Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-11, 13:47   #31
Tuff

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 715
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

Nu avem ce sa le facem la toti "cunoscatorii". Lasa ca e bine si asa, Sarbatori Fericite la toata lumea.
Tuff is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 22:38   #32
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

am incercat sa ma abtin dar tot o sa scriu:
omul a pus pura intrebare daca se potrivesc franele de la e46 3l la e36 si voi dezbateti subiectul ca pe o telenovela!va luati la cearta intre voi ca niste copii dornici de afirmare chipurile "eu sunt cel mai destept mecanic,au le stiu pe toate" pe toate topicurile va certati si faceti din tantar armasar.
SA II EXPLICE SI SA II ZICA CINE A FACUT!NU CINE A AUZIT SAU A VAZUT LA ALTII!!!!
eu unul ii recomand frane de m3 e36, plug&play
si chiar asa nu vad dc ti-ai pune frane mai mari daca nu ai un motor mai mare de 3L ?????????
puneti frane de e36 fata, discuri duble ventilate 318is.......328i
si pe spate frane de 323i sau 328i ca sunt duble,ventilate si chiar se simte diferenta.
simplu si concret!
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 16:19   #33
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
am incercat sa ma abtin dar tot o sa scriu:
omul a pus pura intrebare daca se potrivesc franele de la e46 3l la e36 si voi dezbateti subiectul ca pe o telenovela!va luati la cearta intre voi ca niste copii dornici de afirmare chipurile "eu sunt cel mai destept mecanic,au le stiu pe toate" pe toate topicurile va certati si faceti din tantar armasar.
SA II EXPLICE SI SA II ZICA CINE A FACUT!NU CINE A AUZIT SAU A VAZUT LA ALTII!!!!
eu unul ii recomand frane de m3 e36, plug&play
si chiar asa nu vad dc ti-ai pune frane mai mari daca nu ai un motor mai mare de 3L ?????????
puneti frane de e36 fata, discuri duble ventilate 318is.......328i
si pe spate frane de 323i sau 328i ca sunt duble,ventilate si chiar se simte diferenta.
simplu si concret!
bine ca nu te-ai abtinut
o parere in plus de la cineva (mai ales unu ca tine) nu strica niciodata
sunt de acord cu discuri fata ventilate (am si zis undeva pe forum de Brembo-urile care vin echipare de fabrica pe unele is-uri, alea cu martor de uzura) iar de cele spate stiam ca pe 2.8 s-au pus ventilate,dar se pare ca si pe unele 2.5-uri au fost echipare de fabrica
si mai sustin ca placutele conteaza mult
niste placute mai moi dau franare mai buna dar se papa repede daca stai cu piciorul pe frana, unele mai tari halesc discul si franeaza mai prost
si astea sunt incercate pe pielea mea,nu luate din carti
deocamdata merg pe ATE cap-coada cu lichid ATE Blue Racing pe conducte
(discurile de pe spate sunt simple) si isi fac treaba ok
acestea fiind zise ...dupa cum spunea colegul de forum mai sus : Sarbatori fericite sa aveti si sa nu va lase cotoarbele in drum nici la anu'
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 21:02   #34
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

Salutare! Eu am franele de 318is (ventilate fata/spate disc simplu). Motor schimbat m50b25. Vreau sa stiu daca, presupun ca da, daca discurile de pe 320i, 325i sunt mai mari!
Nu sunt ff nemultumit de cum franeaza acum dar as dori o imbunatatire simtitoare si la acest capitol. Pentru a monta discuri ventilate 323i spate nu trebuie sa le schimb si pe cele de pe fata?.. au acelasi diametru cu cele de 318is doar ca sunt duble (ventilate)?
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 22:58   #35
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

Quote:
Originally Posted by bimmer4life View Post
Salutare! Eu am franele de 318is (ventilate fata/spate disc simplu). Motor schimbat m50b25. Vreau sa stiu daca, presupun ca da, daca discurile de pe 320i, 325i sunt mai mari!
Nu sunt ff nemultumit de cum franeaza acum dar as dori o imbunatatire simtitoare si la acest capitol. Pentru a monta discuri ventilate 323i spate nu trebuie sa le schimb si pe cele de pe fata?.. au acelasi diametru cu cele de 318is doar ca sunt duble (ventilate)?
Fata este la fel de la 1.8is pana la 2.8 inclusiv
Spatele la 2.8 si 2.3 au acelasi diametru doar ca au grosime mai mare , datorita faptului ca sunt ventilate!
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 23:05   #36
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

mersi mult! in cazul asta bine ca am intrebat ca tot trebuie sa schimb discurile si placutele spate. in afara de disc si etrier stii daca mai trebuie schimbat si altceva? frana de mana ramane asa cum e?
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 19-06-15, 22:14   #37
nailbombmax

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 154
Default Re: potriveste sistemul de franare f+s de la e46 330i la e36?????

...................am citit aproape 2 pagini degeaba ( fara suparare ) sunt interesat sa fac acest schimb si sa trec de la 328i la frane de 330i, cu discurile si placutele nu este o problema, ceea ce vreau eu sa aflu este: se poate pune si cilindrul de frana ( pompa de frana) care iese din tulumba?? din cate stiu este foarte importans sa se inlocuiasca, inafara de un de M3 E36 evo ( care se gaseste foarte greu ) ce alta pompa se poate pune, 330I se poate?, este viabila? a incercat cineva? ce alte modificari mai trebuie facute???? multumesc.
nailbombmax is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -