Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-11, 09:55   #1
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Unhappy Proiectoare E36

Salut.Am cumparat 2 proiectoare cu suporti si mufele lor..cum fac sa le instalez?masina nu a avut proiectoare,ma intereseaza exact de unde sa iau alimentarea lor...unde trebe trase firele...la ce releu sa ma leg...poate sa imi explice cineva pas cu pas?? nu am nici buton pt proiectoare,am doar pt ceata spate...dar pot sa pun un alt buton acolo...helpp ca pe net nu gasesc nimic...(
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 16:10   #2
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Proiectoare E36

dar chiar nimeni nu a mai pus proiectoare???
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 17:55   #3
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Proiectoare E36

Fire + indemanare !
Iti cumperi si butonul de proiector + mufa aferenta . De la mufa iti iei plus-ul pe buton spre releu . Te prinzi din mers !

Succese/succesuri !!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PROIECTOARE.JPG
Views:	550
Size:	30.3 KB
ID:	2248181   Click image for larger version

Name:	Releu.jpg
Views:	922
Size:	39.1 KB
ID:	2248182  
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 16:15   #4
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Proiectoare E36

multumesc muuuult d tot...dar mai am inca o intrebare...care naiba e releul pt proiectoare.....
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 19:32   #5
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Proiectoare E36

Releul il pui tu . Din moment ce ea nu a venit din fabrica cu instalatia, nu are pentru proiectoare . Nici a mea nu a venit cu proiectoare din fabrica; am montat dupa schemele postate.


Voie buna !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 19:53   #6
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Proiectoare E36

Sparkle_81 - o intrebare am si eu,am vazut ca e explciat acolo cum trebuie legat becul indicator sa se aprinda,dar cum/ce fire trebe sa trag sa se aprinda cel din bord,original,cel verde din colt stanga?e greu,la tine se aprinde ala?sper sa ma poti ajuta !

o seara buna !
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 20:37   #7
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Proiectoare E36

Salut !
Inteleg ce vrei tu, dar este cam complicat si nu stiu sa te indrum corect, pentru a face operatiunea asta ca la carte . Pentru lamuriri mai ample pe partea electrica intreaba la emu .
Eu am tras fir cu bec separat si l-am bagat in ceas, la soclul pentru "fog lights".
Nu este ca la carte, dar este practic !



Voie buna !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 20:50   #8
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Proiectoare E36

adica acolo unde este cel original ,doar ca ai venit u cu fire?nu ma deranjeaza mijloacele,scopul e important deci daca ma poti indruma sa fac cum ai facut tu...ti-as fi recunoscator
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 21:05   #9
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Proiectoare E36

Simplu ! Becul il legi de pe firul/firele ce se duc spre proiectoare, dupa releu ! Am desfacut planseta/capacul de sub volan, si l-am introdus in gaura din ceasuri ! Cand ai sa ajungi acolo ai sa gasesti o modalitate de al tine fix !
Repet: nu esta o operatiune ca la carte, dar isi face treaba !
La imbinarile dintre fire, folositi papucii de legatura cu izolajul corespunzator !


Urmareste schita postata; face cat o mie de cuvinte !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 17:58   #10
Gti_edition

Stage 5
 
Gti_edition's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3,349
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Pole Position Racers]
Default Re: Proiectoare E36

cumpara instalatia de proiectoare de la dezmembrari tot de pe e36 este cel mai simplu
Gti_edition is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 03:49   #11
leu00

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 5
Default Re: Proiectoare E36

Salut, bine v-am gasit pe forum, am tot visat de mult timp sa-mi fac cont si pe forum (aveam doar pe anunturi).
Cu ocazia topicului acesta am reusit.
Am reusit si eu in cursul zilei de ieri sa-mi montez si eu proiectoare pe masina (un 316 din 94) ,nu avea nimic legat de proiectoare pe ea (buton, releu, siguranta, fire) si ma intreb daca are cumva beculet in bord(momentan se aprinde doar cel pentru spate), dar o sa vad maine sigur.
Ce vroiam sa mentionez, eu am luat instalatia de pe un 318 tds din 97 si am pus-o exact la fel pe masina, dar am observat ca in schema e montata siguranta inainte de releu, la mine e la iesire din releu, sa fie vre-o problema oare? Poate sa afecteze releul in timp?
Daca ai reusit ceva cu beculetul te rog sa ma anunti si pe mine. Sa le folosesti sanatos.
leu00 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 09:57   #12
leu00

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 5
Default Re: Proiectoare E36

Am desfacut bordul ieri, am pus beculet in soclul pt proiectoare si s-a aprins, merge brici.
Legat de becul de la airbag, asa ceva nu am mai intalnit, am scos beculetul din soclu cu ocazia asta si surpriza: tot se aprinde o lumina in bord la airbag, nu e de aceeasi intensitate dar tot e. E in asa fel facut bordul incat sa reflecte din alt led(bec) lumina in el.
Eu am reusit sa-l aprind cand am vrut sa schimb volanul (in vara) si de atunci e tot aprins.
leu00 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 15:04   #13
habiby

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 174
Default Re: Proiectoare E36

Quote:
Originally Posted by leu00 View Post
Am desfacut bordul ieri, am pus beculet in soclul pt proiectoare si s-a aprins, merge brici.
Legat de becul de la airbag, asa ceva nu am mai intalnit, am scos beculetul din soclu cu ocazia asta si surpriza: tot se aprinde o lumina in bord la airbag, nu e de aceeasi intensitate dar tot e. E in asa fel facut bordul incat sa reflecte din alt led(bec) lumina in el.
Eu am reusit sa-l aprind cand am vrut sa schimb volanul (in vara) si de atunci e tot aprins.
e exact ca si la mine sa aprins din senin si de atunci merg cu airbagul nefunctional ca si tine am scos becul ca ma scotea din sarite sal vad aprins dar tot aprins a ramas si cu becul scos bineinteles la o intensitate mai redusa si ca rezolvare a fost aplivarea uniei bucati de banda adeziva in dreptul becului cu martorul airbag ( neagra in cazul mei ca o aveam la indemana) intre partea din fata a ceasurilor(sticla)care e cu martorii si partea din spate care e cu becurile spor la treaba
habiby is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 20:19   #14
silviu87

Stage 4
 
silviu87's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 181
Default Re: Proiectoare E36

Quote:
Originally Posted by habiby View Post
e exact ca si la mine sa aprins din senin si de atunci merg cu airbagul nefunctional ca si tine am scos becul ca ma scotea din sarite sal vad aprins dar tot aprins a ramas si cu becul scos bineinteles la o intensitate mai redusa si ca rezolvare a fost aplivarea uniei bucati de banda adeziva in dreptul becului cu martorul airbag ( neagra in cazul mei ca o aveam la indemana) intre partea din fata a ceasurilor(sticla)care e cu martorii si partea din spate care e cu becurile spor la treaba
Quote:
Originally Posted by leu00 View Post
Am desfacut bordul ieri, am pus beculet in soclul pt proiectoare si s-a aprins, merge brici.
Legat de becul de la airbag, asa ceva nu am mai intalnit, am scos beculetul din soclu cu ocazia asta si surpriza: tot se aprinde o lumina in bord la airbag, nu e de aceeasi intensitate dar tot e. E in asa fel facut bordul incat sa reflecte din alt led(bec) lumina in el.
Eu am reusit sa-l aprind cand am vrut sa schimb volanul (in vara) si de atunci e tot aprins.
Nu era mai simplu o diagnoza si reset fault air-bag si Doamne fereste la o adica functiona si ala...la mine sa aprins cand am dat scaunu din dreapta jos sa-l spal si am pus testeru a resetat eroarea si gata.
__________________
silviu87 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 21:09   #15
leu00

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 5
Default Re: Proiectoare E36

Am fost anul trecut la unul in oras la o diagnoza da nu au avut mufa pt pisicuta, am si ghinion . Am rut sa-mi caut una pe net da nu stiu cum e cu softul cred ca ma razgandesc.
leu00 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -