Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-13, 20:17   #1
Addr

Stage 5
 
Addr's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 554
Default Problema Bmw 318is 93'

Salut am o problema la un bmw 318is e36 ....deci dupa ce fac sa zic 2'3 km cu masina de odata incep sa scada duratiile ca si cum ar muri motorul...daca calc pedala de aceleratie mai tare isi revine ...pana sambata cand o pun pe un tester as dori sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva....si ce ar putea fi....

O seara buna ...
Addr is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 10:06   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Problema Bmw 318is 93'

Quote:
Originally Posted by Addr View Post
Salut am o problema la un bmw 318is e36 ....deci dupa ce fac sa zic 2'3 km cu masina de odata incep sa scada duratiile ca si cum ar muri motorul...daca calc pedala de aceleratie mai tare isi revine ...pana sambata cand o pun pe un tester as dori sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva....si ce ar putea fi....

O seara buna ...
Da,am patit eu asa,la fiecare intersectie sau cand o scoteam la liber aproape murea motorul,daca o turai odata peste 3000 de ture isi revenea,mie dupa cateva luni a inceput sa mai si dea in nas,am pus-o pe tester ,a dat reglare amestec,exact ceea ce face sonda lambda,rezolvarea ,am scos mufa de la sonda lambda ,acum merge brici,nu mai oscileaza deloc relantiul,circul momentan cu sonda deconectat pana imi cumpar alta.Fa si tu la fel,scoate mufa si vezi daca merge mai bine,dureaza 2 minute,daca nu e de acolo,mai poate sa iti traga aer fals,osinguri injectoare duse,debitmetru defect,dar nu as crede ,parerea mea e ca e sonda ,mai ales ca daca zici ca daca o turezi isi revine......incearca sa scoti mufa si da-ne rezultatul,sunt curios.
PS daca cumva constati ca e debitmetru am eu unu de vanzare
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 22:45   #3
Addr

Stage 5
 
Addr's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 554
Default Re: Problema Bmw 318is 93'

Am scos azi mufa la sonda lambda si am vazut ca nu mai face deci era dusa sonda ....ms pt informatie...
Addr is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 23:33   #4
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Problema Bmw 318is 93'

Quote:
Originally Posted by Addr View Post
Am scos azi mufa la sonda lambda si am vazut ca nu mai face deci era dusa sonda ....ms pt informatie...
Sa fi sanatos,eu de doua luni circul cu mufa scoasa,nu e stres,cam consuma.Bine ca ai depistat problema.Bafta.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -