Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-11, 23:11   #1
SB_69_BBC

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 24
Default AJUTORR e36 COMPACT!

Salut ,

De curand am achizitionat un E36 compact 316i mai exact ! Cand am cumparat-o masina nu avea nici un fel de probleme ! Dar de vreo 2 saptamani incoace a inceput sa-mi faca fitze masina ! Imi pleaca in suturi in a1-a , ambreiaju cand schimb si ii dau incet drumu ma "zgataie" ! Tin sa precizez ca pedala de acceleratie este mai tare ! La inceput imi era blocata acceleratia pana o calcam prima oara ! Am mai slabit cablu si cateva zile nu a mai facut acum a inceput sa faca iara ! La masina am schimbat uleiu castrol 10w40 , uleiu servo , lichidu de frana , filtru benzina , am curatat contactele ! Care stie sau a mai avut problema asta sa-mi raspunda sincerr ! Chiar nu stiu ce sa-i fac !
SB_69_BBC is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 23:46   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: AJUTORR e36 COMPACT!

Quote:
Originally Posted by SB_69_BBC View Post
Salut ,......

........... Dar de vreo 2 saptamani incoace a inceput sa-mi faca fitze masina ! Imi pleaca in suturi in a1-a , ambreiaju cand schimb si ii dau incet drumu ma "zgataie" ! .......


1. Felicitari pentru achizitie !
2. Verifica aerisirea pompei de ambreiaj !
3. Daca nu rezolvi cu punctul 2 , cred ca-ti patineaza ambreiajul si necesita schimbat !



Voie buna !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:35   #3
SB_69_BBC

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 24
Default Re: AJUTORR e36 COMPACT!

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
1. Felicitari pentru achizitie !
2. Verifica aerisirea pompei de ambreiaj !
3. Daca nu rezolvi cu punctul 2 , cred ca-ti patineaza ambreiajul si necesita schimbat !



Voie buna !!!
In primul rand vreau sa-ti multumesc ca mi-ai raspuns ! Si am rezolvat toata problema ! A venit o cunostiinta care este mecanic la Porsche in Germania si mi-a rezolvat problema ! Toata chestia era ca aveam un furtun spart la debitmetru de aer! Si tragea aer ! In sfarsit pot sa ma bucur si eu de masina cum trebe !
SB_69_BBC is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 04:26   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: AJUTORR e36 COMPACT!

Quote:
Originally Posted by SB_69_BBC View Post
In primul rand vreau sa-ti multumesc ca mi-ai raspuns ! Si am rezolvat toata problema ! A venit o cunostiinta care este mecanic la Porsche in Germania si mi-a rezolvat problema ! Toata chestia era ca aveam un furtun spart la debitmetru de aer! Si tragea aer ! In sfarsit pot sa ma bucur si eu de masina cum trebe !
Oricand cu placere !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -