Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-11, 00:26   #1
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default probleme bmw e30

am o problema la un urs 323i . in mers a icneput sa se auda un huruit cand luam piciorul din gaz .deci cand masina nu era in sarcina ..acum a inceput sa trosneasca sa pocneasca sa faca ca toti draci.. dar precizez doar cand masina nu este in sarcina .. cand o scot din viteze si iau piciorul din gaz face zgomotul asta ciudat .. cand bag picioru in ea nu se aude nici hau ..de la ce poate .fi? 70 la suta ..as spune diferentialul (este open ) ..sa fie si alcva? sau alcva?..nijte sfaturi mi-ar fi de folos .. am pus masina pe rampa am tras frana de mana .. am dat in fata in spate .. diferentialul nu se misca din suruburi ..
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 02:05   #2
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

nu stie nimeni?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 18:23   #3
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme bmw e30

un simptom clasic al uzurii rulmentilor din diferential, da-l jos ca nu este mare lucru si desfa-l sa vezi ce gasesti in el.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 00:37   #4
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

o sa il schimb cu totul ..e cva sa il dai jos nu e asa usor..
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 15:17   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme bmw e30

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
un simptom clasic al uzurii rulmentilor din diferential, da-l jos ca nu este mare lucru si desfa-l sa vezi ce gasesti in el.
Bah ce texte ai in tine ma dai pe spate... Util si saritor ca intotdeauna . Cate diferentiale ai dat tu jos de esti asa convins ca nu e mare lucru ? Dupa ce ai schimbat niste placute de frane te-ai jurat ca nu mai faci asta toata viata ta dar pe forum mare zmeu ce esti...
Sau de cate ori ti-au huruit tie rulmentii din diferential ca sa stii de la ce e ? Simptom clasic zici ? Dar baroc , romantic sau contemporan ???? Eu cred ca e simptom impresionist...

Last edited by the_rifle; 28-05-11 at 15:32.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 15:35   #6
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

deci pana la urma?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 17:01   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme bmw e30

Si eu cred ca e din diferential... dar nu-ti zic sa te apuci sa-l dai jos ca e floare la ureche...
Daca n-ai rampa sau elevator, sa te tavalesti pe sub masina cu diferentialul pe burta nu e o chestie prea placuta... Daca aveai pe cineva sa te ajute si elevator nu era in teorie mare inginerie dar nu te apuca singur daca nu stii...
Verifica nivelul de ulei din grup sau pune pe cineva care stie... In diferential ai doua suruburi unul sus unul jos... Cel de sus e pt umplere , cel de jos pt golire.... Nivelul uleiului trebuie sa fie la gaura de sus ( zic unii...) . Vezi cat ulei iti trebuie in grup... Intra pe http://www.e34.de/vin/ baga ultimele 7 caractere din VIN si o sa-ti listeze cat ulei iti intra...

Nu inteleg expresia " diferentialul nu se misca din suruburi"... Ar fi trebuit sa se miste ? Din care suruburi nu se misca ? Din care ar fi trebuit sa se miste ?


Exemplu de listare de pe e34.de/vin

Baureihe: E34
Fahrzeugtyp: 525i
BMW-Typschlüssel: HD61
Motor: M50
Karosserie: Limousine
Katalogausfürung: Europa
Lenkung: Links
Getriebe: Automatik
Produktion: 07/1992
Füllmengen
für die BJ von 01.04.1990 bis 31.08.1995
Motor M50 B25: 5.75 Liter Öl
Getriebe A4S 310R (Automatik): 3.00 Liter Öl
Differenzial: 1.70 Liter Öl
Bremsflüssigkeit: 1.00 Liter
Kühlwasser mit/ohne Klima: 11.00/10.50 Liter


E foarte probabil sa nu mai ulei in grup... Deloc , sau partial... La mine n-a mai fost ulei deloc cand s-a spart si cu toate astea nu a huruit inainte sa se sparga dar lumea zice ca ar trebui sa huruie cand n-ai ulei... Itelegi si tu ce poti de pe forum , asculti ce zice unu' sau altu' iar decizia iti apartine...

Nu completa uleiul din grup ci schimba-l in totalitate... Iti recomand sa folosesti indicativul uleiului dat de producator cu toate ca eu de pilda ii pun ulei de cutie in grup... Dar nu face ca mine. Fa ce spune producatorul...

Daca desfaci diferentialul si nu stii cat sa-l strangi si de unde sa-l desfaci nu il mai pui corect niciodata in viata ta... O sa-ti huruie forever...

Last edited by the_rifle; 28-05-11 at 17:26.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 17:36   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme bmw e30

De asemenea nu inteleg de ce ai tras frana de mana cand ai pus masina in rampa... Scopul nu era sa vezi daca huruie cand se invart rotile ? Daca ai tras frana de mana cum vrei sa se invarta ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 20:29   #9
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
De asemenea nu inteleg de ce ai tras frana de mana cand ai pus masina in rampa... Scopul nu era sa vezi daca huruie cand se invart rotile ? Daca ai tras frana de mana cum vrei sa se invarta ?
Am tras Frana de mana pentru a vedea dada se misc a din surburile de prindere din caroserie.dar nu se misc . Dec c/a este ori din differential ori vrun rulment.. Stie cineva care sunt pasi de demon tare a unui differential.?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 02:05   #10
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme bmw e30

Sa scoti diff-ul de pe masina sau sa demontezi diferentialul deja scos de pe masina ?

Daca e scos de pe masina nu umbla la pinionul de atac... E vorba de reglaj cu eroare de 5 microni... Daca n-ai micrometru nu-l reglezi niciodata... Dar daca imi amintesc corect n-ai cum sa scoti rulmentul daca nu desfaci pinionul de atac... Nu stiu sigur de ce sa te mint...

Ai niste "shaibe " gigante in stanga si in dreapta prinse cu suruburi de diferential... Vezi sa le insemnezi care e stanga si care e dreapta pt ca nu au aceeasi grosime.... Eu nu le-am insemnat si n-am mai reusit sa centrez niciodata diferentialul respectiv... Si sa-ti pui semne sa intre exact pe aceleasi gauri de pe care le-ai scos... Credeam ca nu conteaza dar chiar conteaza....
Iti trebuie si scula sa scoti fara sa rupi simeringurile altfel te costa cam 240 de ron 3 simeringuri... Deci mai mult decat face un diff open... Da' poate nu e cazul sa le scoti...

Ideal e sa desfaci si sa strangi toate suruburile cu cheie dinamometrica.

O sa vina JustinCase pe la mine cu un blocant sa-l bagam in carcasa mica pe care o am eu... Cu toate ca ne acrim pe forum suntem prieteni de vreo 20 de ani... El stie ce reglaje sunt la pinionul ala de atac da' n-are nici el micrometru...


Una peste alta daca ai spart ceva in diferential sau trebuie sa-l desfaci mai bine iti cumperi altul second... Nu exista piese de schimb pt diferential in afara de simeringuri.... Cel putin pe realoem n-am vazut sa existe...

Cumperi cu 100-200 de ron un diff open si ai scapat de distractie...

Last edited by the_rifle; 29-05-11 at 02:28.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 12:31   #11
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Sa scoti diff-ul de pe masina sau sa demontezi diferentialul deja scos de pe masina ?

Daca e scos de pe masina nu umbla la pinionul de atac... E vorba de reglaj cu eroare de 5 microni... Daca n-ai micrometru nu-l reglezi niciodata... Dar daca imi amintesc corect n-ai cum sa scoti rulmentul daca nu desfaci pinionul de atac... Nu stiu sigur de ce sa te mint...

Ai niste "shaibe " gigante in stanga si in dreapta prinse cu suruburi de diferential... Vezi sa le insemnezi care e stanga si care e dreapta pt ca nu au aceeasi grosime.... Eu nu le-am insemnat si n-am mai reusit sa centrez niciodata diferentialul respectiv... Si sa-ti pui semne sa intre exact pe aceleasi gauri de pe care le-ai scos... Credeam ca nu conteaza dar chiar conteaza....
Iti trebuie si scula sa scoti fara sa rupi simeringurile altfel te costa cam 240 de ron 3 simeringuri... Deci mai mult decat face un diff open... Da' poate nu e cazul sa le scoti...

Ideal e sa desfaci si sa strangi toate suruburile cu cheie dinamometrica.




O sa vina JustinCase pe la mine cu un blocant sa-l bagam in carcasa mica pe care o am eu... Cu toate ca ne acrim pe forum suntem prieteni de vreo 20 de ani... El stie ce reglaje sunt la pinionul ala de atac da' n-are nici el micrometru...


Una peste alta daca ai spart ceva in diferential sau trebuie sa-l desfaci mai bine iti cumperi altul second... Nu exista piese de schimb pt diferential in afara de simeringuri.... Cel putin pe realoem n-am vazut sa existe...

Cumperi cu 100-200 de ron un diff open si ai scapat de distractie...
da cumpar altu dar veau sa fiu sigur ca e de la diff ..si nu de la alcva ..ca nu mi-ar face placere sa cumpar diff sa il pun si dupa ..sa faca la fel in continuare..ca sunt nijte bani
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 01-06-11, 00:40   #12
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

mai are cineva vre-o idee?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 22:34   #13
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: probleme bmw e30

am eu, e vorba de bucsile puntei spate, la mine face asa, daca o las pe liber e ok, cum apas pedala incepe sa smunceasca sa troncane, cand dai cu spatele face la fel, cand urci o bordura tot, daca asta e si la tine atunci ar putea fi si din bucsi, eu am cumparat si bucsa ce suporta diff-ul, o voi inlocui si pe aia, la fel banuiam si uleiul in grup ca e cam scurs, deci cum le fac pe astea treptat iti voi spune si tie
__________________
www.BMWPower.md
JD_RFTR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 18:29   #14
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: probleme bmw e30

vreau sa schimb uleiul in cutie cum se procedeaza? cutie manuala bmw 6 cilindri
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 18:32   #15
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: probleme bmw e30

dai o tura 2 cu masina sa se incalzeasca un pic uleiul ca e mai fluid atunci, parchezi, ridici masina, e un buson care il scoti pentru nivel si altul pe care scurgi, ca la grup
JD_RFTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -