sa o ia in fata. Stie cineva ce poate sa fie? Se mai poate merge cu ea? nu as vrea sa patesc ceva grav . Multumesc..astept si eu niste pareri.
BogdanE46 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 02:26   #2
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Problema E46 franare/acceleratie

Craciun fericit si tie
daca decuplezi asc-u presupun ca merge normal...

de regula ce spui tu se intampla doar cand pleci cu demaraj (cand cauciucurile incep sa rupa aderenta de pe asfalt) sau cauciucurile nu au aceeasi dimensiune
bix is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 09:29   #3
BogdanE46

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 365
Default Re: Problema E46 franare/acceleratie

sall..pai am cauciucurile astea de vreo 2 luni si nu am avut probleme..cu demaraje nu prea plec..rar de tot.

S-a mai intamplat si o alte chestie...cand am pus odata frana usor ..f usor..mi-a intrat abs-u ..am simtit in pedala ca si cum as fi pus frana brusca.
BogdanE46 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 01:52   #4
aventtini_clan

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 80
Default Re: Problema E46 franare/acceleratie

senzori abs fata - unghiul de fuga aiurea - sau volanul pus aiurea - dar 100% pe la senzori e intampla ceva . Teoretic ar trebui sa reduca turatia cand se se aprinde dsc
aventtini_clan is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 13:39   #5
AntRaxD

Stage 2
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 31
Default Re: Problema E46 franare/acceleratie

man din cate vad eu la sfarsitul lui dec ti s-a intamplat asta.. sigur a fost polei/zapada pe drum ) ori trebuie sati schimbi senzorii..
AntRaxD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -