Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-11, 13:55   #1
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Am auzit un zgomot ciudat la roata dreapta spate. "Bataia" se aude ca si cum s-ar lovi doua cauciucuri unul de altul insa nu cu o frecventa mare. Cand masina este in viteza nu prea se aude insa cand o las pe liber se aude mai bine... Aveti idee de unde ar putea fi acest sunet? Ori sunt eu un pic paranoic ori mi se pare insa parca e un pic mai "lasata" in dreapta spate... Am s-o asez si pe loc drept sa ma uit mai atent...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 22:32   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Fii mai explicit...
Bataia "guma pe guma " este de tip "glamp glamp " sau "bing bing " ?
Cum dracu se aud doua cauciucuri care se lovesc intre ele ? Nu-ti scartzaie si faza lunga pe asfalt cand pleci in forja ?

Si eu am avut probleme cu cutia de viteze... Se auzea ca si cand pinioanele erau din unt cu o frecventa de neimaginat... Cred ca se auzea in Sol minor dar nu pot fi sigur de asta pt ca-mi uitasem diapazonul in baie langa harpa...

Last edited by the_rifle; 16-05-11 at 22:54.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:27   #3
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Fii mai explicit...
Bataia "guma pe guma " este de tip "glamp glamp " sau "bing bing " ?
Cum dracu se aud doua cauciucuri care se lovesc intre ele ? Nu-ti scartzaie si faza lunga pe asfalt cand pleci in forja ?

Si eu am avut probleme cu cutia de viteze... Se auzea ca si cand pinioanele erau din unt cu o frecventa de neimaginat... Cred ca se auzea in Sol minor dar nu pot fi sigur de asta pt ca-mi uitasem diapazonul in baie langa harpa...
Nu cred ca in cazul meu e de la cutia de viteze. La mie s-ar putea sa fie ceva de la roata dreapta spate. Ai dat drumul din mana la un cauciuc auto pe asfalt? ceva de genul ala se aude la mine. Nu se aude ca si cum as fi afara pentru ca eu sunt in interior dar mie asa imi suna. Nu pot sa-ti descriu exact sunetul. Uite in 2 saptamani ajung la un mecanic si ii zic sa analizeze un pic situatia si sa-mi zica daca e ceva si am sa-ti raspund aici de unde am auzit eu sunetul asta suspect. Imi dau si eu seama ca m=am exprimat ambiguu dar nu stiam cum sa descriu ce am auzit...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 17:47   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Pai poate sa fie de la bucsa sau de la flansa amortizorului. SUnt Singurele zone ce au cauciuc dar nu s-ar auzi ca doua cauciucuri ce se lovesc... Cel mai probabil nu descrii tu bine zgomotul... Esti sigur ca nu-ti bate cardanul ? Sinti o bataie usoara in schimbatoul de viteze ? Zgomotul este influentat de viteza de deplasare ?

Last edited by the_rifle; 17-05-11 at 17:49.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 19:11   #5
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Pai poate sa fie de la bucsa sau de la flansa amortizorului. SUnt Singurele zone ce au cauciuc dar nu s-ar auzi ca doua cauciucuri ce se lovesc... Cel mai probabil nu descrii tu bine zgomotul... Esti sigur ca nu-ti bate cardanul ? Sinti o bataie usoara in schimbatoul de viteze ? Zgomotul este influentat de viteza de deplasare ?
Nu bate cardanul ca ala e pe mijloc... Si motorul+Cutia+cardanul functioneaza corect. S-ar putea sa ai dreptate cu amortizorul... oricum o duc curand la mecanic.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 19:54   #6
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bataie de tip "guma pe guma" (cauciuc) la roata dreapta spate

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Nu bate cardanul ca ala e pe mijloc... Si motorul+Cutia+cardanul functioneaza corect. S-ar putea sa ai dreptate cu amortizorul... oricum o duc curand la mecanic.
Am ajuns la mecanic: amortizoarele spate: stanga (unde nu e sunetul) era varza si celalalt aproape in aceeasi stare si am pus altele noi. Sunetul se tot aude la roata dreapta spate si mecanicul mi-a zis ca sunt niste bucse acolo la rotile din spate si ca aia ar putea fi problema. In maxim doua saptamani schimb si amortizoarele pe fata si bucsele astea pe spate... Sper sa scap de sunetul ala...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -