Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-11, 22:26   #1
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Salut am si eu o problema... am dat masina unui prieten... 10max 15 minute.. si cand s-a intors , face trosc trosc rau de tot se aude din spate de la roate sau dintre roti , gen de la diferentrial , se si simte in masina ( nu ai cum sa mergi cu masin) , l-am intrebat ce s-a intamplat , daca a lovit ceva.. si a zis ca s-a invartit cu ea... i-a dat intr-o curba si dupa s-a invartit si dupa aceea a inceput sa se auda dintr-o data... deci nu stiu cum sa va explic mai multe... dau sa plec dupa loc... plec .. 10-15 m si dupa care se aude tare trosc ( si se simte ca si cum se ridica putin roata si dupa cade pe pamant si tot asa) deci ti-e frica sa pleci ca zici ca se rupe roata. Eu ma gandesc ca ar fi diferentialul... am pus autoblocant acum vreo luna + ulei la diferential bun nou.... autoblocantul era second dar nu avea joc.... daca stie cineva ce ar putea fi... va multumesc.
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 22:44   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

DA asa am patit si eu dupa ce m-am invirtit intr-o seara... E rupta bucsa spate.
Daca ai norocul sa bata de catevas ori poate sa sara pe pozitia corecta. Eu am mers vreo 30 de km cu bucsa aia rupta dar cazuse pe pozitia corecta... Poate sa bata doar in viraje. Nu e grav dar costa... 200-250 ron montaj si cam tot atat o bascula second pe spate...

Last edited by the_rifle; 17-05-11 at 22:48.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 22:47   #3
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
DA asa am patit si eu dupa ce m-am invirtit intr-o seara... E rupta bucsa spate.
Daca ai norocul sa bata de catevas ori poate sa sara pe pozitia corecta. Eu am mers vreo 30 de km cu bucsa aia rupta dar cazuse pe pozitia corecta...
dar face foarte urat... si exact asa se aude trosc , trosc , ca si cum s-ar fi rupt ceva.. la tine la fel facea...? mi-e frica sa mai merg cu ea.. si ce piese a fost pana la urma ... bucsa spate si atat se numeste piese respectiva ?
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 22:50   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Poti sa schimbi bucsa dar ii trebuie presa sau cumperi toata bascula second...
Stiu cum se aude. Suta la suta e rupta bucsa de la bascula. Se aude ca si cand ar da un baros in caroserie... Stiu cum e.
Ideal e sa schimbi doar bucsa iar service-ul ala sa aiba presa. In general toate cauciucurile sunt coapte dupa atatia ani...
Desfa intai bascula sa vezi ce bucsa e rupta. Eu am pus second toata bascula si n-am mai rupt-o... Asta vad ca rezista...

Last edited by the_rifle; 17-05-11 at 23:00.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 22:55   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Sunt multe bucse acolo. Uite aici cum arata...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E3..._axle_carrier/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...el_suspension/

Last edited by the_rifle; 17-05-11 at 23:00.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 23:27   #6
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Eu unu zic sa te uiti un pic prin diferentialul ala ... e posibil sa fi cedat, e plauzibila si varianta cu bucsa, dar nu reactioneaza chiar atat de urat decat daca e puntea rupta..
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 01:13   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Iar eu cred ca habar n-ai pe ce lume esti... Daca era rupt diferentialul nu mergea 10-15 metri cu mashina... Da' lasa ca e bine sa ne dam si noi cu presupusul si sa credem sau sa nu credem... Da' tu de unde stii cum face diferentialul cand se rupe ? Ai rupt vreodata diferentiale sau punti sau ai citit in cartea de bucate ? Eu macar am rupt si diferentiale si cutii si motoare... MAI MULTE....

Last edited by the_rifle; 18-05-11 at 01:18.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 08:40   #8
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Iar eu cred ca habar n-ai pe ce lume esti... Daca era rupt diferentialul nu mergea 10-15 metri cu mashina... Da' lasa ca e bine sa ne dam si noi cu presupusul si sa credem sau sa nu credem... Da' tu de unde stii cum face diferentialul cand se rupe ? Ai rupt vreodata diferentiale sau punti sau ai citit in cartea de bucate ? Eu macar am rupt si diferentiale si cutii si motoare... MAI MULTE....
Cand spargeam eu diferentiale tu nu aveai cont pe 4 tuning.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 12:35   #9
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Poate pe NFS ... altfel iti dadeai seama de diferente...

Last edited by the_rifle; 18-05-11 at 12:44.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 23:59   #10
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

azi am mutat masina de unde am lasa-o aseara... am mers putin cu ea si mi-am dat seama ca doar cand iau curbe face asa , pe drum drept nu face deloc (dar se simte totusi ca infraneaza rotile pe spate) dar cu cat virez mai mult de volan cu atat parca nu poate sa ia curba face tare trosc (nu este din volan sau ceva) este din spate ca se simte . aude... ?
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 00:08   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
azi am mutat masina de unde am lasa-o aseara... am mers putin cu ea si mi-am dat seama ca doar cand iau curbe face asa , pe drum drept nu face deloc (dar se simte totusi ca infraneaza rotile pe spate) dar cu cat virez mai mult de volan cu atat parca nu poate sa ia curba face tare trosc (nu este din volan sau ceva) este din spate ca se simte . aude... ?
inca nu ai fost la un mecanic ? pe forum nu iti poate zice nimeni exact ce e , incearca sa gasesti un mecanic sa arunce o privire sa iti zica exact ce si cum , cel mai bine
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 02:39   #12
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Ti-am zis ca iti bate doar in viraje daca citesti ce am scris mai sus . Ma bucur ca a auzit si ala de iti zicea ca e de la diferential... S-a jucat prea mult NFS si confunda online-ul cu realitatea . 100% e ce ti-am spus eu . O sa te duci la mecanic si ai sa te convingi...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 02:43   #13
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Cand spargeam eu diferentiale tu nu aveai cont pe 4 tuning.
Cand eu n-aveam cont pe 4tuning nu stiai nici cum arata fleashca... Ce sa spargi tu ma la 15 ani... ? O spargeai pe onanie...

Last edited by the_rifle; 19-05-11 at 02:50.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 02:51   #14
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Esti un trist si un penibil, d aia s-au stricat masinile astea, ca 80% din proprietarii de bmw uri sunt sateni ca tine, fara minte si inculti pana la nesimtire. Inchei aici pentru ca esti mai prost decat permite bun simtul.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 02:56   #15
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bmw e36 coupe 320i rupt ceva spate ?

Asa e ! D-aia s-au stricat masinile astea... De la prea multa laba a piciorului , talpa cum spun unii...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -