Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-11, 18:48   #16
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Arcuri spate E36

Atunci pune o suspensie stoc si bagi sub arcuri ceva material sa o tina cat mai sus.Intaresti si amortizoarele putin sau iei unele sport orice rahat ca nu te intreseaza calitate si confort si spor la batut joc de masina pe coclau.
PS: la banii care i-ai dat pe reglabila si care o sa ii mai bagi in masina pe viitor pentru articulatii si restul pieselor care suporta uzura mai mare cand tu o folosesti pe post de duba iti iei o dacie papuc si se preteaza mai bine la ceea ce vrei tu sa faci plus de asta ai si un BMW frumos acasa care merita ingrijit!!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 18:52   #17
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Arcuri spate E36

Dar nu ar merge sa pu arcuri de alt model ? si asa confoetabila reglabila nu prea este crezi ca mie imi convine voi pune arcurile originale sa vad cu se aseaza .
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!

Last edited by mihayruncanu; 08-12-11 at 18:56.
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 18:58   #18
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Arcuri spate E36

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Dar nu ar merge sa pu arcuri de alt model ?
da-o in **** mea de masina ca parca e dacie papuc..pune-i de tren si lasa-ne...ti-a spus tot forumul ceva si tu o tii tot pe a ta ..... ia si fa-o strutocamila... cu arcuri de tren sau de ce vrei tu .....cat mai inalta..... ia- o dacie si lasa masina cum e...ai reglabila si masina frumoasa..ca degeaba o ai
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 19:02   #19
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Arcuri spate E36

Bn eu va-m cerut un sfat chiar daca este o prostie dar am nevoie de ea .
Mrs fain
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 20:23   #20
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Arcuri spate E36

Omule nu te supara pe noi.Mai scapa si vorbe aiurea care nu isi au rostul.Referior la arcuri daca pui altele mai inalte atunci nu isi mai are rostul relgabila,de aceea am zis ca pui amortizoarele stoc.
Legat de alt model de arcuri nu ai decat sa iti cauti ceva asemanator prin dezmembrari sa semene destul de mult la diametru sa sa le poti adapta,mai exact sa se aseze pe talpile alea de centrare sa nu sara de acolo.(asta pe spate)
Pe fata daca vin ok in flanse nu prea cred sa ai probleme.Dar daca arcurile sunt mai lungi implicit cand le montezi pe cele de fata acestea se comprima si masina chiar de nu se ridica se rigidizeaza si nu se mai lasa iti ramane mai sus,asta in functie de arcul montat.Pe spate poti pune arc destul de lung pana iti va ramane loc in aripa ca si cum ar fi masina pe cric.
Nu o sa iti poata spune nimeni cu exactitate de la ce masina se mai potrivesc arcurile pentru ca nu am auzit pe nimeni(cel putin pe aici) sa foloseasca asa ceva.
Nu ai decat sa iti cauti pe la dezmembrari ceva arcuri mai lungi ca ale tale si cat mai apropiate ca forma la capete,sa le poti adapta.Si parerea mea e sa le montezi cu amortizoarele stoc,sa nu strici reglabila degeaba.
Eu am ceva arcuri mai lungi pe acasa de la alte masini sa ma uit prin ele daca am ceva ce ai putea folosi dar nu stiu ce sa spun.Pana pe 20 decembrie nu ajung acasa!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 21:13   #21
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Arcuri spate E36

fara suparare...bmw nu e masina de santier..nu ai cum sa o ridici mai SUS decat este fabricata. La DACIA era o solutie: arcuri de fata pe spate (taiat un pic din ele...o juma de spira) si era ridicata de cur si nu o mai apasai nici cu politia (probat...asa se facea embargoul demult + tampoanele alea de cauciuc)
poate merge si la bmw dar nu cred ca poti fixa arcurile de fata pe spate, cu toate ca nu sunt sigur ca nu...daca nu ai nevoie si de stabilitate poate ar merge
dar totusi.....un ARO, PAPUC...etc nu ar fi mai OK?
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 07:25   #22
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Arcuri spate E36

Nu te supara, dar tu te asemeni cu tipul ce tre sa schimbe termostatul dar !

P.S. Ia un papuc sau o bulgaroaica; e la moda !

Voie buna !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -