Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-11, 08:51   #1
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Exclamation Probleme x5 e53 !!!

Am un X5 e53 3.0d 184cp , cutie automata in 5 trepte , 195.000 km.

Acum o luna , masina a inceput sa faca probleme la schimbatul treptelor. Am dus'o la BMW , care au spus ca trebuie resoftata masina , ba ca trebuie schimbat uleiul , dar nici ei nu stiau ce e de facut , ca uleiul cica nu trebuie schimbat niciodata in cutia de viteze.
In fine , acum 2 saptamani , masina a inceput sa nu mai plece de pe loc chiar si in D , asa ca am dus'o pe platforma si i'am schimbat uleiul la cutie. Filtrul era intr'o stare jalnica , nu mai trecea deloc uleiul prin el.
Acum masina schimba perfect , doar uneori mai creste 200-300 rot/min pe treapta 2 inainte sa o schimbe. Dar doar ocazional.
Cei de la service-ul unde am schimbat uleiul mi-au spus ca in cutie era plin de pilitura si sa-l mai schimb odata la 10-15.000 km , dar un baiat care se ocupa cu dezmembrari BMW mi-a spus ca cutia oricum nu va mai rezista deoarece sunt cutii General Motors si o sa cada in maxim o luna.

CE E DE FACUT ? Un sfat ceva...sa stii la ce sa ma astept...


...si inca ceva , masina arde mereu siguranta de la pernele de aer pe spate ( nu se ridica la buton , sunt automate , doar pe spate ) . Care ar fi motivul ? Tester-ul nu gaseste absolut nimic.

Multumesc mult de ajutor...
__________________
'13 Dacia Logan
'09 BMW X6
'08 AUDI S5
'07 Peugeot 307CC
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:43   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Quote:
Originally Posted by DoDo NSL View Post
Am un X5 e53 3.0d 184cp , cutie automata in 5 trepte , 195.000 km.

Acum o luna , masina a inceput sa faca probleme la schimbatul treptelor. Am dus'o la BMW , care au spus ca trebuie resoftata masina , ba ca trebuie schimbat uleiul , dar nici ei nu stiau ce e de facut , ca uleiul cica nu trebuie schimbat niciodata in cutia de viteze.
In fine , acum 2 saptamani , masina a inceput sa nu mai plece de pe loc chiar si in D , asa ca am dus'o pe platforma si i'am schimbat uleiul la cutie. Filtrul era intr'o stare jalnica , nu mai trecea deloc uleiul prin el.
Acum masina schimba perfect , doar uneori mai creste 200-300 rot/min pe treapta 2 inainte sa o schimbe. Dar doar ocazional.
Cei de la service-ul unde am schimbat uleiul mi-au spus ca in cutie era plin de pilitura si sa-l mai schimb odata la 10-15.000 km , dar un baiat care se ocupa cu dezmembrari BMW mi-a spus ca cutia oricum nu va mai rezista deoarece sunt cutii General Motors si o sa cada in maxim o luna.

CE E DE FACUT ? Un sfat ceva...sa stii la ce sa ma astept...


...si inca ceva , masina arde mereu siguranta de la pernele de aer pe spate ( nu se ridica la buton , sunt automate , doar pe spate ) . Care ar fi motivul ? Tester-ul nu gaseste absolut nimic.

Multumesc mult de ajutor...

Dodo , cu toata parerea de rau , cauta alta cutie , deja cutia aia e moarta , ar mai fi o sansa la cineva in bucuresti care se ocupa de cutii si face treaba buna . Sigurantele se ard ori din cauza compresorului intrat in scurt ori ai un scurt pe instalatia electrica.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:03   #3
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Probleme x5 e53 !!!

pai si unde pot sa gasesc scurtcircuitul ?
nici testerele normale , nici cele de la bmw nu au gasit nimic..
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:45   #4
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Quote:
Originally Posted by DoDo NSL View Post
pai si unde pot sa gasesc scurtcircuitul ?
nici testerele normale , nici cele de la bmw nu au gasit nimic..
Trebuie sa verifici asta cu un electrician bun , sa iti ia instalatia electrica la puricat. pe tester sunt sanse sa nu apara.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 00:07   #5
gxg_85

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 135
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

trebuia schimbat uleiul si filru la timp si nu ti mai facea probleme.deacu asta e.daca ii mai schimbi odata uleiul imi mai prelungesti durata de viata dar ea tot iti va cadea.cel mai bine alta cutie.poti sa incerci sa o faci dar....nu se stie cat tine.
cu siguranta la compresor verifica se vezi daca este calibrata.sa nu fie prea mica si din cauza asta ti o arde.dute la reprezentanta si intreaba de cati amperi trebuie si inlocuieste o daca este necesar.daca nu e din cauza asta incerca sa vezi pinii de la siguranta poate nu fac bine contact mufa de la compresor sau in cel mai rau caz compresorul.scurt e cam greu sa aiba dar nu exclus.
gxg_85 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 19:59   #6
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Eu as face conversie pe cutie manuala.E mai ok si cu viata indelungata.Chiar de te costa ceva mai mult toata treaba dar scapi de probleme pe viitor.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 15:36   #7
voro4u

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 59
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Salut.Din pacate pilitura face de la convertizorul obosit si discuri patinate. la diesel convertizorul se duce mai repede (cuplu mare). daca nu patineaza (inca) e bine, dar nu se stie cat te mai tine.Pentru ca a mers cu ulei foarte prost (uzat) cutia a avut de suferit.strage bani sau cumpara un convertizor si un kit de discuri si problema e rezolvata.Suna la domnul HAMZA (0720.799.406) si te va ajuta.Mai bine te duci cu masina pe roti decat cu ea pe platforma.BAFTA
__________________
E46 320 CI
voro4u is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 15:47   #8
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Quote:
Originally Posted by voro4u View Post
Salut.Din pacate pilitura face de la convertizorul obosit si discuri patinate. la diesel convertizorul se duce mai repede (cuplu mare). daca nu patineaza (inca) e bine, dar nu se stie cat te mai tine.Pentru ca a mers cu ulei foarte prost (uzat) cutia a avut de suferit.strage bani sau cumpara un convertizor si un kit de discuri si problema e rezolvata.Suna la domnul HAMZA (0720.799.406) si te va ajuta.Mai bine te duci cu masina pe roti decat cu ea pe platforma.BAFTA
Pilitura vine de la discurile de ambreiaje. Pilitura a ajuns in pompa si canelurile de ungere, pentru o buna diagnoza trebuie desfacuta si vazut cum arata discurile si ce pagube s-au facut. Cutiile astea de GMC sunt un rahat, ei nu sunt in stare sa produca pentru ei si vand BMWului... A mea imi face figuri(service transmisie facut) si masina are doar 93000km
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 03:28   #9
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

mai schimba inca odata uleiul si filtru Dodo si daca problema reapare, trebuiesc discurile inlocuite!
bix is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 04:53   #10
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Curata uleiul ramas si in radiatorul de racire.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 20:17   #11
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Probleme x5 e53 !!!

Quote:
Originally Posted by bix View Post
mai schimba inca odata uleiul si filtru Dodo si daca problema reapare, trebuiesc discurile inlocuite!

Bix , o sa le schimb imediat dupa Craciun...
Inca ceva..masina imi da o eroare in bord : SELF LEVELING SUSPENSION INACTIVE..si atunci o ia razna si cutia si tot...schimba tarziu , se tureaza mai greu...care e cauza ? ..inainte sa apara chestia aia...merge ca noua...
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 29-11-14, 00:15   #12
dpu_vali

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 2
Default Re: Probleme x5 e53 !!!

Salut, sunt nou pe forum ma numesc Vali si am un bmw e53 din 2003, am doua peobleme la ea: Imi apare mereu eroare in bord "SELF LEVEL SUSP. INACT", dar masina functioneaza perfect inclusuv suspenzia functioneaza am fost la BMW si nu da nici o eroare si a doua problema, nu pot sa-i resetez service interval, nici din bord si nici cu programul de la BMW. Va multumesc
dpu_vali is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -